Engelli Personel Memur Alımı

20.03.2020
A+
A-

Engelli memur alımı devlet tarafından engelli vatandaşlarımıza sunulan bir çeşit destektir. Sağlıklı her vatandaş gibi engelli bireylerimiz de devlet memuru olarak çalışma hakkı vardır. Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına devletin desteği her geçen yıl artarak devam ediyor.

Bu yazımızda da engelli vatandaşlarımızın devlet memuru olarak alımından bahsedeceğiz. Devlet memurlu engellilere 657 sayılı devlet memurları kanunun 53. Maddesine istinaden “özürlülerin devlet memurluğuna alınma şartları ve yapılacak merkezi sınav ve kura usulü hakkında yönetmelik“ ile güvence altına alınmıştır.

Bu kanun sayesinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak olan personellerin %3’ü kadarının engelli bireylerden oluşması amaçlanmıştır.

Devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlar Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavlarına kayıt yaparak sınava katılmalıdırlar. Ama bundan önce devlet memuru olarak çalışmak isteyen engelli vatandaşlarımız engel durumunu belirten bir rapor almaları ve çalışıp çalışamayacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Engelli Personel Memur Alımı

Engelli Personel Memur Alımı

Şu bilgiyi de vermeliyiz ki engel sahibi vatandaşlarımızın onlara yönelik yapılan hizmetler hakkında bilgi sahibi olabilecekleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait olan 183 çağrı merkezini aramaları bilgi almaları için yeterli olacaktır.

Bu hatta hizmet ve haklarınız konusunda hangi yollara başvurabileceğinize dair bilgi almanız da mümkün olacaktır.

Engelli Memur Alım İlanı Başvuru

Engeli olan vatandaşımızın başvuruları yasal kurumlarca yapılan düzenlemelere göre yapılmalıdır.

 • Başvuru esnasında kişinin engelli bir vatandaş olduğunu belirten belgesinin bulunuyor olması gerekmektedir. Çalışma durumunda bulunan engel oranının en az %40 olması gerekmektedir. Bu vatandaşlar engelli memur olarak atanabilmek adına engel durumlarını belirten bu raporu temin etmelidirler. Bu raporu belirtilen hastanelerden almalıdırlar.
 • Yetkili hastanelerden alınan engel durumunu belirten raporu alan vatandaşlar başvurularını kendileri yapmalıdır. Veli ya da vasisi bulunan vatandaşların ise veli ve vasileri onlar adına başvuru yapabilmektedir.
 • Yetkili ve tam teşekküllü hastanelerden alınan engelli raporlarında belirtilen şartların açık bir şekilde beyan edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan başvurular kabul edilmemelerine neden olabilmektedir.
 • Engelli vatandaşlarımızın başvuracakları kurumdan aldıkları dilekçe ile engel durumunu belirten raporu alacakları hastaneye başvurmaları işleyişin ve raporlarının daha kolay ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
 • Kurum tarafından istenen bilgiler dilekçede açık ve net bir şekilde belirtildiği takdirde yetkili hastaneden alacağınız raporun istenilen şekilde olmasını sağlayacaktır.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu, engelli vatandaşımızın ne kadar engeli olduğunu belirlenmesi adına Engelli Sağlık Kurulu Raporu alması gerekmektedir.

Bu raporu Sağlık Bakanlığı tarafında özellikle engelli raporu vermeye yetkili ve tam teşekküllü kamu hastanelerinden alabilirsiniz.

Fiziksel ya da zihinsel bir engeli olan kişiler az önce bahsettiğimiz hastanelere başvuru yaparak rahatsızlığının türüne göre farklı rapor oranlarını hesaplayarak bulunulan rahatsızlığa göre engelli raporu alabilmektedirler.

Bu raporu almak için başvuru yaparken bulundurmanız gereken belgeleri aşağıda görebilirsiniz.

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Dilekçe
 • 6 tane fotoğraf

Bu belgelerle başvuru yaptığınızda ve geçtiğiniz muayeneler sonucunda he çalışabilir durumda hem de en az %40 engel oranınız varsa gerekli yerlere başvuru yapabilirsiniz.

EKPSS Nedir?

EKPSS’nin açılımı Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. Engelli vatandaşlarımızın devlet memuru olarak alınabilmeleri adına ilgili yönetmelik ve buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan protokolle ÖSYM tarafından hazırlanan ve de uygulanan sınavla engelli vatandaşlarımız devlet memuru olarak alınabilmektedir.

Engelli vatandaşlarımız devlet memur olabilmek için sınıfa ayrılmıştır. İlkokul, Ortaokul veya İlköğretim düzeyindeki engelli vatandaşlarımız kurayla atanmaktadır. Yapılan kuralar noter huzurunda kura çekimi yapılması şeklinde gerçekleşmektedir. Lise, Ön lisans ve Lisans mezunları ise EKPSS sınavına girerek devlet memuru olarak atanabilmektedirler.

