Felsefe Grubu Öğretmenliği Maaşı Kaç Lira? Felsefe Öğretmeni Maaşları ve Atamaları

24.10.2020
A+
A-

Felsefe grubu öğretmenliği maaş durumu nasıl? Felsefe öğretmeni maaşları güncel olarak devlette ve özel okullarda kaç lira? Birçoğumuzun sadece lise yıllarından az buçuk hatırladığı, pek de sevilmeyen garip bir dersten söz ediyoruz. “Felsefe”… Ben bu dersi nadiren sevenlerden birisiyim. Bu nedenle liseyi bitirdikten sonra Felsefe Grubu Öğretmenliği kazanarak felsefe öğretmeni olmaya karar verdim. Bugün de sizlere Felsefe Öğretmenliği ile alakalı esrarengiz bilgiler vereceğim. Felsefe öğretmeni olmak için hangi bölüm okunur? sorusundan başlayıp sırasıyla çalışma şartlarından ve maaş durumundan söz edeceğiz. Tüm bunların yanı sıra felsefe öğretmeni atamalarından da konuşacağız. Ben okulumu bitirdikten sonra 3 yıl bekledim. KPSS’den 95 alarak atandım. Elbette atanmak biraz zor ama inanın imkansız değil. Kendi hikayemle sizi boğmadan evvel meslekle alakalı kişisel yorumuma geçmek istiyorum. ???

felsefe

Öğretmen olmak günümüzde ne yazık ki pek de ciddiye alınmıyor. Öğretmenliğin ne denli kıymetli bir meslek olduğunu kimse kabul etmek istemiyor. Ben gerek mezun olduğum üniversite gerekse de hayat tecrübelerim sayesinde öğretmenlik bilincini kazandım. Eğer öğretmenlik mesleğini tam olarak anlayamaz ve insanların saçma yorumlarına kulak verirseniz ne yazık ki bu meslekten soğursunuz. Çevremde sadece maaş ve atama durumu için öğretmen olmak isteyen gençler görüyorum. Felsefe, tarih veya coğrafya alanınız her ne olursa olsun sadece para için öğretmenlik yapamazsınız. Bu mesleğin doğasında maneviyat neyse ki paradan daha önde geliyor.

Nasıl Felsefe Öğretmeni Olunur? Felsefe Grubu Öğretmeni Kimdir?

öğretmen

Felsefe öğretmeni olmak için okunması gereken bölüm nedir diye sorarsanız size 2 farklı seçenek sunabilirim. Okuduğunuz takdirde uygun şartları taşırsanız felsefe öğretmeni olabileceğiniz iki farklı bölümü sizlerle paylaşıyorum.

Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü: Bu bölüm felsefe öğretmeni olmak isteyenler için mükemmel bir fırsat. Eğitim Fakültesi çatısı altında bulunan bu bölümden mezun olduğunuzda direkt olarak öğretmen unvanı kazanıyorsunuz. Bir sonraki önerim olan Fen Edebiyat Fakültelerine bağlı Felsefe bölümünden mezun olduğunuzda ise direkt öğretmen olamıyorsunuz. Üzerine bir de formasyon almanız gerekiyor. Bu nedenle eğer niyetiniz ciddiyse Felsefe Grubu Öğretmenliği okumanızı öneririm. Zaten ülkemizde sadece 3 üniversitede bu bölüm bulunuyor.

Felsefe: Fen Edebiyat Fakültelerine bağlı Felsefe bölümünü okuyarak da felsefe öğretmeni olabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi eğer öğretmenlik yerine direkt olarak “Felsefe” okursanız öğretmenlik yapmak için formasyon eğitimine ihtiyaç duyacaksınız. Formasyon, eğitmen olabilmek için alınan dersleri kapsayan eğitim türüdür. Bu eğitimi alabilmek için formasyon veren üniversitelerden birine başvuru yapmalısınız. Yüksek lisans yaparak bu kazanımı elde edebiliyorsunuz. Nasıl formasyon alınır? sorusuna cevap arıyorsanız MEB kaynaklarına göz atınız.

okunması gereken üniversite

Benim sizlere şiddetle tavsiyem Felsefe Grubu Öğretmenliği okumanız yönünde olacak. Daha kolay bir şekilde öğretmen olabilirsiniz. Bu bölümü kazanmak için ise pek büyük bir çaba göstermeniz gerekmiyor. Bir yıllık ortalama bir çalışma ile Gazi Üniversitesi Felsefe Grubu Öğretmenliği kazanabilirsiniz. Neden Gazi derseniz, bu okulun Türkiye’deki en iyi öğretmenleri yetiştirdiğini hatırlatmak isterim.

Biraz da öğretmenlik mesleğinin bir alt dalı olan Felsefeden bahsedelim. Bizim işimiz birçok branşa göre çok daha rahat ve eğlenceli diyebilirim. Bizlere verilen müfredat çerçevesinde özellikle lise dengi okullarda eğitim veriyoruz. Herkesin hatırladığının aksine Felsefe saçma bir ezber dersi değildir. Biz öğretmenleri yönlendiren devlet kaynakları da aynı konuya vurgu yapıyor. Biz derslerimizde öğrencilere düşünmeyi ve nitelikle ifadeleri dile getirmeyi aşılamaya çalışıyoruz. “Hocam bunu neden anlatıyorsun ki?” diyenler mutlaka olacaktır. Felsefe öğretmeni denince akla gelen o itici tabloyu kırmaya çalışıyorum. Gerçekten mesleğimiz o kadar yorucu ve sıkıcı değil.

