Ev Hanımlarına Kredi

11.06.2019
A+
A-

Ev hanımlarına faizsiz kredi verilmesindeki amaç kendi işletmelerini kurmalarına yardımcı olmak ya da ek gelir elde edebilmelerini sağlamak. Ev hanımı bayanlar da bu amaçlar doğrultusunda ev hanımlarına kredi başvurusu yapabiliyorlar. Devlet destekli olan bu kredi avantajlarından yararlanmak isterseniz, yazımızı inceleyerek aklınızdaki soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ev hanımlarının da ekonomiye katılması, kendi giderlerini karşılayabilmesi ve ayaklarının üzerinde durması için Devlet destekli olarak verilen faizsiz kredi ile kendinize küçük bir iş yeri kurabilirsiniz. Ev hanımlarına faizsiz kredi imkanının yanı sıra, makine ve teçhizat için de belirli destekler verilmektedir.

Ev hanımlarına sunulan faizsiz ve hibe krediler çoğu zaman bir biriyle karıştırılmakta, bu iki kredi türünün aynı olduğu düşünülmektedir. Faizsiz kredi, geri ödemesi bulunan ancak herhangi bir faizin olmadığı yani sadece kullandığınız kredi tutarını aylık vadeler ile geri ödeyebileceğiniz kredi türüdür. Hibe kredi ise geri ödeme yapmayacağınız, işinizi kurmanız ya da büyütmeniz için sizlere verilen bir devlet desteğidir.

Ev Hanımlarına Kredi Nerelerden Alınır?

Ev hanımlarına özel olarak sunulan devlet desteği ile dilerseniz kendi iş yerinizi kurabilir, dilerseniz de var olan iş yerinizi büyütebilirsiniz. Sunulan faizsiz hibe kredi desteğini almak içinse Devletimiz tarafından anlaşma yapılan bankalara başvuru yapmanız gerekmektedir.  Ev hanımlarına kredi desteği ile birlikte kaymakamlık kredi desteği de sunulmaktadır.

Ev hanımlarının kendilerine olan güvenlerinin artması, ayaklarının üzerinde durabilmesi için başlatılan kredi destek kampanyalarının asıl amacı ev hanımlarının da ekonomiye dahil edilmesidir. Çalışma hayatına katılan ev hanımlarının destekçisi olan devlet, her yıl yeni kredi destekleri ile hanımların yanında olmaya devam etmektedir. Öncelikle kaymakamlık kredisi hakkında detaylı bilgiler verelim, sonrasında ise hibe kredilerle yazımızı tamamlayalım.

Ev Hanımlarına Kaymakamlık Kredisi

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kaymakamlık, kendine ait bir iş yeri açmak, ticarete girmek isteyen ev hanımlarına 1 yıl ötelemeli ev hanımı kredisi vermektedir. Kaymakamlık tarafından verilen bu destek kredisinin üst limiti 15.000 TL, geri ödemesi ise faizsiz şekilde 36 aydır. Aldığınız kredi için ilk 1 yıl geri ödeme yapmazsınız, sonrasında ise 3 yıl boyunca eşit taksitler ile borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Ev hanımlarına kaymakamlık kredisi desteği de sunan devlet, bu kredinin kullanılabilmesi için de bir şart belirlemiştir. Bu kredi avantajından faydalanmak için minimum 2 kefil göstermeniz gerekmektedir. Kefil göstermeniz de yeterli olmayacak, çünkü bulduğunuz 2 kefilin memur olarak görev yapması istenecektir.

Kaymakamlıktan aldığınız kredi ile birlikte dilerseniz var olan iş yerinizi büyütebilir, dilerseniz de yeni bir işe atılabilirsiniz. ancak unutmamalısınız ki 1 yıl sonra kredinin geri ödemesi başlayacaktır.

Ev Hanımlarına Devletten Geri Ödemesiz Hibe Kredi

Ev hanımlarına geri ödemesiz faizsiz hibe kredi desteği KOSGEB aracılığı ile sunulmaktadır. Yeni bir iş kurmak isteyen kadınlara farklı dönemlerde farklı kampanyalar sunmaya devam eden KOSGEB, iş kurmak için karşılaşacağınız giderlerinin %80’lik kısmını karşılayabilmektedir. Kaymakamlık kredisi yerine KOSGEB kredisi kullanmak isterseniz, aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir.

Hibe kredi alınabilecek işler; 

 • Ev yemekleri, lokanta,
 • İç giyim üzerine dükkan açmak,
 • Bayan ayakkabısı ve aksesuar satışı yapılması,
 • Bayan kuaförü vb.

