Doğum Parası Nedir? Nasıl Alınır? Doğum Parası Alma Şartları

15.03.2020

Bebeğimin dünyaya gözlerini açması ile doğum parasının ne olduğunu öğrenmek zorunda kaldım. Doğumdan önce bilmediğim bir çok bilgi de bebeğimle birlikte hayatıma girmeye devam ediyor. Bazen şaşırıp ne yapacağıma, nasıl yapacağıma karar veremesem de bir şekilde çözüme ulaşıyorum. Çocuğun doğdu, büyüdü fakat doğum parası almadın mı? Sen de benim gibi nasıl olsa çocuk doğdu, para vermezler deme, zararlı çıkarsın.

İlk olarak doğum parasının tam olarak ne olduğundan ve kimlere verildiğinden bahsedeyim. Doğum yardım parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yapmış olan Türk vatandaşlığına ya da Mavi Karta sahip olan her anneye ya da babaya verilir.

Doğum yardım parası almak için iki şartı taşımanız yeterlidir.

 • Annenin veya babanın ya da her ikisinin Türk vatandaşı olması ya da Mavi karta sahip olması gereklidir.
 • Doğum Yardımının bir diğer şartı 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilmesidir. Bu tarihten önce doğmuş olan çocuklar için doğum yardım parası verilmemektedir. Ancak yardım miktarı belirleme konusunda yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu ilk çocuktan itibaren sayılır.
Doğum Parası Nedir? Nasıl Alınır? Doğum Parası Alma Şartları

Doğum Parası Nedir? Nasıl Alınır? Doğum Parası Alma Şartları

Peki yardımı almak için neler yapmanız gerekiyor;

 • Canlı doğumun gerçekleşmesi ile birlikte, çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde kayıt işlemi yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra eksiksiz bir şekilde doldurulur. Bu dilekçenin bir örneğini hemen aşağıda bulabilirsiniz. Dilekçenin orijinal haline Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmî web sitesi olan https://www.ailevecalisma.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Dilekçenin doldurulmasının ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine gönderilir. Eğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorsanız direk olarak çalıştığınız kuruma başvurabilirsiniz.
 • Yurtdışında yaşayan vatandaşlar başvurularını Büyükelçilik ve Konsolosluklara yapabilmektedirler. Eğer Türkiye’de bulundukları sırada başvuru yapmak istiyorlarsa yine diğer vatandaşlarımız gibi herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurularını yapabilmektedirler.

Doğum yardımı almak işte bu kadar kolaydır. Eğer ikiz ya da daha fazla bebeğiniz dünyaya geldi ise çoklu doğum yardımı başlıklı içeriğimizi incelemenizi öneririm. Bu yardıma başvuru yapmak isteyenler için nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz;

Doğum Yardımı Başvurusu

 1. Hamileyseniz doğum yardımı için başvuruda bulunamazsınız. Unutmayın ki canlı doğumun ardından çocuğunuzun kimlik işlemlerinin gerçekleşmesi gerekmektedir.
 2. Eğer çocuğunuz 15.05.2015 tarihinde ya da sonrasında canlı doğduysa başvuruda bulunabilirsiniz. Çocuğunuz bu tarihten önce doğmuş ise doğum yardımına başvuramazsınız. Fakat 15.05.2015 tarihinde ya da sonrasında canlı doğan diğer çocuklarınız için başvuru süreci her zaman açıktır.
 3. Yardımın geçerlilik tarihi ya da son başvuru tarihi diye bir süre ilgili mevzuatta bulunmamaktadır. Gerekli iki şartı yerine geldiği her iş günü başvuru sürecinde bulunabilirsiniz.
 4. Doğum Yardımı tek seferlik bir yardımdır. Her ay yardım alımı gibi bir ödeme söz konusu değildir. Her bir çocuk için ödeme bir kereye mahsus gerçekleşir.
 5. Doğum yardımları sadece anneye yapılmaz. Eğer anne ve baba sağ ve her ikisi de Türk vatandaşı ise bu yardım anneye yapılır. Fakat anne yabancı ve Mavi Karta sahip değilse ya da anne vefat etmiş ise söz konusu işlemler baba üzerinden yapılır ve doğum yardımını baba kullanabilir.
 6. Doğum yardımı hiçbir vergi ya da kesintiye tabi tutulmaz ve direk ödenir.
 7. Kişinin evde ya da hastanede doğum yaptırması doğum yardımı almasına engel değildir. Temel şart 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğumun canlı olarak gerçekleşmesidir.
 8. Mesleğiniz bu yardımı almanıza herhangi bir engel teşkil etmez. Eğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorsanız sadece başvuruyu o kuruma yapmanız gereklidir.
 9. Eğer bir çocuk doğurmamış, evlat edinmiş iseniz, çocuk 15.05.2015 tarihinden sonra doğmuş ve çocuğu evlat edinmeden önce herhangi bir doğum yardımı alınmamış ise başvuru ile doğum yardımı alabilirsiniz.

