Engelli Kimlik Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

26.03.2020
A+
A-

Bu yazımızda engelli kimlik kartıyla ilgili merak edilen konulara değinip açıklık getireceğiz. Engelli kimlik kartı doğuştan bedensel, zihinsel, ruhsal yönden %40 ya da daha fazla engel oranına sahip bireyler için önemli ve faydalı bir konu başlığıdır.

Engelli kimlik kartı almayı düşünüyorsanız ya da bir yakınınız alacaksa aşağıda anlatacaklarımızı okumadan geçmemelisiniz.

Engelli Kimlik Kartı Nedir?

19 Temmuz 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmış olan engelliler veri tabanı oluşturulması ve engellilere kimlik kartı verilmesine dair yönetmelik doğrultusunda engelli bireylere verilmeye başlanan ve engelli kimlik kartı olarak adlandırılan kimlik kartları %40 ve daha fazla engel oranına sahip olan bireylere verilir.

Engelli kimlik kartları bir kere verilir ve yenilenmezler. Aynı zamanda engelli kimlik kartı yalnızca doğuştan olan engellerde değil, daha sonradan ortaya çıkan engel durumlarında da alınabilmektedir.

Verilen engelli kartları engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak adına büyük fayda sağlamaktadır. Bu kart ile ücretsiz ulaşım, indirimli şehirlerarası yolculuk gibi durumlar gerçekleşebilmektedir. Yani engelli kimlik kartı aslında engelli bireylere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere engelli bireylere verilen bir kimlik kartıdır.

Engelli bireyin engel oranı %40’ın altına düştüğü anda engelli kimlik kartını iade etmesi gerekir. Engelli birey vefat ederse engelli kimlik kartının ailesindeki bir kişi tarafından aynı şekilde iade edilmesi gerekmektedir.

Kalıcı hasara sahip olan engelli vatandaşlar yalnızca bir defa alacakları %40 ve daha fazla engele sahip olduklarını belirten sağlık raporlarıyla alacakları engelli kimlik kartlarını süresiz olarak kullanabilirler.

Engelli kimlik kartının iade edilecek yer ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleridir.

engelli kimlik karti

engelli kimlik karti

Engelli kimlik kartı için nereye başvuru yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurularınızı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma Derneği’ne yapabilirsiniz.

Kişinin ikamet ettiği il ve ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabildiğiniz gibi aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri’ne de başvurularını yapabilirsiniz.

Başvurunuzu yaptıktan sonra yukarıda bahsettiğimiz kurumlarca detaylı bir inceleme gerçekleşecek.

Böylece başvuru yapan kişilerin gerçekten karta ihtiyaçları olup olmadı ortaya çıkarılmaktadır. Getirilen belgelerin doğruluğu da bu süreçte araştırılacak ve kişinin aile gelir durumuna da bakılacaktır.

Engelli kimlik kartı başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine yapacak olduğunuz başvurularda belgelerinizin eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz. Gerekli belgeler;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı,
 • Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi,
 • Engelli bireye ait 2 tane vesikalık,
 • Engelli oranının %40 ve daha fazla olduğuna dair sağlık kurulu raporu,
 • İlk defa başvuru yapıldığına dair dilekçe,
 • Kayıp kart için dilekçe örneği,
 • Engel oranı değişikliğine dair dilekçe örneği,
 • Engel oranı yüksek bireylerin refakatçiye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden refakatçi kartı dilekçe örneğine de alınmaktadır.
engelli kimlik karti nasil cikar

engelli kimlik karti nasil cikar

Engelli Kimlik Kartı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Engelli kimlik kartı için yapacağınız ilk işlem yetkili ve tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almaktır. Bu raporda engel oranınızın belirtilmiş olması gerekmektedir.

Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru esnasında engelli bireye ait 2 tane vesikalık fotoğraf gerekir ve bir form doldurulur.

Eğer engelli birey evden çıkacak durumda değil ise bireyin birinci dereceden bir yakını ya da mahkeme kararı ile belirtilen refakatçi başvuru işlemlerini yapabilir.

Başvurudan sonra bir değerlendirme yapılır ve engelli bireye engelli kimlik kartı verilip verilmeyeceği konusunda karar verilir. Kartın basılması süreci en fazla 7 iş günü sürmektedir.

Engelli Kimlik Kartı ne Kadar Süre Sonra Elime Ulaşır?

Engelli kimlik kartı başvurunuzdan sonra 7 iş günü içerisinde elinize ulaşır.

Eğer verdiğiniz belgelerde eksik yok ise, değerlendirme esnasında herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı sürece en geç 7 iş günü sonrasında kartınız adresinize gelmek üzere kuryeye teslim edilir.