Bu sınava girecek olan engelli vatandaşlarımızın isteklerine göre engel durumlarına uygun refakatçi de temin edilmektedir. Bu sınav ve noter huzurunda yapılan kura çekimi 2 yılda bir gerçekleştirilir ve geçerliliği de 2 yıldır. Ancak EKPSS ile engelli memur alımı sayısı her geçen yıl artış gösterdiği için alımların sayısının da artması hedefleniyor.

Yeni düzenlemeler gündemde olmakla beraber geçerliliği iki yıl olan bu sınavın geçerliliğinin 4 yıla çıkması beklenmektedir. Devlet kurumlarının kendi talepleri üzerine belirlenen engelli devlet memuru sayısına göre hazırlanan listeden tercih yaparak atanmaktadırlar.

Bu sınava katılıp devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak bir sanat ya da meslek okulundan mezun olan vatandaşlarımızın 15 yaşında da başvuru yapabilmektedirler.  Aynı zamanda 65 yaşını doldurana kadarki süreçte bütün engelli vatandaşlarımız bu sınava başvuru yapabilmektedir.

Engelli Devlet Memurları Görevleri

Kamu kurum ve kuruluşları engelli memur alımı yapacaklarında kadronun nitelikleri ve bu kadroyla alakalı diğer koşulları Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan nitelik kod kılavuzuna göre belirlenmektedir. Bu kurumların ihtiyaçlarına göre istenilen personellerin de bu nitelik şartlarını taşıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar;

 • Engelli bireyin sahip olduğu eğitim durumu,
 • Cinsiyeti,
 • Sertifika ve yeterlilik belgesi gibi diğer özel koşullar olarak sıralayabiliriz. Engelli memur alımında kişinin yapacağı iş daha önceden belirlenmekte ve bu duruma göre atamalar yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı her türlü ayrıntı düşünülerek yapılan atamalar için sertifika ve yeterlilik belgeleri gibi evraklar istenmektedir.

Kadroda ihtiyaç duyulan personel başvurusunda belirtilen şartlara uygunsa ve aranan niteliklerde olması temel istek ve konulardır. Memur alımları ihtiyaca göre çeşitlilik göstermektedir. Engelli memur alımında engelli vatandaşlarımızın çalışabileceği pozisyonlar şöyledir:

 • Hizmetli,
 • Memur,
 • Veri hazırlama ve kontrol işletmenliği,
 • Öğretmen,
 • Mühendis,
 • Müezzin kayyum gibi birçok farklı alanda çalışabilmektedirler.

Az önce de anlattığımız gibi kurumun ihtiyaçlarına ve engelli bireyin bu şartlara ve niteliklere sahip olmasıyla aralarındaki uyum sağlandığında atamalar gerçekleştirilir. Yani kurumun ihtiyacı karşılandığı gibi engelli vatandaşımızın da uygun olduğu pozisyonda çalışmasına imkan sağlanır.

Engelli Personel Emeklilik İşlemleri

Engelli çalışanların emeklilikleri normal çalışanlardan bir miktar farklıdır istisnalar uygulanmaktadır. Engelli memurlar sağlık sebebiyle daha erken emekli olma hakkına sahiptirler. Şimdi bu emeklilik için şartları inceleyelim.

 • %40 ile %49 oranında engeli olan çalışanlar 18 yıl çalışıp 4680 prim günü ödemesiyle daha erken emekli olabilmektedir.
 • %50 ile %59 oranında engeli olan çalışanlar 16 yıl çalışıp 4320 prim günü ödemesiyle daha erken emekli olabilmektedir.
 • %60 ve daha fazla oranlarda engeli olan çalışanlar 15 yıl çalışıp 3960 prim günü ödemesiyle daha erken emekli olabilmektedir.

İŞKUR Engelli Memur Alımı

İş kanunu yasası ile oluşmuş olan ve iş arayanlara imkan sağlayan İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. İŞKUR sayesinde günümüzde birçok engelli vatandaşımızı iş imkanına sahip olabilmektedir. Tabi bu kuruluşun engelli memur alımında da bazı şartlar bulunmaktadır.

 • Engelli alımına başvuracak vatandaşlarımızın eğitim durumlarının en az ilköğretim mezunu olmaları gerekir.
 • EKPSS puanına sahip olmalıdırlar.

Bu başvuruyu yapmak için de bazı belgelerin tamamlanması gerekmektedir bu belgeler;

 • Engelli bireyin kimlik belgesi ve öğrenim belgesi aslı ve fotokopisi,
 • Askerlik durumunu gösteren belge,
 • Yetki ve tam teşekküllü kamu hastanelerinden alınmış olunan engelli raporu
 • Adli sicil kaydı belgelerinin tamamlanıp kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

Belgelerini tamamlayan vatandaşlar internet üzerinden başvuru yapabilmektedir.

Engelli memur alımında dikkat etmeniz gereken şartlar ve gereklilikleri bu yazımızda açıkladık. Siz de bunlara uygun iseniz hemen başvurunuzu yapın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.