Ev hanımlarına kredi avantajlarından yararlanması için öncelikle KOSGEB girişimcilik eğitimine katılması gerekmektedir. Yaklaşık 4 gün boyunca devam edecek eğitimlerin ardından hazırlamış olduğunuz projenizi sunarak hibe kredi desteğinde bulunabilirsiniz. Projenizin olumlu bulunması halinde iş yeri giderlerinizin büyük kısmı KOSGEB tarafından geri ödemesiz olarak karşılanacaktır.

KOSGEB girişimcilik eğitimi tarihlerini kontrol etmek ve bulunduğunuz ildeki eğitim merkezlerini kontrol etmek için https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bağlantısını kullanabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz eğitim merkezine E Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi

Ev hanımlarının tercih edebileceği kredi türlerinden biri de mikro kredidir. Mikro kelimesinden de anlaşılacağı gibi mikro kredinin üst limiti oldukça düşüktür. Minimum 1.000 TL, maksimum ise 3.000 TL olan mikro kredi desteği genellikle evde iş yapan bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Mikro kredi imkanından yararlanmak için 5 ev hanımı arkadaşın bir araya gelmesi ve bir iş yapması gerekmektedir. Hibe kredide olduğu gibi mikro kredi de faizsiz ve geri ödemesiz olarak ev hanımlarına sunulmaktadır.

Mikro kredi başvurusu yapmak için öncelikle sizin dışınızda, sizinle aynı işi yapacak 4 ev hanımı daha bulmanız gerekmektedir. Bu adımın ardından halk eğitim merkezine giderek mikro kredi başvurusu yapabilirsiniz. Mikro krediler halk eğitim merkezlerinin kontrolünde olduğundan ve suistimale oldukça açık bir kredi türü olduğundan dolayı, kredi alan ev hanımları haftalık olarak kontrol edilmektedir. Mikro kredi başvurusu sırasında beyan edilen işin dışında bir iş yapılması halinde ise cezai işlem uygulanmaktadır.

Mikro kredi ile kurulabilecek işler;

 • Kuaför salonu (düşük bütçeli)
 • Terzi,
 • Pazarcılık,
 • El işleri,
 • Dekorasyon,
 • Süsleme, süs malzemeleri,
 • Oya işleme işleri,
 • Temizlik işleri.

Ev Hanımlarına İş yeri Kurma Kredisi (Geri Ödemeli & Geri Ödemesiz)

Ev hanımlarının ayakları üzerinde durması, ekonomiye dahil olmaları ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak iş yeri kurma kredisi, KOSGEB aracılığı ile ev hanımlarıyla buluşmaktadır. İş yeri kurma kredisini basit bir örnek ile açıklayacak olursak, bir terzi açtınız ve ilk olarak 20.000 TL hibe kredi, 20.000 TL ‘de faizsiz kredi aldınız. Bu kredilerin ardından 50.000 TL daha faizsiz kredi çekebilir, iş yerinizdeki eksikleri giderebilirsiniz.

İş yeri kurma kredisi ile açabileceğiniz örnek iş yerleri; 

 • Bayan kuaförü,
 • Bayan elbise modelistliği,
 • Elbise dikim atölyesi,
 • Giyim mağazası,
 • Börek, mantı gibi müthiş ev yemekleri vb.

Devlet tarafından sunulan KOSGEB hibe kredi ve faizsiz kredi, iş yeri için ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ise Devlet ve özel bankalar tarafından bayanlara özel sunulan ihtiyaç kredisi kampanyalarından da yararlanabilirsiniz. Bankadan alacağınız kredi tercihi sırasında ötelemeli kredileri tercih ederseniz, en azından bir kaç ay geri ödeme sıkıntısından kurtulabilirsiniz.

Ev Hanımlarına İş yeri Kurma Kredisi Veren Bankalar

Ev hanımlarının iş yeri kurmak ya da kendi işlerini yapmak için kredi alabileceği bankalar, kredi notunuzun yüksek olması halinde tüm giderlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir. Gerek kamu gerekse özel bankalardan işyeri kurma kredisi almak için bir iş projenizin hazır olması gerekmektedir. Eğer bir projeniz ya da aldığınız krediyi nasıl kullanacağınıza dair bir fizibilite raporunuz yok ise krediniz olumsuz sonuçlanma ihtimali artacaktır.

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • INGBank
 • HalkBank
 • Garanti Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • İş Bankası
 • Akbank

Bankalara yaptığınız kredi başvurularında sunduğunu projeler çoğu zaman KOSGEB ve İŞKUR müdürlükleri tarafından incelenmekte, bankaya proje ile ilgili bilgi verilmektedir. Projenizin onaylanmaması halinde gelir belgesiz kredi kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.