Dominos Personel Maaşları Kaç Lira? Kurye Olma Şartları Neler?

07.12.2020

Dominos Pizza bünyesinde yaklaşık 2 senedir aktif olarak çalışıyorum. Bugün sizlere bu çalışma sürecinde edindiğim tecrübeleri paylaşacağım. Ben Dominos Pizza’da kurye olarak çalışıyorum. Bunun yanında fırında ve restoran içi serviste görev yapan arkadaşlarım da bulunuyor. Bu nedenle Dominos Pizza personel maaşları hakkında genel bilgiler sunabileceğim. Dominos çalışan yorumları açısından pek de parlak olmayan bir marka. Dominos’ta kurye olarak çalışmak isteyen birisi çalışanların yorumları nelermiş diye internete girdiğinde ne yazık ki pek kötü bir tabloyla karşılaşıyor ancak bunun gerçekte tam olarak da böyle olmadığını söyleyebiliriz. Evet, kötü çalışma şartları ve maaş miktarı ile motorlu kurye olarak çalışanları yoran şubeler bulunuyor ancak bunu tüm şubeler için genellemek yanlış olur. Özetle internette firmayla alakalı yazılan her şey doğru değil. Durum şubeden şubeye değişiyor. Şimdi adım adım detaylara inelim. Keyifli okumalar! ???

Dominos’ta çalışmak gerçekten yorucu ve stresli bir iş. Herkesin yapamayacağı kadar karmaşık bir sistem takip ediliyor. Özellikle motorlu kurye olarak çalışacak olanların çok ama çok sabırlı ve dikkatli olması gerekiyor. Sizden hem hız hem de aktiflik bekleniyor. Bu nedenle bu işi gerçekten sevenlerin ve ihtiyaç duyanların yapabileceğini düşünüyorum. Zorda kalmadıkça bu sektöre girmemenizi önerebilirim. Belli bir tahsille girip mağaza içerisinde çalışmaya başladığınızda evet terfi alabiliyorsunuz ancak durum motorlu kurye tarafında pek de parlak değil. Özellikle lise mezunu olup genç yaşta kurye olmak isteyen çok fazla genç kardeşimiz bulunuyor. Onların dışarıdan gördükleri ile mesleğin içi gerçekten aynı değil. Şahsen ben olanaklar dahilinde okuyup tahsil elde etmeyi tercih ederdim.

Dominos Personel Alımları ve İş İlanları

dominos iş ilanları

Maaş, çalışma saatleri ve diğer kıl tüy ayrıntılara değinmeden önce bu markada işe başlamak için neler yapmanız gerektiğini konuşalım. Dominos Pizza iş ilanları bir kariyer sitesi üzerinden yayınlanıyor. Buraya tıklayarak insan kaynakları tarafından açıklanan iş ilanlarının bulunduğu sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu sayfada tüm ilanların yer almadığını da söyleyebiliriz. Bazen işletmeler yerel kaynaklardan da personel temini yapabiliyor. Dominos’ta çalışmaya başlamak için her şeyden önce bu kariyer sitesine göz atın. Ardından bulunduğunuz ildeki Dominos şubelerine gidin. Zaten birkaç tane şube varsa hepsi büyük ihtimalle birbirinden haberdar olacaktır. Bir tanesine gittiğinizde ilinizdeki tüm motorlu kurye, aşçı, satış elemanı, garson ve mağaza müdürü iş ilanları sizlerle paylaşılacaktır. Bu iki kaynaktan güncel personel alımı ilanlarını görebilirsiniz.

Dominos İşe Alım ve Mülakat

dominosta çalışmak

Dominos Pizza’da çalışmaya başlamak için kariyer sitesinden ya da herhangi bir şubeden iş başvurusu yaptıktan sonra büyük ihtimalle size 1 hafta içerisinde dönüş yapılacaktır. Bu dönüş olumlu ya da olumsuz şekilde olabilir. Yani olumsuz olsa dahi yüksek ihtimalle 7 iş günü içerisinde size geri dönüş yaparlar. Bu dönüş ardından eğer başvurunuz olumlu sonuçlanmış ise sizden mülakata gelmeniz istenir. Mülakatlar bildiğim kadarıyla halen şubeler aracılığıyla yapılıyor. Dominos işe başlama mülakatı diğer markalardan pek de farklı olmuyor. Temiz bir diksiyon, sakinlik ve yapıcı tavırlar sergilediğiniz takdirde alt kademe birçok kadronun mülakatından geçebilirsiniz.

