Gardiyan Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel İKM Maaşları

14.03.2020
A+
A-

Çeşitli suçlar nedeni ile hapishaneye giren mahkumların cezalarını yasalara uygun bir şekilde tamamlayabilmeleri için görev yapan Gardiyan ya da İnfaz Koruma Memurları 2020 yılında ne kadar maaş alıyor?

Özellikle 2020 yılının en popüler mesleklerinden olan, bu meslek hakkındaki Gardiyanlık için şartlar nelerdir? Nasıl Gardiyan Olunur? 2020 Gardiyan Alımı Ne Zaman? Gibi soruları merak ediyoruz.

Hapishane şartların iyileşmesine ve denetim ihtiyacının artış göstermesine bağlı olarak yükseliş gösteren İnfaz Koruma Memurluğu hakkında merak edilen tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gardiyan Maaşları Ne Kadar?

Ceza evleri eskisinden farklı olarak sadece mahkumların cezalarını doldurduğu bir yer olmaktan çıkmıştır. Artık cezaevlerinin bir diğer etkisi mahkumları topluma kazandırmaya çalışan yerler olmalarıdır. Bu özellik cezaevlerinin daha da genişlemesine neden olmakta, buna bağlı olarak mahkumları denetleme ve düzeni sağlama ihtiyacı daha da artmıştır.

İşte İnfaz Koruma Memuru olarak da bilinen Gardiyanlık mesleğinin görevi tam olarak bu denetimin sağlanması noktasında başlar.

Bu mesleğin maaş skalası evli, bekar ya da işe yeni başlamış, tecrübeli gibi durumlara göre değişmektedir. Peki maaşlar genel olarak nasıl?

Bekar ve kadrolu/ tecrübeli bir gardiyan aylık yaklaşık olarak 3500₺ maaş alır.

Bu miktar bekar ve sözleşmeli ya da işe yeni başlamış bir gardiyan için 3000₺ civarındadır.

Evli bir infaz koruma memuru ise aylık olarak yaklaşık 3500₺- 4000₺ maaş almaktadır. Çocuğu olan kişiler için bu miktar çocuk sayısına göre artış göstermektedir.

Ülkelere göre gardiyanlık maaşlarına baktığımız zaman, özellikle Avrupa ülkelerinde bu mesleği çekici kılabilmek adına maaşların diğer mesleklerden biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

İnfaz Koruma Memuru Alımı Olacak mı?

Herkesin merak içerisinde olduğu bu soruya bir açıklık getirelim. Hemen hemen her yıl ortalama bir miktar olarak gardiyanlık alımı için başvuru açılmaktadır. 2020 yılının Haziran ayında da bu alımın yapılması beklenmektedir.

Peki alım ertelenebilir mi? Bildiğiniz üzere günümüzde gündem ve haberleri oldukça meşgul eden corona virüs salgını nedeni ile geçtiğimiz günlerde okullar ve üniversitelerin tatile girmesi kafalarda bir sürü soru işaretinin oluşmasına neden oldu.

Gelecek günlerde sınavların tarihlerinin de ertelenmesi bekleniyor. Bu yüzden İnfaz Koruma Memuru alımları da ertelenme ile karşı karşıya kalabilir. Ne var ki yaz aylarına denk gelmesi olası bir ertelenme haberini de engelleyebilir. Bunu hep birlikte bekleyerek göreceğiz.

Gardiyan Alımı Ne Kadar Olacak?

2020 yılının Haziran ayında olması beklenen gardiyan alımının yaklaşık olarak 5.000 ya da 6.000 kişilik olacağını öngörmekteyiz.

Elbette bu sayı gelecek günlerde kesinleşeceği için değişiklik göstermesi muhtemel olacaktır.

Gardiyan Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel İKM Maaşları

Gardiyan Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel İKM Maaşları

Gardiyanlık İçin Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Gardiyan Olunur? Kimler İnfaz Koruma Memuru Olabilir?

