Finansbank Bireysel Emeklilik İptali

17.04.2020

Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi iptali birçok insan için merak konusu olmaya başladı. Dünya genelinde yaşanan korona virüs mücadelesi insanları sonunu tahmin edemeyecekleri bir duruma sürükledi. Beklemediğimiz bir anda karşımıza çıkan bu sorun sağlık endişesinin yanısıra ekonomik belirsizliğide beraberinde getirdi. Bu sıkıntılı süreç içersinde yapılan birikimlerin önemini birkez daha anladık.

 Birikim birçoğumuz için yapılması zor olan bir süreçtir. Hele ki ev ortamında veyahutta kolay erişimi olan ortamlarda para biriktirmek birçoğumuz için düşünülemez bile. O birikim zaruri sebep aranmaksızın erir gider. Bu yüzdendir ki Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi bize sığınak olmuştur. Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında genel bilgileri sizin için derledik.

Ülkemizde yeni kullanılmaya başlayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)  2018 yılı itibari ile zorunlu bir hale gelmiş ve istisnasız olarak belli bir yaşın altındaki tüm çalışanları kapsayacak bir uygulama olma özelliği taşımaya başlamıştır. Yapılan düzenlemer ile birlikte otomatik BES kapamına giren işverenler, bir emeklilik şirketiyle anlaşarak 45 yaşın altındaki tüm çalışanlarını bir emeklilik planına dahil etmekle yükümlüdür.

Finansbank Bireysel Emeklilik iptali

Finansbank Bireysel Emeklilik iptali

Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Finansbank BES, Cigna Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş firma adı ile devlet katkısını da içinde bulunduran, sosyal emeklilik sistemini tamamlayıcı olarak günümüz şartlarında yaptığınız tasarrufu emeklilik döneminizde refah seviyenizi yükseltme amacıyla kullanabilmeyi amaçlayan bir sistemdir. Banka aracılığıyla yapılan yatırım şekli profesyonel yatırım uzmanları gözetiminde ilerleyen bir süreçtir. 

Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi Özellikleri Nelerdir?

 • Yatırdığınız tutarın %25’i oranında devlet katkısı uygulanır.
 • Bireysel Emeklilik Fonları vergiden muaftır.
 • Süreç profesyonel yatırım uzmanları tarafından takip edilir.
 • İstediğiniz zaman BES ödemelerini durdurabilirsiniz.
 • Yatırımınız devlet garantisi altındadır.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi gönüllü katılıma dayalı bir sistemdir. Fiil ehliyete sahip herkes katılabilir.
 • Bireysel emeklilik katkılara ve emeklilik yatırım fonlarına dayalıdır.

Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi İşleyişi

 • Bireysel emeklilik sistemine katılmak için her bireyin fiil ehliyet sahibi olması yeterlidir (fiil ehliyet; reşit olma, kısıtlı olmamak ve ayırt etme gücünün var olması).
 • Bireysel emeklilik sistemine katılmak için emeklilik ruhsatı olan bir Bireysel Emeklilik Şirketi ile bireysel emeklilik sözleşmesi imzalamanız gerekir, Finansbank bu ruhsatı taşıyan şirketlerden birisidir.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilmek için Hazine Müsteşarlığı’ından emeklilik ruhsatı almış bir şirket ile Bireysel Emeklilik sözleşmesi imzalamanız gerekir.
 • Ödeyeceğiniz miktarı talebinize göre belirleyebilirsiniz.
 • BES’te sisteme giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde kalan ve 56 yaşını tamamlayan herkes emekli statüsüne kavuşmuş sayılır.
 • Emeklilik döneminizde elde edeceğiniz gelir, sistemde geçirdiğiniz süre boyunca ödediğiniz katkı paylarına göre belirlenir.
 • BES’in güvenliği ve denetimi devlet kurumları tarafından yapılmaktadır.

Finansbank Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Finansbank BES’ten emekli ayrılmak için en az 10 sene sisteme dahil olması ve 56 yaşını doldurması gerekir. Son güncellemeler ile birlikte katılımcının devlet katkısından yararlanabilmek için 3 yıl sisteme kayıtlı olması gerekiyor. Devlet katkısını hakediş süreleri  ve payları aşağıdaki şekildedir; 

 • İlk 3 yıldan önce BES’ten ayrılanlar %0,
 • 3-6 yıl BES’te kalanlar %15,
 • 6-10 yıl BES’te kalanlar %35,
 • 10 yılını emekli olmadan dolduranlar %60,
 • BES’te en az 10 yıl kalan ve 56 yaşını tamamlayanlar %100.

Finansbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Finansbank BES’ten faydalanan insanların istedikleri zaman iptal etme ve ara verme hakkı vardır.  İşveren tarafından zorunlu Bes’e dahil edilen çalışan, emeklilik planına dahil edildiği kendisine bildirildiği tarihten itibaren iki ay içerisinde BES’ten çıkma hakkına sahiptir. İlk 2 ayda çıkma kararı alınırsa, çıkış tarihine kadar fona ödenen katkı payları, yatırım gelirleri ile birlikte, on iş günü içinde çalışana iade edilir. BES’ten ilk iki ay içinde çıkma kararı almamışsanız eğer, katkı payı ödemesine ara verilmesini talep edebilirler ve en fazla  3 aylık süre için katkı payı ödemeye ara verebilirler. 3 ay içerisinde tekrar talepte bulunarak süreyi uzatabilirler.

İptal işlemlerini Finansbank şubesine giderek, internet sitesini ziyaret ederek ya da müşteri hizmetlerini arayarak iptal işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Finansbank Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası:  0850 222 0 900

Bu yazımızda Finansbank Bireysel Emeklilik Sisteminin ne olduğunu ve iptalinin nasıl olduğunu inceledik. Umarız aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulabilmişsinizdir. Konuyla alakalı hala merak ettiğini sorular varsa aşağıda bulunan yorumlar kısmından kolayca bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.