Gassal Nedir? 2020 Gassal Maaşları Ne Kadar?

18.04.2020
A+
A-

Gassal Nedir? 2020 Gassal Maaşları Ne Kadar? Bu yazımızda çoğumuzun adını bile duymadığı bir meslek dalından bahsedeceğiz. İnsanlık tarihinin en eski mesleklerinden birisi olan gassallık ölü yıkayıcılığı olarak da bilinir. Son nefesini veren, hayatla vedalaşan insanları yıkayarak vücutlarını defnedilme işlemlerine hazırlayan bu insanların tam olarak ne yaptığı, ne kadar maaş aldığı gibi sorular merak edilmekte. Tercih edilebilirliği kişinin bünyesine göre değişkenlik gösteren bu meslek hakkında merak ettiklerinizi ve bilmeniz gerekenleri açıklıyoruz.

Gassal Nedir?

Daha önce bir yarışma programında gündeme gelmesinden sonra insanlar tarafından merak edilen gassallık mesleği, basit bir şekilde açıklamak gerekirse ölüleri yıkama mesleğidir. Kelime kökeni arapçaya dayanan gassal, sözlük anlamı olarak ölü yıkayıcısı olarak geçmektedir. Genelde hastanelerde ve camilerde bulunan ölülerin yıkandığı gasılhane bölümünde çalışırlar. İçinde bulundukları durumun gerekliliğinden dolayı çalıştıkları ortam son derece soğuktur. Bundan dolayı soğukla arası olmayıp sıcak sever bir insansanız bu mesleği seçerken bir kez daha düşünmenizde fayda var. Gassal nedir tanımını geniş kapsamda yapmak gerekirse gassallar, vefat etmiş olan insanların son yolculuklarına uğurlanmadan önce gereken temizliklerinin yapılmasından sorumlu kişilerdir. Cenazenin yıkanmasıyla başlayan, ardından gerekli temizliklerin yapıldığı bu süreçte son olarak da cenaze kefenlenir. Gassalların meslek hayatları büyük oranda gasilhane denilen cenazenin yıkandığı yerde geçer. Gassallık mesleği, ofis hayatı yerine gasılhanede çalışmaları, insan ilişkilerinde diriler yerine ölülerle haşır neşir olmalarından dolayıdır ki pek rağbet gören bir meslek değildir.

Nasıl Olunur?

Tüm bu bilgiler ışığında hala gassal olmaya kararlıysanız buyrun nasıl gassal olacağınıza bakalım. Yardımcı hizmet sınıfında yer alan bu çalışanlar Diyanet İşleri Başkanlığı, Saplık Bakanlığı ve yurt genelinde belediyeler de dahil olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş bünyesinde çalışabilmektedir. Genç nüfusta artışın yataya doğru eğilim yaptığı şu dönemde özellikle yaşlı nüfusu ve salgın hastalıklar da göz önüne alındığında gassallara olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu da günümüzde işsizliğin getirdiği arayışla beraber mesleğe ilgiyi arttırmaktadır. Ama dediğimiz gibi gerek çalışma ortamı gerekse yapılan iş itibariyle bünyeniz sağlam değilse bu meslek size göre olmayabilir.

Ölenlerin defnedilmeden önceki son temizliğini yapmakla görevli olan gassallık mesleğini icra edebilmek için kamu personeli seçme sınavına girilmesi ve yeterli puanın alınması gerekmektedir. Bu meslek için başvuracak kişiler en az lise mezunu olmalı ve KPSS’de taraflarından istenen puan türüne göre ihtiyaç duyulan puan aralığında bir sonuç almaları adaylarda aranan şartlardandır. Bu bağlamda kamu personeli seçme sınavından alan lise mezunu adaylar her yıl gassallık için açılan kadrolara başvuru yapabilirler. Mesleğe ilgi az olduğundan atama almak uzun sürmeyebilir ve kısa zamanda göreve başlamak mümkün olabilmektedir.

Gassalların çalışma ortamlarına bakacak olursak işleri gereği sessiz ve steril bir ortamda çalışırlar. Ortam hüzünlü ve kasvetli olacağından çalışanların çelik gibi sağlam bir bünyeye sahip olmaları gerekmektedir. Haftanın 5 günü çalışan personellerin de 2 gün haftalık izni bulunmakta. İş yoğunluğu ve eleman sayısına bağlı olarak nöbet ve vardiya sistemi de uygulanabilir. Gassallar yıllık izin ve rapor gibi haklara da sahiptir.

Gassal Maaşları 2020 Ne Kadar?

Söz konusu devlet kurumları olunca kamuda alınan maaşlar farklılıklar göstermektedir. Alınan elemanların eğitim durumları, deneyimleri, hizmet verdikleri yıl sayısı, kadro ve derecelerine göre alınan maaşlar farklılık gösterir. Bununla beraber medeni durumları varsa çocuk sayıları, asgari geçim indirimi, sigorta ve bireysel emeklilik kesintisi gibi etkenler de alınacak ücret konusunda etkilidir. Bu bilgiler ışığında Gassal Maaşları 2020 yılında şu şekildedir;

  • 13/3 derecesine sahip yeni mezun bir gassal maaşı 2020 için 3 bin 600 TL ,
  • 10/2 derecesine sahip 5 yıl tecrübeli lise mezunu gassal maaşı 3 bin 700 TL,
  • 7/3 derecesine sahip 15 yıl tecrübeli personel maaşı 3 bin 800 TL,
  • 3/3 derecesine sahip 25 yıl tecrübeli personel maaşı 4 bin TL
  • 2/1 derecesine sahip 25 yıl tecrübeli gassal maaşı 2020 için 4 bin 100 TL,
  • 2/6 derecesine sahip 25 yıl tecrübeli personelin alacağı aylık ücret ise yaklaşık olarak 4 bin 200 TL’dir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.