Her meslekte olduğu gibi bu mesleğe de adım atabilmek için birtakım şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartların ne olduğunu gelin birlikte inceleyelim. Gardiyan ya da diğer ismi ile İnfaz Koruma Memuru olabilmek için;

 • Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • Kamu haklarından yararlanabiliyor olmanız gerekmektedir. Bu haklarınızı elinizden alan bir suça karışmamış olmanız bu maddenin en temel koşuludur.
 • Askerlik ile ilginizin olmaması gerekmektedir. Bu şu demek; ya askerliğinizi yapmış olmanız, ya askerlikten muaf olmanız ya da askerlik görevini yerine getirmek için henüz yaş bekliyor olmanız gerekmektedir.
 • Güvenlik soruşturmasını geçmeniz gerekmektedir.
 • Gerekli sağlık şartlarını taşıyor olmanız ve bunu sağlık kurulu raporu ile belgeliyor olmanız gerekmektedir.
 • Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak adlandırılan KPSS sınavından en az 70 puan almanız gerekmektedir.
 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • En az lise ya da dengi okullardan mezun olmanız gerekmektedir.
 • Kadınlar için 160 cm, Erkekler için ise 170 cm boy sınırından uzun olmanız gerekmektedir.
 • Kilonuzun boy uzunluğunuza göre orantılı olması gerekmektedir. Boyunuzun son iki rakamı rakamı ile kilonuz arasındaki farkın 13’ten fazla olması, 17’den az olması gerekmektedir. Örneğin; 180 cm boyunda iseniz. 80 + 13= 93 kilodan fazla olmamanız gerekmektedir.

Gardiyanların Çalışma Saatleri Nasıldır?

Gardiyanlık mesleğinde çalışma saatleri gece ve gündüz olarak ikiye ayrılmaktadır. Gündüz çalışan gardiyanlar 08.00 – 17.00 saatleri arasında çalışırken vardiyalı infaz koruma memurlarının çalışma saatleri farklılık göstermektedir.

Vardiyalı çalışan infaz koruma memurları 4 vardiya şeklinde çalışır. Toplamda 12 Saat çalışma süreleri vardır.

Gece ve Gündüz olarak ikiye ayrılan vardiya saatlerinde infaz koruma memurları gündüz için 08:00 – 20:00 saatleri arasında gece için ise 20:00 – 08:00 saatleri arasında çalışırlar. Bu şekilde çalışma tablosu oluşturulur ve her şey düzenli bir şekilde işler.

Gardiyan Olmak İçin Gerekli Özellikler

İlk olarak gardiyan olmak için kişisel olarak belli özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Bu özellikleri sıralamak gerekirse;

 • Duygusal bir kişiliğe sahip olmamanız gerekmektedir.
 • Emir eri olarak çalışabilmeniz gerekmektedir.
 • İnsanlardan ve söylediklerinden kolay etkilenmemeniz gerekmektedir.
 • Atletik ve hızlı olmanız gerekmektedir.
 • Güçlü olmanız gerekmektedir.
 • Zorluklar ile baş edebilmeniz gerekmektedir.
 • Stresli ortamlarda çalışabilme yeteneğine sahip olmanız gerekmektedir.

Unutmayın ki çalıştığınız yer suçu ne olursa olsun bir şekilde suç işlemiş kişilerin cezalarını çekmek ve kendilerini değiştirmek için bulundukları bir ortam. Orada onlarla anlaşabilmeniz, etkileri altına girmemeniz hatta onlara hareketleriniz ile örnek olmanız gerekmektedir. Eğer bu özelliklere sahipseniz ve başvuru şartlarını taşıyorsanız beklemenize hiç gerek yok.

Bu yazımızda İnfaz Koruma Memurluğu ile ilgili merak edilenleri ele aldık. Diğer mesleklerle ilgili yazılarımıza da internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2020

Lisans Mezunu İnfaz Koruma Memuru Maaşları

Radyoterapi Teknikeri Maaşları 2020

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.