Bayfinans

Ev Alanlara Yeni Evlenen Çiftlere 40.000₺ Devlet Desteği

Yaklaşık okuma süresi : 5 Dakika
28.08.2019

Ev alanlara devlet desteği verildiğini muhakkak duymuşsunuzdur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti konut hesabı açtırarak uzun vadede birikim yapan gençlere ev alırken hibe kredi veriyor. Farklı miktarlarda (bunu siz belirliyorsunuz) aylık veya üç aylık şekilde birikim yapmanız isteniyor.

Yeni evli çiftlere devlet desteği avantajlarından yararlanmak için bu paraya en az 36 ay hiç dokunmamak gerekiyor. Hesabınızdan birikim süresi boyunca 2 kez para çekme hakkınız var. Devletin verdiği ev alma kredisinden yararlanmak için 18 yaşından büyük, 27 yaşından küçük olmanız gerekiyor. Konut desteği en fazla 24.746₺ olabiliyor. Bu rakam birikim miktarınıza ve birikim vadesine göre değişiklik gösteriyor.

Konut Almak İsteyenlere Devlet Desteği

Konut almak isteyenlere sunulan devlet desteği, 18 yaşından büyük kişilere sunulmaktadır. 18 yaşını henüz doldurmamış olan bireyler ise vasileri ile birlikte bankada hesap açtırabilirler. Konut yardımı desteğinden faydalanmak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar ise şu şekildedir;

 • Konut hesabı açtıran kişinin 2015 yılı itibariyle konut sahibi olmamış olması gerekir. Evi olanlar konut hesabı açamaz.
 • Kişinin herhangi ağır suçu bulunmamalıdır.
 • Türk Vatandaşlığı Kanunu 28. madde kapsamında olanlar devlet konut hibe kredi desteğinden faydalanamazlar.
 • 27 yaşından büyükler bu hibeden faydalanamazlar.
 • 36 aydan daha az süreyle birikim yapanlar bu krediden faydalanamazlar.
 • Yatırdığı parayı çekenler (3 kez çekim yapanlar) veya ev almadan kullanmak isteyenler sadece biriktirdikleri parayı alırlar. Devlet birikim planını bozan vatandaşları devlet katkısından mahrum bırakır.

Konut Hesabı Desteği Ne Kadar Kazandırıyor?

 • 36 ay ile 47 ay arasında düzenli birikim yapanlar: Biriktirdikleri paranın %15’i kadarını devletten alırlar. Bu para 20.184₺’yi kesinlikle geçemez.
 • 48 ay ile 59 ay arasında düzenli birikim yapanlar: Biriktirilen paranın %18’i kadarını alabilirler. Devlet tarafından verilen miktar 21.736₺’yi geçemez.
 • 60 ay ve üzerinde birikim yapanlar: Yatırdıkları paranın %25’i kadarınca destek alırlar. Bu en fazla alınabilecek hibe miktarıdır. 24.746₺’yi geçemez.

Devlet yukarıdaki birikim sürelerine göre hibe konut desteği vermektedir. Ev alanlara verilen devlet desteği birikim yaptığınız süre ve para üzerinden hesaplanır. Süreye göre birikiminizin yüzde kaçının size devlet desteği olarak verileceği hesaplanır. Biriktirdiğiniz paranın üzerine o miktar eklenir ve ana paranız ortaya çıkar. Ev almak istediğinizde bu para kullanıma hazır hale gelir.

Alacağınız Evde Bulunması Gerekenler

 • Kat mülkiyeti niteliğindeki evler.
 • İskan (yapı kullanım belgesi) olan evler.
 • Kat ittifakı tapulu evler.
 • Konut özellikli izinleri olan müstakil taşınmaz mallar.

Devre mülk konumundaki evlere devlet desteği verilmemektedir. Devlet konut desteği ancak ve ancak ev alırken ödenmektedir. Aksi halde ana birikiminiz talebiniz doğrultusunda tarafınıza iade edilmektedir. Konut destek hesabında paranızın yanması veya iade edilmemesi gibi bir konu söz konusu değildir.

Konut Hesabı Taksit Tutarları

Devlet tarafından genç çiftlere verilen konut desteği kredisi aylık veya 3 aylık periyotlarla birikim yapmanızı öngörüyor. Dilediğiniz formatı seçebiliyorsunuz.

 • Aylık ödemeli konut destek hesabı taksit tutarı: En az 388₺. Bu miktar en fazla 3.881₺ olabilir.
 • Üç aylık ödemeli konut destek hesabı taksit tutarı: En az 1.164₺. Bu taksit ödemesi en fazla 11.644₺ olabilir.

Bu taksit tutarını henüz hesap açılışında belirliyorsunuz ve ekonominize göre ayarlama yapıyorsunuz. Bu sınırların altında veya üstünde ödeme yapılamıyor. Her ay düzenli olarak konut destek hesabı sözleşmenizde bulunan taksit tutarını birikim hesabına yatırmanız gerekiyor. Hesaptan 2 kez para çekme hakkınız var. Bu haklar dolduktan sonra da birikim devam ediyor ancak 3. bir çekimde sistemin dışına çıkarılıyorsunuz.

Evli Çiftler Ayrı Ayrı Konut Destek Hesabı

Ev almak için birikim yapan genç çiftler yaşları ve diğer şartları uygun olduğu sürece ayrı ayrı konut birikim hesabı açabiliyor. Bu sayede bir haneye düzenli birikim ve yeterli süreyle maksimum 40.000₺ konut devlet desteği verilmiş oluyor. Geliri olan ve birikim yapmayı seven genç çiftler için bundan iyisi olamaz diye düşünüyoruz.

Devletin verdiği konut desteği hakkında hemen herkes tarafından sorulan bazı soruları aşağıda sizler için derledik.

Devlet Konut Desteği Hesabı Nasıl, Nereden Açılıyor?

Ziraat Bankası Katılım şubelerinin tamamından konut birikim hesabı açılabiliyor. İnternetten başvuru şu an için kabul edilmiyor.

İki Kişi Birleşerek Müşterek Konut Birikim Hesabı Açabilir Mi?

Konut birikim hesabı müşterek (ortak) açılamaz. Kişi adına oluşturulan, kişisel bir haktır.

Yurt Dışındaki Ziraat Şubelerinden Konut Hesabı Açılabilir Mi?

Maalesef. Sadece ülkemiz sınırları içerisinde bulunan banka şubelerinden işlem alınmaktadır.

Devlet Konut Desteği Birikim Hesabından Para Çekebilir Miyim?

Hesaptan 2 kez para çekme hakkınız var. Bu haklardan sonra hesapta kalan paranın birikim planının altında kalmaması gerekiyor.

Konut Birikim Hesabına Toplu Para Yatırma Yönetmeliği

Hesap açılışında bir kez toplu ödeme yapmanıza izin verilir. Bunun tutarı 2020 yılı için 46.579₺’dir.

Birden Fazla Ziraat Konut Birikim Hesabı Açılabilir Mi?

Bu mümkün değildir. Bir kişi ancak 1 tane konut birikim hesabı açabilir. Aynı şekilde bir hesaptan devlet desteği aldıktan sonra, yaş olanağından faydalanıp sisteme tekrar giriş yapılamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.