Adım Adım Fakirlik Maaşı Sorgulama 2020

16.07.2019
A+
A-

Fakirlik Maaşı; Geçim sıkıntısı yaşayan, hayatta kalmak için giderilmesi gereken ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara devlet tarafından yapılan nakdi para yardımıdır.

Günlük yeme, içme, barınma, ihtiyaçlarınızı karşılamakta zorlanıyorsanız, herhangi bir maddi gelire sahip değilseniz ya da geliriniz yaşam standartlarının altında ise muhtaçlık maaşı almak için başvuru yapmanızı öneririz.

Yoksulluk maaşı ya da fakirlik parası olarak da bilinen fakirlik maaşı 2020 yılında 817 TL’dir. Fakirlik ödeneği her yılın ocak ve temmuz aylarında enflasyona orantılı olarak artmaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik, yoksulluk maaşı başvurusu internet üzerinden ve Vakıflar Genel Müdürlükleri aracılığı ile yapılmaktadır. Muhtaçlık maaşı almak için öncelikle fakirlik maaşı şartları tam olarak sağlanmalı, sonrasında gerekli başvuru formları doldurularak başvuru tamamlanmalıdır.

İnternetten Fakirlik Maaşı Başvurusu

İnternetten muhtaç aylığı başvurusu yapmak için vgm.com.tr adresinde yer alan başvuru koşullarını inceleyebilir, fakirlik maaşı başvurusu için gerekli formları indirebilirsiniz.

Yukarıda yer alan formları eksiksiz olarak doldurduktan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Bu formları sizin adınıza farklı bir kişi teslim edemez. Ancak bir rahatsızlığınız varsa ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gidemiyorsanız, posta yoluyla da evraklarınızı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gönderebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Fakirlik Maaşı Başvurusu

Yoksulluk maaşı bağlanması için Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla da fakirlik maaşı başvurusu yapabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gittiğinizde gerekli formları yetkililerden talep edebilir, formları doldurduktan sonra yetkililere teslim edebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Alma Şartları

Fakirlik maaşı almak için gerekli şartların başında bir gelirinizin olmaması gelmektedir.  Çeşitli isimler altında farklı yardımlar alıyorsanız, yoksulluk maaşı almanız mümkün değildir.

Aynı evde yaşadığınız kişilerin toplam aylık gelirlerinin kişi sayısına bölünmesi ile çıkan tutar 609 TL’nin altında ise fakirlik maaşı başvurusu yapabilirsiniz.

Fakirlik maaşı başvurusu yapan kişinin üzerine kayıtlı taşınır ya da taşınmazının olmaması gerekmektedir.

Üzerinize kayıtlı bir taşınmaz varsa lakin geliriniz 609 TL’nin altında ise geliriniz olmasına rağmen muhtaçlık yardım parası alabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik parası almak için aranan genel şartlar ise aşağıdaki şekildedir.

  • Yetimler, yardıma muhtaç hale gelen ebeveynlerin çocukları,
  • %40 ve üzerinde bedensel engele sahip olanlar,
  • SGK ya da Bağkur’u bulunmayan kişiler,

Fakirlik Maaşı Gerekli Evraklar

Yardıma muhtaç olan kişilerin alabileceği fakirlik parası başvurusu sırasında sizlerden bazı evraklar talep edilmektedir.

Aşağıda yer alan evraklardan herhangi birinin eksik olması halinde başvurunuz olumsuz sonuçlanacak, evrakları tamamlamanız talep edilecektir.

  • Kimlik Fotokopisi,
  • İkametgah Belgesi,
  • Başvuru Formları
  • Fakirlik maaşı başvuru formu,
  • Engelli vatandaşlar için sağlık raporu.

Fakirlik Maaşı 2020

Fakirlik maaşı ödemeleri her ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılmaktadır. Fakirlik ödeneği almaya hak kazanan kişiler bu tarihler arasında başvuru sırasında iletilen banka hesaplarını inceleyerek fakirlik maaşı sorgulama işlemini gerçekleştirebilir.

Fakirlik maaşı sorgulama 4 alternatif yöntem ile yapılabilir. Bu yöntemlere geçmeden önce E Devlet üzerinden muhtaçlık maaşı ödemenizi kontrol etmeli, aylık fakirlik maaşı bağlandığından emin olmalısınız. Eğer muhtaçlık maaşı başvurunuz olumlu sonuçlandı ise aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak maaşınızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama

Yoksulluk maaşı ödemenizi Ziraat Bankası üzerinden almayı tercih ettiyseniz, muhtaçlık maaşınızın yatıp yatmadığınız hesabınız üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ziraat Bankası hesabınıza, Ziraat Bankası mobil uygulaması, Ziraat Bankası internet bankacılığı, Ziraat Bankası ATM’leri üzerinden hesabınız kontrol etmeniz mümkündür.

E Devlet Fakirlik Maaşı Sorgulama

E Devlet fakirlik maaşı sorgulama işlemi için E Devlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. Şu ana kadar E Devlet şifresi almadıysanız, en yakın PTT şubesinden 3 TL karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifrenizi belirledikten sonra TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile turkiye.gov.tr üzerinden E Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yapmanızın ardından arama bölümüne şahıs ödemeleri yazarak tarafınıza yapılacak olan tüm ödemeleri görüntüleyebilirsiniz.

Telefon ile Fakirlik Maaşı Sorgulama

Telefon ile fakirlik maaşı sorgulama 0312 415 50 00 numaralı telefondan gerçekleştirilebilir. Telefon numarası yaşanan yoğunluklar nedeniyle çoğu zaman meşgul düşsede belirli zaman dilimlerinde ulaşım sağlanabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.