Şimdi sizlerle güncel taban puanları ve sıralamaları paylaşacağım.

Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü YKS Taban Puanları

ösym yks

En Yüksek Felsefe Öğretmenliği: Gazi Üniversitesi / Ankara / 289 SÖZEL puan / 277.000 SÖZEL sıralama

En Düşük Felsefe Öğretmenliği: Atatürk Üniversitesi / Erzurum / 286 SÖZEL puan / 293.00 SÖZEL sıralama

YKS sınavında sözel türünden puan almak istiyorsanız TYT ve AYT sınavlarına ayrı ayrı girmeniz gerekiyor. AYT sınavında sözel testine ait soruları cevaplamanız gerekiyor. Bu da Tarih, Coğrafya ve Felsefe derslerinde iyi olmanızı gerektirir. Görebileceğiniz üzere taban ve tavan puanlar çok da yüksek değil. Birçok ortalama öğrenci ufak bir çalışmayla bu bölümü kazanabilir.

Felsefe Öğretmenliği Atama Puanları ve KPSS Durumu

felsefe kpss puanları

En iyi ataması olan öğretmenlik arasında Felsefe ne yazık ki yer almıyor. Aksine en az atama yapılan meslekler arasında Felsefe Öğretmenliğini göstermek makul olacaktır. Her öğretmen alımında Felsefe öğretmeni alınmıyor. Bazen kısıtlı bir kadro açılıyor ya da hiç kadro açılmıyor. Eğitim sisteminin odak derslerinden birisi olmadığından olsa gerek Milli Eğitim Bakanlığı oldukça az sayıda Felsefe öğretmeni ataması gerçekleştiriyor. Felsefe öğretmeni atama puanları alım yapıldığı takdirde 85’ten başlıyor. Yani atanmak için almanız gereken en düşük puan 85 civarı diyebiliriz. Ben işimi garantiye alacağım ve yapılan ilk öğretmen atamasında gideceğim derseniz de size 90 üstü puan almanızı öneririm. Zor ama hayatınızın iplerini elinize almak istiyorsanız bunu yapmak durumundasınız. Herkes gibi… ?

Felsefe Grubu Öğretmenliği Maaş Durumu

Devlette Felsefe Hocası Maaşı

Devlette kadrolu olarak çalışan bir Felsefe öğretmeni ortalama 4.700₺ maaş alır. Bu maaş kadrolu öğretmenlere ödenen net maaştır. Bunun yanında eğer öğretmen ek ders veriyorsa ki mutlaka ek dersi olacaktır, bu durumda da girilen her ek ders başına 17₺ ücret ödenmektedir. Özetle yeni atanmış öğretmen maaşı 5.000₺ civarlarında olur. 10 yıllık, 20 yıllık öğretmen maaşları ise sizlerin de tahmin edebileceği üzere çok daha yüksek oluyor. Benimle görev yapan kıdemli bir öğretmen arkadaşım bazı aylar 6.000₺ gibi bir maaş alıyor.

Özel Okulda Felsefe Öğretmeni Maaşı

maaş miktarı

Özelde öğretmen maaşları ne yazık ki çok acı bir tablo… Özel okulda çalıştırılan Felsefe öğretmenlerine asgari ücret gibi bir ücret ödeniyor. Eğer çok üst düzey bir kolejde çalışmıyorsanız alacağınız para 3.000₺’yi geçmeyecektir diyebilirim. Zaten mecburi oldukları için bizleri istihdam ediyorlar. Bu nedenle de özellikle gelişmemiş il ve küçük ilçelerde söylendiğinde insanı istemsizce tebessüm ettiren rakamlar ödüyorlar. Benim kafam rahat etsin diyorsanız mutlaka devlete geçin derim. Yoksa sizi çok ama çok üzerler. ?

Felsefe Özel Ders Saatlik Ücretleri Ne Kadar?

özel ders fiyatları

“Felsefeden özel ders mi alınır kardeşim?” diyenler mutlaka olacaktır ama inanın bana özel ders alan birçok öğrenci var. Bizim ülkemizde her ne kadar pek önem görmese de Sözel puan türünde üniversite kazanmak istediğinizde üst düzey felsefe sorularına yanıt vermeniz gerekiyor. Bu durumda da MEB müfredatını ÖSYM soru tarzlarına uyarlayabilecek deneyimli Felsefe öğretmenlerine çok iş düşüyor. Felsefe dersinin saatlik özel ders ücretleri 50₺’den başlıyor. En yüksek ders ücreti ise 100₺ civarlarında diyebiliriz. Elbette bu dersleri verebilmek için ilgili öğrenci kitlesine ulaşmanız gerekir. Bunu da ancak internet üzerinden verimli bir reklam çalışması yaparak elde edebilirsiniz.

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

Bugün sizlerle Felsefe Öğretmeni olmak ile alakalı merak edebileceğiniz her şeyi anlatan bir içerik paylaştım. Unutmayın bu ülkenin her şeyde en iyi olan insanlara ihtiyacı var. Hayallerinize koşun! ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.