Dominos Çalışma Şartları

  • Günlük 9 saatlik resmi mesai süresi bulunur. Part time çalışanlar haricinde kalan kalıcı personel çoğu zaman bu saati aşmaktadır. Bazı dönemlerde pirim ve ek mesai ödemeleri yapılabilmektedir.
  • Haftada 1 gün izin hakkınız bulunmaktadır. Bu izin gününün hangi gün olacağı ise her şube ve her hafta için farklıdır. Haftalık yoğunluk ve iş dağılımına paralel olarak haftanın herhangi bir gününde size izin verilir.
  • Bir yılını tamamlayan her çalışana 14+2 olacak şekilde 16 günlük yıllık izni hakkı verilmiştir. Bu yıllık izinin ne zaman kullanılabileceği de yine şube koşullarına göre değişmektedir. Yöneticilerin kararına bağlı bir konudur.
  • Dominos Pizza çalışanlarına yemek olarak sizlerin de tahmin edeceği üzere çoğunlukla pizza veriyor. Bunun bir zamandan sonra eziyet olduğunu söylemem yanlış olmaz. Gerçekten bir süre sonra çok bunaltıcı oluyor.

Dominos Kurye Çalışma Şartları: Kuryelerin gerek yaptıkları iş gerekse de sahip oldukları çalışma şartları mağaza içerisinde çalışan diğer personel gruplarına göre daha rahat denilebilir. Mutfakçı olarak çalışanlar ne yazık ki yemek molası için bile zaman ayırmadan çalışmak zorunda kalıyor. Kuryelerin çalışma şartları biraz daha rahat.

Mağaza Müdürü Çalışma Koşulları: Dominos mağaza müdürü maaşları diğer personelden biraz daha yüksek oluyor ancak bu farkın dağlar kadar olduğunu düşünmeyin. Şube müdürü maaşları da yine ortalama bir düzeyde seyrediyor. Bunun üstüne daha fazla sorumluluk ve risk de almanız gerekiyor.

Dominos Mutfak Çalışanı Koşulları: Yukarıda da belirttiğimiz üzere pizza ustası ya da kalfası olarak görev yapan personel gün boyu yorucu bir tempoyla neredeyse hiç durmaksızın çalışıyor. Mutfak personeli olarak girmek isteyen arkadaşların bu kritere dikkat etmesini şiddetle tavsiye ederim.

Dominos Pizza Pirim Ücretleri: Bu markada iyi çalışan elemanlara yılın belli dönemlerinde pirim ödemeleri yapılır. Bu pirimler müşteri memnuniyeti ve bayi başarısı doğrultusunda dağıtılır ve her yıl farklı dönemlerde ödenir. Pirim ve ikramiye gibi ödemelerin detayları amirlerinizce size bildirilecektir.

Dominos Motorlu Kurye Olma Koşulları

  • 18 yaşından büyük olmak ve en az lise mezunu olmak (İlkokul mezunları da olabiliyor ama genelde lise mezunları ve üniversite öğrencileri tercih ediliyor.)
  • Adli sicil kaydı bulunmamak ve sicili temiz olmak.
  • A2 tipi ehliyet sahibi olmak ve motorlu kuryelik yapabilecek kadar tecrübe sahibi olmak (İlköğretimde 4. sınıfı bitirmiş herkes bu ehliyete başvuru yapabilir. Bitirmeyenler de Halk Eğitim Kursları ile tamamlayıp ehliyet alabilir.)
  • Güler yüzlü olmak ve sevecen tavırlarla müşteri ile olan iletişimde sorun çıkarmamak. Yapıcı ve sempatik olmak. (Burası çok önemli. Yemek Sepeti ve benzeri uygulamalarda verilen değerlendirme kuralları bu tarz restoran zincirleri için çok büyük önem arz ediyor.)

Dominos Personel Maaşları (Aylıkları)

Dominos Pizza motorlu kurye, kasiyer, garson ve mutfak personeli maaşları asgari ücrettir. 2020 yılı için 2.300₺ gibi bir maaş ödemesi yapılmaktadır. 10-12 saat gibi standart mesai süresini aşan personele ise ek mesai ödemeleri yapılır. Bu ödemeler ile birlikte maaş bazı aylarda ortalama 2.600₺ civarlarına kadar çıkabilmektedir. Mağaza müdürü ve yönetici maaşları ise bu tutardan biraz daha fazladır. Mağaza müdürleri 3.000₺ gibi maaşlar alabilir. Elbette mağazanın gelir ortağı olmamaları durumunda ödenecek olan maaş bu kadardır.

dominos personel maaşları güncel

Yol ve yemek ödemeleri ise şubeden şubeye değişkenlik gösteriyor. Yukarıda öğlen yemeği olarak pizza yiyebileceğinizi söylemiştim ancak bu farklı şartlardaki şubeler için aynı olmayabilir. Son olarak bu şirketin maaşları tam gününde, düzenli olarak yatırdığını söylemek istiyorum. Özel sektörün dağınık maaş ödemeleri bu firmada sizleri karşılamıyor. Her ayın belirli bir gününde aksatmadan maaşlarınız ödeniyor. Aynı şekilde sigortalar da eksiksiz bir şekilde yatırılıyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.