FLO Kasiyer Maaşları Kaç Lira? FLO Personel Aylıkları

26.09.2020
A+
A-

FLO kasiyer maaşları kaç lira? FLO tezgahtar aylıkları ne kadar? Bundan birkaç yıl evvel maddi sıkıntılarımı çözebilmek için işe başladığım FLO firması hakkında iş başvurusu yapacak olan arkadaşlarımın bilmesi gereken her şeyi bu sayfa aracılığıyla paylaşacağım. Ufak tefek gelir elde etmek için girdiğim FLO mağazalarında şu an şube müdür yardımcısı konumundayım. Kasiyerlikten, satış elemanlığına oradan da bu noktalara kadar gelebildim. Elbette bu tarz firmalarda terfi almak pek de zor değil. Biraz emek verip kendinizi sevdirdiğiniz takdirde her şeyi elde edebiliyorsunuz. Dilerseniz öncelikle çalışan olarak firmayı yorumladıktan sonra maaş durumundan, sosyal haklardan ve çalışma şartlarından söz edeyim.

FLO çalışan yorumları birçok kariyer sitesinde yer alıyor. Bu yorumların bazıları haklı olsa da bazılarının bayağı abartı olduğunu söyleyebilirim. LC Waikiki, Defacto ve Colins gibi toplu giyim satışı yapan tüm firmalarda olduğu üzere FLO’da da belli başlı haksızlıklar olabiliyor. Yorucu ve yıpratıcı bir şirket olduğu doğru ancak zamanla alışıyor ve kıdem aldıkça rahat bir çalışma ortamına kavuşuyorsunuz. Benim bir çalışan olarak yapabileceğim yorum bu kadarla sınırlı. Elbette şubeden şubeye yöneticiden yöneticiye ciddi farklılıklar gündeme gelebiliyor. Bu biraz da şans meselesi.

FLO Kasiyer ve Satış Elemanı Alımları

Öncelikle FLO’da çalışmak isteyenlerin ne yapması gerektiğini anlatmak istiyorum. Ben bundan birkaç yıl önce iş başvurusu için sıkça kullandığım bir kariyer sitesini tercih etmiştim. Aynı şekilde halen alımlar internet üzerinden açılan online başvuru formlarıyla sağlanıyor. Elbette talep ederseniz şubelerden de işe başvurma formu doldurarak insan kaynakları birimine talep iletebiliyorsunuz. Şubeden başvuru yaptığınızda açık pozisyon olursa size telefondan geri dönüş yapılıyor. Kariyer sitelerinde ise hali hazırda açık olan pozisyonlara başvuru yapma fırsatı yakalıyorsunuz. FLO iş ilanları sayfasını ziyaret ederek güncel boş pozisyonları ve alımları takip edebilirsiniz.

flo personel alımları

İş başvurusu için online ya da şubedeki formları doldurduktan sonra tarafınıza firma yetkililerince dönüş yapılacaktır. Firma yetkilileri bildiğim kadarıyla olumsuz cevap verecekleri kişilere de telefon yoluyla bilgi veriyor. Eğer başvuru yaptıysanız ve cevap gelmediyse birkaç gün bekledikten sonra mutlaka firmayı aramanızı öneririm. Başvuru yaptığınız şubeye de danışabilirsiniz. Eğer işe kabul edilirseniz, her marka gibi mülakata çağırılırsınız. Bu mülakatlar pek zorlayıcı ve yıpratıcı olmuyor. Sizlerin genel durumu, tecrübesi ve yetenekleri hedef alındığından oldukça basit mülakat soruları soruluyor ve sizlerin cevabı not ediliyor. Heyecan yapmadan kibar bir üslupla yaklaşırsanız bu işleri de halledersiniz. Bazı sezonlarda mülakat uygulaması bile yapılmıyor.

FLO işe alım şartları:

  • Erkek adayların askerliğini tamamlamış ya da muaf durumda olması gerekir.
  • Herhangi bir yüz kızartıcı suç işlememiş olmak gerekir.
  • En az lise dengi okullardan mezun olduktan sonra başvuru yapabilirsiniz.
  • Herhangi bir engeliniz varsa bunun yetkili devlet hastanelerince belgelenmiş olması gerekir.

İş başvurusunda gerekli evraklar:

  • Kimlik fotokopisi
  • Güncel birkaç tane vesikalık
  • İkametgah belgesi ve nüfus kayıt örnekleri
  • Adli sicil kaydı
  •  Gerektiren bir durum varsa heyet sağlık raporu

Part time iş başvurusu yapanlardan da aynı belgeler istenecektir. Bu belgeleri teslim edip mülakat aşamasını da geçerseniz, gelecek olan yanıt telefonunu bekleyebilirsiniz. Marka birkaç gün içerisinde size telefonla dönüş yapar ve işe başlamanız için gerekli bilgileri verir.

İş başvurusu esnasında pek dile getirilmese de bu firmalarda çalışacak olan birinin mutlaka sahip olması gereken özellikler var. Bunlar yazısız kanunlar desek yeridir. Örneğin sabırlı, yapıcı ve düzgün diksiyonlu olmanız çok önemli. Bir de elinizin hızlı çalışması size çok büyük ayrıcalıklar sağlayacaktır.

