Bayfinans

Emekliye Faizsiz Avans Kredi Müjdesi SGK’dan Geldi!

Emekliye Faizsiz Avans Kredi Müjdesi SGK’dan Geldi!

Maaşı bağlanmayan emekliye yüz güldüren haber SGK’dan geldi. Emekli olan ancak emekli olduktan sonraki 90 gün içerisinde maaşı bağlanmayan emekliler, SGK’ya dilekçe yazarak emekli maaşlarının 3 katı kadar avans alabilecekler. Bu sayede yeni emekli olanların maaş sıkıntısı gibi problemleri ortadan kalkacak.

Emekliye faizsiz kredi veren kurumlar arasında Sosyal Güvenlik Kurumu‘da eklendi. Yeni emekliyseniz ve emekli olmanızın üzerinden 90 gün geçmesine rağmen maaşınız halen bağlanmadıysa, emekli maaşınızın 3 katı kadar nakit avans alabilirsiniz. Yeni emekli olanların dikkat etmesi gereken bu konunun ayrıntıları haberimizde sizlerle!

Yeni Emekli Oldum Maaşım Bağlanmadı

Yıllarca hizmet verdiğiniz kurumdan ayrılmak oldukça zor gelecektir. Bu zor günlerde bir de emekli maaşı kesintisi yaşamak insanlarımızı bir hayli zorluyor. Devlet bu soruna çözüm getirmek için emekliye maaş avansı vermeye karar verdi. Bu karar neticesinde:

  • Yeni emekli olup maaşı 90 gün içerisinde bağlanmayanlar devlet kurumu olan SGK’dan 3 maaş ederince avans alabilecek.
  • Emekliye nakit avansla verilen 3 maaşlık ödemeden faiz alınmayacak. Yani devlet emekliye faizsiz kredi verecek.
  • Örneğin 2.000₺ emekli maaşı alacak olan vatandaş, maaşı 90 gün içinde bağlanmadığı için 6.000₺ geri ödemeli faizsiz avans alabilecek.

Alması güzel de, bunun bir de geri ödemesi var diyenler için emekliye verilen faizsiz 3 maaş avansının ödeme detaylarını anlatalım.

Yeni Emekli Olanlara Verilen 3 Maaş Faizsiz Avans

Devletin emekliye verdiği müjde, yeni emekli olanların yüzünü güldürdü ancak verilen faizsiz nakit avansın ödemesi biraz zorlayıcı gibi görünüyor. Emekliye maaşı bağlanmadığı için verilen 3 maaşlık avans, maaş bağlandıktan hemen sonraki aylarda çeyrek maaş kesintisiyle geri ödenecek. SGK emekli 3 maaş avansı ödemeleri için vatandaşın maaşından kesinti yapacak.

Diyelim ki yeni emekli oldunuz ve 90 gün içerisinde emekli maaşınız bağlanmadı. SGK’ya başvuru yapıp 3 maaş avans istediniz. SGK bu parayı size ödüyor. Sonraki aylarda maaş bağlanınca maaşınızın çeyreğini borcunuza karşılık olarak kesiyor. Yani 12 ay (1 yıl) boyunca maaşınızın dörtte birini SGK’ya veriyorsunuz.

Yeni emekli olanların bu haktan yararlanma zorunluluğu bulunmuyor. İsteyenler  uygun şartları taşıdıkları sürece bu maaş avansından faydalanabiliyorlar. İstemeyenler ise maaşları bağlanıncaya kadar bekliyorlar ve kesinti olmadan emekli maaşlarına kavuşuyorlar.

Bu haktan yararlanmak isteyen emeklinin, 90 gün boyunca emekli maaşının bağlanmamış olması gerekiyor. Yani emekli olduğunuz günden itibaren 90 gün süreyle maaşınız bağlanmadıysa, SGK’ya avans emekli maaşı dilekçesi yazarak bu haktan faydalanabiliyorsunuz. Maaşı 90 günden daha az bir süre boyunca bağlanmayanlar bu haktan ne yazık ki faydalanamıyor.

Yeni Emekliye 3 Maaş Avans Başvurusu

Bu hizmetten faydalanmak için muhakkak kuruma yazılı başvuruda (dilekçe) bulunmanız gerekiyor. Emekliye verilen maaş avansı dilekçesi ise kurumlarda genellikle hazır olarak bulunuyor. Emekli avans maaş hakkında yararlanmak istiyorsanız, ilk olarak en yakın SGK Müdürlüğüne gidin. Oradaki memurlara konuyu anlatarak emekli maaşı dilekçesi almak istediğinizi belirtin. Orada ya sizlere hazır dilekçe verirler ya da dilekçeyi hazırlayıp o anda size teslim ederler. Hazır dilekçeyi doldurun ve memurlara teslim edin.

Avans emekli maaşı başvuru dilekçesi verildikten itibaren genellikle bir hafta içerisinde tarafınıza ödeme yapılıyor. Bu süre ülkemizin farklı illerinde değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle yazılı başvuru yaparken sizinle ilgilenen memura ödeme süresini sorabilirsiniz. Kurumda çalışanlar size daha doğru bilgiler verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.