Faizsiz Kredi Veren Bankalar

20.08.2019
A+
A-

Faizsiz kredi, tüketicilere sunulan krediler karşılığında faiz talep edilmemesi anlamını taşımaktadır. Faizsiz kredi veren kamu bankaları ve özel bankalar, genellikle katılım payı adı altında kredi ücreti talep edilmektedir. Faizsiz helal kredi veren bu bankalar, kredi notunuzu ve çalışma durumunuzu inceleyerek kredi başvurularınızı onaylayabilmektedir.

Bankalar tarafından şartları belirlenen faizi olmayan krediler İslami açıdan da uygun olarak bilinmektedir. Özellikle emeklilere faizsiz kredi vermeyi tercih eden kamu bankaları, sundukları kredi rakamı karşılığında sadece masraf ve katılım ücreti talep etmektedir.

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Faizsiz bankacılık adı altında sunulmaya başlayan faizsiz krediler, bankalar tarafından belirli kar oranları ile sunulmaktadır. Şahsi fikrimi soracak olursanız, kredinin ismi faizsiz alınan kar ise faizdir. Özellikle İslami duyguların kullanılarak sunulduğunu düşündüğüm banka kredilerinden faydalanmak için aşağıda yer alan faizsiz kredi veren bankalara kredi başvurusu yapmanız yeterlidir.

Kefilli ya da kefilsiz olarak başvuru yapabileceğiniz faizsiz ihtiyaç kredileri, 60 aya kadar vadelendirilebilmekte, bankanın kar oranı tüketici tarafından belirlenmektedir. Küçük bir örnek ile açıklamak gerekirse; Kuveyttürk Bankası faizsiz eğitim kredisi vermektedir. Eğitim ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz 10.000 TL değerindeki kredi için Kuveyttürk bankasına ödeyeceğiniz toplam tutar 14.351,00 TL‘dir.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz kredi veren bankalar; Kuveyttürk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank Katılım Bankası, Albarakatürk Katılım Bankası’dır.

Katılım bankaları sunmuş oldukları ihtiyaç kredilerinde ve konut kredilerinde faiz istemez, ancak belirli oranda kar payı talep eder. Çekecek olduğunuz kredi karşılığında ilgili bankaya belirli bir kar payı vermeniz gerekmektedir. Banka da bu karlar sayesinde devamlılığını sürdürmektedir. Talep edilen kar payı oranı genelde özel bankalarda bulunan faizli ihtiyaç kredilerinden düşüktür.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Faizsiz Kredi

Kuveyt Türk Katılım Bankası faizsiz kredi veren bankalar listemizde ilk sırayı almaktadır. Kredi talep eden tüketicilere faizsiz kredi kullanma imkanı sağlayan Kuveyt Türk Bankası, minimum %1.75 oranında kar talep etmektedir. Kredi başvurunuz sırasında bankanın daha fazla kar etmesi için bu oranı yükseltebilirsiniz ancak düşüremezsiniz.

Kuveyt Türk Bankası faizsiz kredi başvurusu şubelerden yapılabilmektedir. Kuveyt Türk sms ile kredi başvurusu kabul etmeyen bankalar arasında yer almaktadır. 60 aya varan vade ile kullanabileceğiniz 60 ay vadeli faizsiz ihtiyaç kredileri için seyahat, eğitim ya da hac umre giderinizin olması gerekmektedir.  Çekmek istediğiniz kredi türüne göre talep edilen evraklar değişiklik göstermektedir.

En yakın Kuveyt Türk Katılım Bankasını https://www.kuveytturk.com.tr/sube-ve-atm-haritasi adresinden öğrenebilirsiniz.

Kuveyt Türk Bankası faizsiz eğitim kredisi için sunulan masraf tablosu örneği aşağıdaki gibidir.