FLO Tezgahtar Çalışma Şartları

Yıllık İzin: FLO ve dengi perakende giyim mağazalarında sistem pek değişmiyor. Bir yıllık mecburi hizmet yılınızı tamamladıktan sonra size bir sonraki çalışma yılınız için yıllık izin hakkı veriliyor. Bu yıllık izin 16 gün süreyle verilmektedir. Bu on altı günlük sürenin kaç parçada ve ne zaman kullanılacağı ise yöneticilerin insafına kalıyor. Acil bir durum olmadığı sürece siz isteseniz de bazı durumlarda izin alamayabilirsiniz. Elbette iyi yöneticilere denk gelirseniz bu aşamada pek de sorun çıkmaz.

FLO Personel İndirimi: Bu mağazalarda çalışan tüm kişilere iki ay süreyle deneme yapılır. Bu iki aylık deneme süresinin sonunda yöneticiler karar verir ve sizi kalıcı olarak istihdam edebilir. Eğer bu iki aylık süre sonunda markada kalıcı olmaya hak kazanırsanız tüm alışverişlerde geçerli %20 indirim olanağından faydalanabilirsiniz. Birçok markanın aksine FLO personeli için kampanyalar düzenlemekten çekinmiyor. Hatta bir dönem yeni başlayanlara 75₺ tutarında indirim çeki de veriliyordu. Şimdilerde var mı bilmiyorum.

flo çalışma şartları

FLO Kasiyerlik Eğitimi: Mağazada çalışanlara yaklaşık 15 gün süreyle saha eğitimi veriliyor. Bu sürede çalıştığınız tüm günler için para alıyorsunuz. Bunu bir çalışma arkadaşınıza yardım ettiğiniz öğrenme günleri olarak kabul edebilirsiniz.

Çalışma Saatleri: Genelde 8 saat çalışıyoruz. Bu mal geldiği takdirde 9 saate kadar çıkabiliyor. Duruma göre haftada bir ya da iki gün süreyle izin yapmanız mümkün.

Yemek Kartı: Mağaza çalışanları için günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamaları maksadıyla yemek kartı uygulaması yapılıyor. Özellikle AVM şubeleri için düzgün yemekler bulabileceğinizi söyleyebilirim.

FLO Maaş Zammı: Maaş değerlendirmeleri her yılın Mart ayında yapılmaktadır. Terfi ek ödemeleri, pirimler ve maaş zamları bu dönemde çalışanlara yansıtılmaktadır. Her yıl yükselen asgari ücrete göre çalışanların aldığı maaşlar şekil almaktadır. Çalışma durumunuza, becerinize, yeteneklerinize ve satış oranlarınıza göre ek pirimler yansıtılmaktadır.

flo maaşlar

Çalışan Kıyafetleri: FLO çalışan kıyafetleri her işletme gibi marka tarafından veriliyor ancak bazı durumlarda markanın gönderdiği iş kıyafetleri yetersiz kalabiliyor. Bizim dönemimizde çalışanların en büyük şikayeti bu kıyafetlerin kısıtlı olmasıydı.

Resmi Tatiller ve Bayramlar: Resmi tatil günlerinde eğer AVM şubelerinde çalışıyorsanız oranın açılış kapanış saati neyse ona göre işe gelmek zorundasınız. Normal çarşı ortamındaki mağazalarda ise genellikle dönüşümlü vardiya ile herkesin az da olsa bayram izni vs. yapması sağlanıyor. Ben yöneticilerim açısından biraz şanslıydım. Bu nedenle acil bir durumda izin alıp çıkmışlığım var ancak sizlerin mağaza yoğunluğu ne olur bilemem. Kısacası iş biraz şansa bakıyor.

FLO Güncel Personel Maaşları

flo personel maaşları

Kasiyer Maaşları: Kasa görevlisi ve reyon görevlisi hemen hemen aynı işi yapıyor ve yakın maaşlar alıyor. Her iki pozisyonun da maaşları 2.500₺ civarında seyretmektedir. Tam zamanlı çalışanlar yemek ve ulaşım masrafları da hesaba katıldığında aylık yaklaşık üç bin lira maaş almaktadır.

Mağaza Temizlik Maaşları: Asgari ücret, yol ve yemek ödemesi yapılmaktadır. Her yıl güncellenen asgari ücrete göre de maaşlara zam yapılmaktadır.

Mağaza Müdürü Maaşları: Mağaza yöneticisi olarak görev yapan müdürlerin maaşları 4 bin lira ile 5 bin lira arasında değişmektedir. Mağaza müdür yardımcısı maaşları da yine 3 bin 4 bin lira arasında değişebilir. Müdür ve müdür yardımcısı alımları da yine aynı şekilde kariyer sitelerinden yapılıyor. Bu bazen acemi personel yöneticilerinin sahada çalışmasına neden olabilir. Böylesi durumlarda yetkili birinin yönetime geçmesi çok daha rahatlatıcı oluyor. Yoksa acemi ve işi bilmeyen müdürler mağaza düzenini resmen yok ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.