Dul Kadınlara Yapılan Yardımlar Nelerdir?

07.04.2020

Dul kadınlara devlet yardımı nelerdir? sorusu son zamanlarda boşanmaların artmasıyla sıkça sorulan bir soru olmuştur. Dul kadınlara yapılan yardımlarla boşanmış ya da eşi vefat etmiş kadınların mağdur olmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları, belirli şartları sağlayan eşi vefat etmiş kadınlara Dul Aylığı adıyla yardımda bulunmaktadır. Dul kadınlara bu ödenek 587 TL olarak 2 ayda bir ödenmektedir.

Devlet tarafından boşanan kadınlara ise boşanma gerekçesiyle herhangi bir maddi destek sağlanmamaktadır. Ancak, Kaymakamlıklar ve Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile boşanan kadınlara yardım yapılması söz konusu olmaktadır.

Boşanan Kadınlara Aylık Maaş Desteği

Boşanan bir kadın, anne ya da babasının sosyal güvenlik haklarından yararlanabilmektedir. Eğer anne ya da babası hayatta ise Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmektedirler. Anne ya da babası hayatta olmayanlar ise Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmenin yanında yetim aylığı da alabilmektedirler.

Eğer 1 ya da 2 yıl süre ile evlilik ödeneği almışlarsa bu ödeneğin süresi dolana kadar yetim aylığından yararlanamayacaklardır. Fakat evlilik ödeneğinin Genel Sağlık Sigortasından yararlanmayı etkileyecek bir engeli bulunmamaktadır.

Yetim aylığı alan kişi anne veya baba tarafından emekli sandığına bağlanmışsa, kendi iş yerini açması, çalışmaya başlaması, SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olması yani sosyal güvence hakkının bulunması halinde yetim aylığını almaya devam etmesini engellemektedir.

5434 sayılı T.C Emekli Sandığı Kanununun hükümlerinde yetim aylık yüzdeleri şu şekildedir:

  1. Dul eş için %75 aylık,
  2. Dul eş için %50 (Memur olan ya da memur emekli aylığı alan dul eş için)
  3. Dul eş ve bir çocuk için %60, %30
  4. Dul eş ve iki çocuk için %50, %25 er,
  5. Dul eş ve üç ve daha fazla çocuk için, eş aylığın yarısı olan %50 sini, çocuklar da kalan yarısını eşit şekilde paylaşırlar.
  6. Eğer tek çocuk varsa %50, iki çocuk varsa %40 ar,
  7. Üç ve daha fazla çocuk varsa toplamları %100’ü geçmeyecek şekilde eşit paylaşırlar.

5510 sayılı kanuna göre çiftlerin anlaşmalı olarak boşanmasından sonra ayrıldığı eşi ile aynı evi paylaşarak aylıktan yararlanma tespit edilirse SGK denetim memurları bu durumu denetler ve haksız bir kazanç elde edildiği anlaşılırsa bağlanılan aylık kesilir. Buna ek olarak kesilen zamana kadar alınan aylığı geri ödemek ile hükümlendirilir. Bu durumun Cumhuriyet savcılığına bildirilmesi sonucunda 3 yıldan başlayarak 10 yıla kadar hapis cezası verilebilir.

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan bu kurum illerde valilikler, ilçelerde ise kaymakamlıklar bünyesinde kurulmuştur. Bu vakfın birçok farklı alanda yardımları mevcuttur. 3924 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu gereğince yardıma ihtiyacı olanlara her türlü yardım yapılmaktadır.

1) Nakdi Yardım

Yardım başvurusunda bulunmak isteyenler nüfus cüzdanı ile vakfa gelip bildirim talebinde bulunmaları gerekir. Mütevelli heyeti kararıyla muhtaçlığı sabit olanlar bu yardımdan yararlanabilmektedirler. Ülkemizde belirlenen muhtaçlık sınırı 483 TL’dir. Kaymakamlık yaptığınız başvuruyu değerlendirerek fona uygun olarak size nakdi yardımda bulunabilecektir.

Başvuruda nüfus cüzdanı fotokopisi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yapacağı sorgu izninin imzalanması ve destekleyici gibi belgeler istenecektir.

Hane Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

2) Yakacak Yardımı

Kış aylarında yakacak ihtiyacını karşılamak için yapılan bir yardımdır. Türkiye Kömür İşletmeleri’nin paketleyip hazırladığı kömürler talep halinde muhtaç kişinin ev adresine teslim edilir. Bu yardıma başvurabilmek için yine muhtaçlığın mütevelli heyeti kararıyla sabit olması gerekir.