Finansman Tahsis ÜcretiÖdenecek Toplam Tutar
52,50 TL14.351,76 TL
Taksit SayısıTaksit Tutarı
36398,66 TL
Finansman TutarıAylık Maliyet
10.000,00 TL% 2,1331
Efektif Yıllık Kâr OranıKâr Oranı
% 28,8237% 1,75

Ziraat Katılım Bankası Faizsiz Kredi

Ziraat Bankası faizsiz ihtiyaç kredisi, kendi işyerini kurmak isteyen kişilere, KOBİ’lere ve girişimcilere sunulmaktadır. İş yerinizi kurmak ya da işlerinizi büyütmek için 100.000 TL’ye kadar kullanabileceğiniz Ziraat Bankası faizsiz kredisi için 60 aya kadar vade seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası katılım kredileri; eğitim, konut, taşıt ve yeni iş yeri kurmak amacıyla kullanılmaktadır. Evinizin eşya ihtiyaçlarınını da karşılayabileceğiniz Ziraat Katılım ihtiyaç kredisi için ürün ya da hizmet aldığınız firmaya ait faturayı bankaya sunmanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası faizsiz kredi başvurusu sadece Ziraat Katılım şubeleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Kredi başvurunda istenilen evraklar aşağıdaki gibidir.

 • ​Başvuru Formu (Şubeden verilecektir.)
 • Finansmana konu hizmete ilişkin proforma fatura (hizmet ya da ürün alacağınız firma tarafından verilecektir.)
 • Nüfus Cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi.
 • Kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi ya da maaş yazısı.

Size en yakın Ziraat Katılım Bankasını https://www.ziraatkatilim.com.tr/Sayfalar/en-yakin-ziraat-katilim.aspx adresinden öğrenebilirsiniz.

Albaraka Türk Faizsiz Kredi

Albaraka Türk Karılım Bankası faizsiz kredi avantajı ile tüketicilerin sıkça tercih ettiği bankalardan biridir. Kar payı oranının düşük olması nedeniyle tüketicilere de avantajlı gelen Albaraka Türk faizsiz ihtiyaç kredileri, 60 aya varan vadelerle kullanılabilmektedir.

Albaraka Türk Bankası kredi başvurunuz sırasında sizlerden aşağıdaki evrakları talep etmektedir.

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport,
 • Gelir belgesi/maaş bordrosu,
 • Serbest meslek sahipleri ve işletme sahipleri için son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Finansmana konu ürünün proforma faturası.

Size en yakın Albaraka Türk Katılım bankasını öğrenmek için https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/Sayfalar/Subeler-ve-ATM.aspx#sube adresini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankası Faizsiz Kredi

Türkiye Finans Katılım Bankası faizsiz kredi çekebileceğiniz, aşağıda yer alan başlıklardaki ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz bankalardan biridir. Türkiye Finans Katılım Bankası; Hac umre kredisi, imar barışı kredisi, evlilik kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi ve peşin kira kredisi çekmenize imkan tanımaktadır.

İhtiyaç Finansmanı Örnek Tablo (Kâr Oranı: %1.69)

Finansman TutarıTaksit TutarıVade(ay)Kâr OranıTahsis Ücretiİpotek Tesis ücretiEkspertiz ÜcretiToplam Geri Ödenen Tutar
10.000,00 TL289,63 TL60%1.6952,50 TL0,00 TL0,00 TL17.377,80 TL


Türkiye Finans faizsiz ihtiyaç kredisi
başvurusu sırasında aşağıdaki evrakları talep etmektedir.

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport,
 • Gelir belgesi/maaş bordrosu,
 • Serbest meslek sahipleri ve işletme sahipleri için son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Finansmana konu ürünün proforma faturası.

Sizlere en yakın Türkiye Finans Katılım Bankası şubesini https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/Sayfalar/subeler-ve-atm.aspx adresini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Genel İhtiyaç Finansmanı Maliyet Tablosu

​VadeKar OranıTahsis ÜcretiAylık Toplam MaliyetYıllık Toplam Maliyet
12 Ay1.66%0,502,0727,97%
24 Ay1.67%0,502,0527,57%
​36 Ay1.68%0,502,05​27,55%
​48 Ay1.69%0,502,05​27,62%
​60 Ay1.69%0,502,05​27,56%

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar denildiğinde aklınıza bankanın bir masraf almayacağı, çekeceğiniz kredi için her hangi bir faiz yüküne katlanmayacağınız gelebilir. Ancak durum hiçte öyle değildir. Çekilecek olan kredinin tutarına ve vade sayısına göre farklı oranlarda kar payı talep edilmekte, faizsiz ihtiyaç kredileri bu şekilde kullandırılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.