Kuryeye verildikten sonra görevli kişilere verilecek olan iletişim adresinden kişiye ulaşılması sağlanır. Kartınız kuryeye verildiğinde size ulaşılacağı tahmini süre size mesajla bildirilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Nerelerde Kullanılır?

Engelli kimlik kartıyla %40 ve üzeri engele sahip bireylere devlet tarafından bazı kolaylıklar sağlanır. Engelli kimlik kartının kullanım alanları oldukça geniştir.

 • Kart sinema ve tiyatro gibi sanatsal aktivitelerde engelli kişilere gözle görülür şekilde avantaj sağlamaktadır. Devlet tiyatroları engelli kimlik kartı olan engelli bireylerden herhangi bir ücret talep etmez. Aynı zamanda sinema salonlarında da engelli bireylere öğrenci indirimi kadar bir indirim sağlanır.
 • Kart engelli kişileri ulaşım alanında da çok rahatlatmaktadır. Engelli kimlik kartı bulunan engelli bireyler toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilmektedir. Belediye otobüsleri, tramvay ve metro gibi araçlar buna örnek verilebilir.
 • Bu kartla eğer engelli kişinin engellilik durumu ağır engellilik ise refakatçi olan kişinin de ücretsiz seyahat etme şansı vardır.
 • Engelli kişilere şehir içerisindeki otobüs seferlerinin tamamında %30 indirim uygulanmaktadır. Ancak şehirlerarası otobüslerde refakatçilere indirim şansı yoktur. Aynı zamanda internetten alınan biletlerde indirim uygulanmaz.
 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) şehirlerarası seferlerinde engelli kişiye %50 indirim şansı sunulmaktadır.
 • Engelli bireyler Türk Hava Yolları’nın iç hat uçuşlarında %20 ve dış hat uçuşlarında ise %40 indirim şansına sahiptir. Eğer doktorunuz tarafından raporda refakatçi ile seyahat etmesi gerekir ibaresi varsa bu raporla refakatçiye de %20 indirim uygulanır.
 • Engelli kişinin H tipi sürücü belgesi var ise ve aynı zamanda diğer şartları da sağladığı takdirde alınan ve yurt dışından getirilen otomobillerde gümrük vergisinden muaf tutulur. Aynı zamanda Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi ve taşıt alım vergisi muafiyeti de göz önünde bulundurulur.
 • ÖTV indirimiyle alınan araçlar engelli park yerlerine park edilebilir.
 • Aracını ÖTV indirimiyle alan engelli kişi belediyeye başvurarak evinin önüne engelli park yeri yaptırabilir.
 • Engelli kimlik kartına sahip kişiler arabalarını otoban kenarında 15 dakikaya kadar bekletebilir.
 • İmar izni gibi konularda engelli kimlik kartına sahip kişiye öncelik tanınmaktadır.
 • Deniz ve tramvay seferleri engelli kimlik kartına sahip olduğunuzda ücretsizdir.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İnternetten Yapılır mı?

Engelli kimlik kartı almak için e-devlet sisteminden başvuru yapmak mümkündür.  Engel durumunuzu belirten rapor üstünde barkot ve numara bulunmaktadır.

E-devlet sisteminden yapacak olduğunuz başvuruda aldığınız raporda bulunan barkod numarasını sisteme girmelisiniz.

Bunun arkasından engel durumu tescil edilir ve kimlik belgesini PTT kargo ile kişinin evine gönderilir.

Engelli Kimlik Kartı ve Yeni Kimlik Başvurusu Telefondan Yapılır mı?

Engelli kimlik kartı için telefonla başvuru yapmak mümkün değildir. Ama yeni kimlik kartlarına yalnızca engellilerin başvuru yapabilmesini sağlayabilmek adına bir telefon hattı kurulmuştur.

Engelli bireyler, yeni kimlik kartlarına Alo 199 hattından başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu hattan kargoya verilmiş olan kimliklerin durumunu da sorgulayabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartının İade Edilmesi

Engelli kimlik kartının geri verilmesi gereken durumlar,

 • Engelli bireyin ameliyat veya daha başka nedenlerle engel oranının azalması hallerinde engelli kimlik kartı iade edilmelidir. Engel oranı %40’ın altına düşmüşse birey ona ait olan kartı geri vermelidir.
 • Eğer engelli birey vefat ettiyse yakınları, engelli bireyin engelli kimlik kartını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na geri vermelidir. Kart iade edilmeyip kullanılmaya devam ederse kartın kullanıldığı anlaşıldığı durumlarda kişilere yüklü bir miktar para cezası verilir. Aynı zamanda kart iptal edilir.

Engelli bireylerin engelli kimlik kartıyla hayatları büyük oranda kolaylaşır. Bu avantajlardan faydalanmak istiyorsanız ya da engelli bir yakınınız varsa siz de yukardaki aşamaları takip ederek engelli kimlik kartı başvurusu yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.