Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? 2020 Fizyoterapist Maaşları

04.04.2020
A+
A-

Fizyoterapist maaşları 2020 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi özel sektörde ve kamuda artış göstermektedir. Sağlık sektörünün önemli bir alanı olan fizyoterapi maaşları devlette de özel sektörde de diğer sağlık alanlarına göre bir tık daha yüksektir.

Fizyoterapi sağlık sektöründe çok hızlı büyüyen ve gelişen alanlardan biridir. Bu durum gün geçtikçe daha çok kişinin ilgisini çekmekte ve pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? 2020 Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? 2020 Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapist Nedir? Görevleri Nelerdir?

Fizyoterapist, sağlıkla ilgili problemlerden doğan hastalık, yaralanma ya da engel gibi durumların oluşturduğu ağrı ve hareket bozukluklarında, hekimlerin tanımı esas alınarak fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları yapan kişilere denilir.

Kısaca tanımı ise hastalara fizik tedavi uygulayan kişidir.

Gelişen teknoloji ile birlikte işi kolaylaşan insanlarda hareketsiz yaşam yaygınlaşmış, bu durum da birçok kişide boyun, bel, ayak ve omuz ağrılarına yol açmıştır. Sporsuz bir yaşamın da neden olduğu bu ağrı ve sancıların çaresi ise fizik tedavi yöntemlerindedir.

Doğuştan ya da sonradan oluşan sakatlık veya başka nedenlerden dolayı hareketlerinde kısıtlama yaşayan, bu kısıtlamalardan dolayı ağrılar yaşayan kimselerin de fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarına başvurması gerekir. Bu programlar sayesinde zaman içinde hastaların ağrıları azaltılır veya tamamen sağlıklarına kavuşmaları sağlanır.

Fizyoterapistler, çalışılan kurumda mevcut olan donanımlarla hizmet verirler. Görevlerinden bazıları şu şekildedir:

  • Hastaların kaslarındaki, sinir sistemlerindeki veya eklemlerindeki sorunu tespit ederler.
  • Konulan tanıya göre hastaya bir rehabilitasyon programı oluştururlar, tedavi sürecini bu plana göre uygularlar.
  • Fizyoterapi uygularken egzersiz hareketleri, masaj veya yeni kullanılan özel tekniklere başvururlar.
  • Her yaş grubundan hasta olduğu için hastaya özel programlar uygulanarak tedavideki gelişim süreçlerini izlerler. 

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist olmak için ilk olarak üniversitelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Fizyoterapi bölümleri iki yıl olarak bilinir fakat bu yanlış bir kanıdır. Fizyoterapi bölümlerinin eğitim süreleri 4 yıldır yani lisans bölümüdür. Bu 4 yıllık bölümü bitirenler Fizyoterapist diğer bir adıyla Fizikoterapist unvanını alırlar.

İki yıllık ön lisans eğitimi ile fizyoterapist teknikeri olunabilmektedir. Teknikerler hastalarla doğrudan hareket eder ve onları işlemler sırasında yönlendirirler. Fizyoterapistler ise hastaları tanı koyma ve uygulanması gereken programları belirlemede görevlidir.

Ön lisans okuyan tekniker öğrenciler, istedikleri takdirde DGS’ye girerek ilgili puanı alarak dört yıllık eğitim veren fizyoterapist bölümüne geçiş yapabilmektedirler.

Devlette fizyoterapist olmak isteyenlerin mezun olduktan sonra KPSS’ye girmeleri gerekmektedir. Son zamanlarda yoğun ilgiyle birlikte devlete alımlardaki KPSS puanları da artmıştır. 2019 yılında fizyoterapist puanları 89 ile kapatılmıştır.

Özel sektörde fizyoterapist olmak isteyenlerin ise ilgili sağlık kuruluşlarının ilanlarına başvuru yapmaları yeterli olacaktır.

Fizyoterapist Maaşları Kamu

2020 yılı fizyoterapist maaşları, devlette çalışanlar için geçen yıla göre yüzde 4 oranında zamlanmıştır. Bu yüzde 4’lük zamma ek olarak yüzde 1,49 oranında enflasyon farkı zammı da eklenmiştir.

