Emekli Olunca Alınacak Toplu Para Hesaplama (SGK Robotu)

01.06.2021
A+
A-

Her çalışan bir gün yaşayacağı emeklilik hayatının hayallerini kurar. Ülkemizin geçim şartları ve ekonomik durumlar göz önünde bulundurulduğunda kurulan bu hayallerde emekli maaşı miktarının ve ikramiye tutarının pek büyük önem arz ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çalışanların “Emekli olunca ne kadar toplu para yani ikramiye alırım? Bunu nasıl hesaplarım?” gibi sorularına SGK hesaplama robotları ile yanıt veriyor. Yani kaleme kağıda sarılmadan yalnızca sizleri yönlendireceğimiz bağlantılar sayesinde emeklilik aylığını ve emekli olunca ödenen toplu meblağı hesaplayabilirsiniz.

Emekli Olunca Ne Kadar Toplu Para Alırım?

SGK, 4C çalışanları için oldukça verimli bir robot sunuyor. Buraya tıklayarak erişebileceğiniz sayfaya bilgilerinizi girerek alabileceğiniz toplu para tutarını rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Alınacak olan paranın tutarı, derece, kademe, ek gösterge, makam, tazminat gibi birçok farklı çalışma kriterinden etkilenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2014 yılında hizmete sunulan bu hesaplama aracı sayesinde kamu çalışanları ikramiye ve maaş hesaplaması yapabilmektedir.

Emekli Olunca Toplu Para (İkramiye) Ne Zaman Yatar?

Emekli olan bir memurun alacağı toplu paranın ne zaman hesaba yatacağı konusunda kesin bir hüküm bulunmamaktadır. Maaş konusunda mutlak tarihler bellidir ancak ödenen emeklilik ikramiyesi için yasal bir süre sınırlaması bulunmaz. Bu ödeme süresi bağlı olduğunuz kurumun ve o dönemki SGK işlemlerinin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir.

İlk Emekli Maaşı ve İkramiyesi Aynı Anda Mı Ödenir?

Böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Emekli olduktan sonra alınacak olan ikramiye ve ilk maaş aynı tarihte ödenmez. Maaş ve ikramiye farklı tarihlerde ödenebilir. Ödeme tarihleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne danışabilirsiniz. Yüksek ihtimalle size bilgi verilecektir.

Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

Emeklilik maaşı hesaplamak isteyen vatandaşlar genellikle bu hesaplamayı bir formül aracılığı ile yapmaya çalışıyor. Biz sizlerin SGK tarafından sunulan maaş hesaplama sistemine gitmesini öneriyoruz. Burada yer alan bağlantıya tıklayarak SGK emekli maaş miktarı sorgulama ekranına erişebilirsiniz. Burada kimlik numaranızı, SSK sicil numaranızı, baba adınızı, nüfus kayıtlarınızı ve doğum tarihinizi tuşlamanız gerekmektedir. Bu bilgileri sisteme verdikten sonra sistem otomatikten sizler için gelecekte alacağınız maaşı hesaplamaktadır. Bu hesaplama robotu en güvenilir hesaplama aracıdır. Diğer internet sitelerinden ziyade devletin sağladığı bu olanağa güvenmenizi öneririz.

Emekli Olunca Maaş Ne Zaman Bağlanır?

SSK’dan emekli olanların emekli maaşı alma süresi başvuru yapılan tarihi takip eden aybaşı olarak belirlenmiştir. SSK emeklileri başvuru yaptıkları aydan bir sonraki ayın başında emekli maaşı alırlar. Bağ-kur emekşileri de aynı şekildedir. (4/a ve 4/b)

Emekli sandığından emekli olanların emekli aylığı ne kadar sürede bağlanır? 4/c kapsamında çalışanların emekli aylıklarının bağlanma süresi görevden ilişik kesme tarihi ile alakalıdır. Emeklilik başvurusu yapan memurun amirleri ve SGK yetkilileri bu başvuruyu onaylayıp görevle ilişik kesme gerçekleştikten sonraki ay emekli maaşı ödemesi yapılmaya başlanır. (Bu süreç bazı kurumlarda 1.5-2 ay gibi sürebilmektedir.)

Dipnot. Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklama ile emekli maaşlarının ayın hangi/kaçıncı günü ödeneceği hususu da netleştirilmiştir. Açıklamayı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.