3) Barınma Yardımı

Boşanan kadın aileden kalma eski bir evde yaşıyorsa onarım ve tadilat konularında vakfın yardımlarından destek alabilmektedir. Bu kapsamda ev eşyası ya da giyecek gibi yardımlar da mümkün olabilmektedir.

Başvuru sırasında nüfus cüzdanı, barınma ihtiyaç raporu ve tapu kaydı ile beraber dilekçe vermeniz gerekmektedir.

Boşanan Kadınlara Belediye Yardımları

Mağdur olduğunuzun tespiti halinde belediyeler de farklı farklı alanlarda yardımda bulunabilmektedir. Bu durumlarda nakdi ve ayni yardım yapılması söz konusudur. Öncelikli olarak büyükşehir belediyelerinde olan, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü adı altında kurulan birimler yardıma ihtiyacı olanlara hizmet sunmaktadır. Belediyelerin Beyaz Masa ya da Sosyal Yardımlaşma olarak birimleri bulunmaktadır. Bu birimlerde yardımlar için gereken ekipler kurulmaktadır.

Bireyin yardıma muhtaç olduğunun tespiti, muhtaçlık belgesi, adresi ve kimliğinin tespiti çalışmalarıyla ilgilenen birim, STK’larla da iş birliği yapmaktadır. Giysi, mobilya ya da ev eşyası yardımlarını kabul eder bu ürünleri ihtiyaç sahibine ulaştırır.

Yardıma ihtiyacı olan kadınların gizlilik ilkesini göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarının karşılanmasında Sosyal Yardım Kart desteği sağlanmaktadır.

Bunların yanında danışmanlık hizmeti de sunulur. Kermes gibi etkinlikler düzenleyerek kadın istihdamını arttıran etkinlikler düzenler.

Kadınların sosyal hayatta ve ticari faaliyetlerde daha etkin bir rol oynaması için iş imkanı sunulması mümkün olabilmektedir.

Boşanan Kadınlara Yoksulluk Nafakası

Bu talepte boşanma süresince bulunulabileceği gibi, davadan ayrı olarak müstakil bir dava gibi de açılabilmektedir. Fakat dava, müstakil olarak öne sürülürse davanın zaman aşımı kuralına uyması gerekir. Bu süre 1 yıldır. Talebiniz halinde, eşinizin imkanı ve maddi gücü oranında süresiz olarak yoksulluk nafakası verilmesi mümkün olabilmekteydi. Bu nafakanın talebi için koşullar şunlardır:

  • Boşanan eşin boşanma sebebiyle maddi zorluğa düşecek olması
  • Eşin az kusurlu veya kusursuz olması gerekmektedir.

Medeni Kanununun 175/1’deki süresiz ibaresine daha sonra 5 yıl nafaka sınırı getirilmiştir. Aile Hakimi tarafından nafakanın süresi belirlenmektedir.

Mor Çatı Yardımı

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Şili Belediyesi ve Avrupa Komisyonu Türkiye delegasyonu gibi kurumların desteği ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu vakıf kadınlara barınma olanağı sağlamaktadır.

Boşanma sonrasında meydana gelecek şiddet ve sıkıntılara karşı kadınların il dışında bir yere yerleştirilerek güvenliği sağlanmış olur. Eşinizden ayrıldığınız da ya da eşiniz vefat ettiğinde yaşadığınız sıkıntılarda yanınızda olmak isteyen Mor Çatı ailesi, başvuruları hızlı bir şekilde değerlendirmektedir.

Bu vakfa başvuru şartı kadının şiddete uğramış olmasıdır. Eğer eşiniz tarafından bir şiddete uğramadıysanız, sadece ayrıldıysanız, yazımız içerisinde yer alan diğer yardımlara başvuru yapabilirsiniz.

Kadın Haklarını Koruma Derneği Yardımı

İstanbul Kadın Kuruluşları olan bu dernek daha çok kadınların haklarının savunulması ve kadın istihdamını arttırmak amacıyla kurulmuştur. Kadın sığınma evlerinin açılmasına öncülük eden bu vakıf kadınlara gereken durumlarda hukuki destek de sağlamaktadır. Bu vakıf kadınlara maddi destek açışından büyük bir yere sahiptir.

Kadınlara barınacak yerden hukuki desteğe birçok konuda destek olan bu vakıf maddi desteklerin yanında psikoloji olarak boşanma gibi zor bir dönemi atlatan kadınlara manevi destek de olmaktadır.

Dul kadınlara yapılan bu yardımlar 2020’de de devam etmektedir. Gerekli belgelerle başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.