Yapılan bu zamlarla birlikte fizyoterapist maaşları devlette çalışanlar için 3.492 ile 5.024 TL arasında olarak hesaplanmıştır. Aradaki fark fizyoterapistin kıdeminden kaynaklanmaktadır.

Kamu sektöründe çalışan fizyoterapistlerin hizmet yılı arttıkça aldıkları maaşlar da artış göstermektedir. Yeni başlayan ve deneyimli çalışan arasında kazanç farklılıkları vardır. 2020 yılı için hizmet yıllarına göre fizyoterapist maaşları şu şekildedir:

Hizmet süresi 1 yıl olan fizyoterapistler 4.540 TL,

Hizmet süresi 2 yıl olan fizyoterapistler4.544 TL,

Hizmet süresi 3 yıl olan fizyoterapistler 4.558 TL,

Hizmet süresi 5 yıl olan fizyoterapistler 4.595 TL

Hizmet süresi 7 yıl olan fizyoterapistler 4.615 TL

Hizmet süresi 9 yıl olan fizyoterapistler 4.831 TL

Hizmet süresi 10 yıl olan fizyoterapistler 4.837 TL

Hizmet süresi 15 yıl olan fizyoterapistler 5.032 TL

Hizmet süresi 15 yıl üstü olan fizyoterapistler ise 5.171 TL’ye kadar maaş almaktadırlar.

2020’de devlette yeni başlayan fizyoterapist maaşları ise 3.500 TL ile 4000 TL arasındadır.

Devlette çalışan bireylerin maaşları döner sermaye, evli olup olmama, çocuk sahibi olma ve sayısı, AGİ, sigorta, BES kesintisi, nöbet gibi etkenlere bağlı kazanılan aylık maaş değişebilir ancak genel olarak ortalamalar bu şekildedir.

Özel Sektörde Fizyoterapist Maaşları

Özel sektörde genellikle şartlar daha zor, çalışma temposu daha yüksektir. Buna karşın düşük bir ücretle çalışmaya başlarlar.

Özelde çalışanlar deneyimlerine göre veya çalıştıkları kuruma göre farklı miktarlarda maaş alabilirler. Ancak ortalama olarak 2020’de özel sektörde fizyoterapist maaşı 3000 TL’dir.

Özel sektörde yeni başlayan fizyoterapist maaşı ise asgari ücret seviyesindedir. 2020’de özelde yeni başlayan fizyoterapist maaşları 2500 TL’dir.

Daha sonra çalışma performansı, başarı ve deneyimle özel sektördeki maaşlar 8000 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Fizyoterapist Çalışma Saatleri

Fizyoterapistlerin çalışma saatleri diğer sağlık sektöründeki çalışanlarla kıyaslanırsa daha esnektir. Fizyoterapistlerin kendine ait bir odaları bulunmaktadır. Tedavide kullanacağı teknolojik aletler ve donanımlar ise odalarının içerisinde yer alır.

Hasta sayısına göre çalışma saatleri değişkenlik gösterse de genellikle çalışma saatleri 08.00 – 17.00 arasındadır.

Bazı hastaneler bu çalışma saatlerini 09.00 – 18.00 şeklinde de ayarlayabilmektedir. Nöbet olduğunda ise 12 – 24 ya da 24 – 48 şeklinde yani 12 saat çalıştıklarında 1 gün dinlenme, eğer 24 saat çalışırlar ise 2 gün dinlenme süreleri vardır. Bu çalışma saatleri kamu çalışanları içindir.

Özel sektörde fizyoterapistlerin çalışma süreleri ise sağlık kuruluşuna ve hasta sayısına göre değişkenlik göstermektedir. En az 8 saat mesai yapan fizyoterapistlerin çalışma saatleri genellikle bu sürenin üstüne çıkmaktadır.

Fizyoterapistlerin maaşlarını ve mesleğe dair genel bilgileri bu yazımızda sizler için derledik. Aklınıza takılan soruları ve görüşlerinizi yorumlarda bizlere bildirmeyi unutmayın.

Gardiyan Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel İKM Maaşları

Radyoterapi Teknikeri Maaşları 2020

Polis Özel Harekatı Maaşları Ne Kadar? Güncel PÖH Maaşları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.