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar?

2020 yılının gelmesiyle birlikte yeni doğum yapacak annelere doğum parası, süt parası, doğum rapor parası olarak toplam 9.287 TL yardımdan faydalanabilecek. Doğum parası maaşa göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; asgari ücretle çalışan bir anneye yapılan ödeme 9.287 TL ‘dir. Bu miktar maaşın artışıyla değişkenlik gösterebilir.

Örneğin: İkiz çocuğu olanlar için ilk ve ikinci çocuklarıysa 300TL ve 400 TL olmak üzere 700TL alabilir. İlk çocuğu 15 Mayıs 2015’ ten önce doğup ikici çocuğu bu tarihten sonra dünyaya gelen çocuklar için anne 400 TL almaktadır.

Doğum Yardımı ödemeleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Birinci Çocuk 300 TL
İkinci Çocuk 400 TL
Üçüncü Çocuk 600 TL
Sonraki Çocuklar 600 TL
 • Doğum Yardımı ödemeleri yapmış olduğunuz başvurunun Doğum Yardım Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde sadece PTT şubelerinden çekilebilmektedir. Bu parayı sadece hak sahibi olan anne/baba çekebilir.

Doğum Yardım Başvurusu Dilekçe Örneği

dogum yardimi basvuru dilekcesi

dogum yardimi basvuru dilekcesi

Dilekçeyi bilgisayarınıza indirmek ve yazdırmak için tıklayınız.

Doğum parası yardımını kimler alabilir?

15 Mayıs 2015’ten itibaren dünyaya gelen çocuklar için yardım geçerlidir. Doğum parası için gerekli şartlar bulunmaktadır.

 • Ailenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kartı olması
 • Annenin doğum izni başlamadan önce işinden çıkmaması gerekmektedir.
 • Annenin sigorta ve yaptığı işin uygunluğu göz önüne alınarak doğum parası yardımı yapılı .
 • Doğumdan bir yıl önce en az 90 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir.
 • Anne doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 hafta yani 112 gün izin süreleri vardır. Doğum izni esnasında hiçbir şekilde iş yerinde çalışmıyor olmanız gerekmektedir.

Bu durumlardan aksi bir durum gerçekleştiğinde doğum parası yardımı yapılmamaktadır. Başvuruyu anne yapmalıdır. Yine doğum parasını sadece anne alabilmektedir.

Doğum parasını alabilmek için nereye başvuru yapılması gerekir?

Doğum parası, hastanenin sisteme doğum belgesini kayıt ettirdiği takdirde alınabilmektedir. Annelerin doğum parası yardımını alabilmesi için;

 • Aile sosyal politikalar bakanlığı
 • Sosyal hizmetler müdürlükleri
 • Aile bakanlığının internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilmektedir.
 • Yurt dışında yaşayan aile bireyler Büyükelçilik ve Konsolosluklara, e-devletten başvuru yapabilir.

Başvuru yapılmadığı takdirde doğum parası yardımı alınamaz.

Doğum parası yardımı Ziraat Bankası hesabına yatmaktadır. Doğum izninin bitmesinden itibaren ‘turkiye.gov.tr’ adresinden bakabilirsiniz. 5 yıl süre içerisinde bu parayı bankalardan temin edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.