Bayfinans

Evde Bakıcı Çalıştıran Anneye Devlet Bakıcısı Parası Veriyor!

Yaklaşık okuma süresi : 3 Dakika
06.09.2019

Birçok anne hem çalışıp hem de çocuğuna bakmak zorunda kalıyor. Bu durumun farkına varan ve annelere yardımcı olmak isteyen Avrupa Birliği, dev bir proje başlatarak evde bakıcı çalıştıran annelere devlet yardımı yapmaya karar verdi. Ülkemiz bakanlıkları tarafından desteklenen proje henüz pilot illerde uygulanıyor. Evde bakıcı çalıştırana aylık 2.400₺ bakıcı yardımı yapılıyor. Ülke genelinde henüz hizmete geçirilmeyen proje deneme aşamasında. Eğer sizin bulunduğunuz il bakıcı parası pilot iller listesi içerisindeyse, siz de şartları taşıdığınız sürece aylık 2.400₺ yardım alabilirsiniz. Çalışan anneye bakıcı yardımı alma şartları ve daha fazlası haberimizde sizlerle!

Evinde Bakıcı Çalıştıran Anneye Bakıcı Yardımı Parası Neden Veriliyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından daha önce de böyle bir projeye imza atılmıştı. Bu gibi çalışan anneyi destekleyen projelerin temel amacı çalışan kadınların yükünü hafifletmek. Çalışan kadınların kariyer hedefleri önemli olsa bile hayatlarına katılan bir çocuk, onların neredeyse tüm hedeflerinin önüne geçiyor. Bu nedenle Avrupa Birliği ve ülkemiz bakanlıkları bu konuda önlem almak ve kadınlara destek olmak istiyor. Bu nedenle de çalışan bayanlara bakıcı yardımı parası ödeniyor.

Çalışan Anneye Verilen Bakıcı Parası Projesi Hangi İllerde Uygulanıyor?

Bursa, Antalya, İstanbul ve Ankara şu anda bakıcı yardımı verilen iller arasında yer alıyor. Geçmişte sürdürülen projenin günümüzde de uygulanması planlanıyor. Çalışan anneler gerekli şartları taşıdıkları sürece bakıcı yardımı alabiliyorlar. Peki, bakıcı yardımı parası almanın şartları nelerdir? Çalışan anne hangi özelliklere sahip olduğunda evde çalıştırdığı çocuk bakıcısı için devlet yardımı alabilir? Bu soruların cevaplarına geçelim.

Bakıcı Parası Alma Şartları Nelerdir?

  • Evli olmak veya resmi kayıtlar altında evliyken dünyaya gelmiş bir çocuğa sahip olmak.
  • Çocuk 0-24 aylık olmalıdır. 24 aylık çocuk için bakıcı yardımı parası alınabilir. 25 aylık çocuk için alınamaz.
  • Bakıcı parası erkek ve kız bebekler için aynıdır. Herhangi bir ayrım yoktur.
  • Bakıcı yardımı almak isteyen annenin 30 günlük sigorta girişi başvuru öncesinde yapılmış olmalıdır.
  • Evde bakıcı çalıştıran annelere verilen devlet yardımı için annenin tam zamanlı olarak çalışıyor olması gerekir.
  • Çalıştığı kurumdan izin alan ve aynı zamanda evinde çocuk bakıcısı çalıştıran anneler, bakım parası alamaz.
  • Evde çalıştırılan çocuk bakıcısı için alınan aylık yardımı kapsamında çalıştırılan bakıcının da akrabanız olmaması gerekir.
  • Çalıştırılan çocuk bakıcısının eşler tarafından 3. derece dahil olmak üzere hiçbir akrabalık bağı bulunmamalıdır.
  • Çocuk bakıcısı sigortalı ve resmi olarak kayıtlı olmalıdır. Kayıt dışı çocuk bakanlar bu proje kapsamına girmez.

Bakıcı Parası Aylık Kaç Türk Lirasıdır?

Bakıcı parası 2.400₺ olarak ödenmektedir. Bu rakam gelecek sene için farklı olabilir. Bakıcı yardımı parası Euro cinsinden ödendiği için değişen kurlardan etkilenebilir ancak ödeme takvimi içinde değişmez. Başlangıç tarihinde devlet tarafından taahhüt edilen süre boyunca ilk aydaki miktar ödenir. Bakıcının işten çıkarılması, bebeğin vefat etmesi veya annenin işten ayrılması durumunda bakıcı yardımı kesilir. Geçtiğimiz dönem Avrupa Birliği ortaklığı ile yürütülen proje kapsamında annelere aylık 416 Euro yardım yapılmıştır.

Bakıcı Çalıştırana Ödenen Aylık Yardımı Başvurusu

Her yılın belli aylarında bakıcı parası başvuruları alınmaktadır. Evde bakıma muhtaç çocuğu olan ve tam zamanlı çalışan anneler, bulundukları ilin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne gitmelidir. Burada kendilerine her sene verilen evde bakım parası hakkında bilgi verilecektir. Projenin başlangıç ve bitiş tarihi gibi detaylı bilgileri müdürlüklerden öğrenebilirsiniz. Eğer başvurular alınmaya başladıysa, kurum aracılığıyla bakıcı parası başvurusu yapabilirsiniz. Evde bakıcı çalıştıran annelerin aylık 2.400₺ alabilmesi için yazılı başvuru yapması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.