Diyetisyen Maaşları, Diyetisyen Ücretleri Nedir? Diyetisyen İş Teklifi

11.04.2020
A+
A-

Diyetisyen Maaşları, Diyetisyen Ücretleri Nedir? Diyetisyen İş Teklifi gibi konuları aydınlatacağız. Son zamanlarda artan beslenme düzensizlikleri ve fast food çılgınlığıyla ortaya çıkan kilo problemleri, diyetisyenlik mesleğinin popüler hale gelmesine neden oldu. Tabi mesleğimiz ne olursa olsun yolun sonunda aslolanın işin maddi getirisi olduğu gerçeği değişmez. Tüm meslek gruplarında olduğu gibi diyetisyenlik de getiri konusunda değişkenlikler göstermektedir. Diyetisyen maaşları üzerinde etkili olan en önemli etken çalışanın konumudur. Çalışanın statüsüne ve aldığı göreve göre maaşları değişkenlik gösterir. Hastanede çalışan diyetisyen maaşları kıdemlerine göre  belirlenir. Özel kliniklerde çalışan kişilerin maaşları kendilerine göre belirlenmektedir. Aynı zamanda özel kliniklerde çalışmakta olan diyetisyenlerin ücretlerini hastanenin politikası da belirlemektedir. Diyetisyenler kendi ofislerini açtıkları taktirde, gelir ve giderlerini ayarlayabilecekleri için maaş aralıkları değişkenlik gösterebilir. Bu şekilde diyetisyen ücretleri 2.000 TL ile 10.000 TL arasında değişkenlik gösterebilir.

Özel Sektörde Diyetisyen Maaşları Ne Kadardır?

Diyetisyen Maaşları, Diyetisyen Ücretleri Nedir? Özel hastanelerde görev alan diyetisyen ücretleri, çalışma şartları ve hastaneye göre değişkenlik göstermektedir.Kişilerin ne derece donanımlı oldukları özel hastanelerde alacakları maaşlar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.Örneğin bir diyetisyen THY de 6 bin TL ücretle çalışırken ,  İstanbul-Ankara gibi büyük şehirlerde en az 4 bin TL, tabiki şirkete göre değişir , Acıbadem – Memorial gibi köklü özel hastanelerde en az 4 bin 500 TL, sporcularla çalışan diyetisyenler ise en az 5 bin TL ücret almaktadır. Aynı şekilde çalışan diyetisyenin maaşını  yabancı dil durumu ve sertifikaları da belirler.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden ortalama puanlarla mezun diyetisyenler asgari ücretle işe başlar. Kendini geliştiren,tecrübe edinmiş aynı zamanda sertifika programlarına katılan diyetisyenlerin ücretleri 1 yıl  sonunda  4.000 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Özel sektör denildiğinde akıllara öncelikli olarak herhangi bir firma bünyesinde çalışmak gelir. Söz konusu diyetisyenlik olduğunda bu durum biraz farklıdır. Kendi ofisinizi, muayenehanenizi açarak hatta home ofis çalışarak hastalarınızın isteklerine göre seans başı ücret ile çalışabilir bu şekilde gayet güzel gelirler elde edebilirsiniz. Bu tamamen sizin işinizdeki yeteneklerinize ve pazarlamacı karakterinize bağlıdır. Bununla beraber her nerde çalışırsanız çalışın sosyal medyanın gücünü unutmamanızda fayda var. Home ofis olarak sosyal medyada kendinize bir kitle yaratabilir, müsteri potansiyelinizi hayli yükseltebilirsiniz.

Devlette (Kamuda) Diyetisyen Ücretleri Ne Kadardır?

Diyetisyen Maaşları, Diyetisyen Ücretleri Nedir? Devlette (Kamuda) Diyetisyen Maaşları Ne Kadardır? Diyetisyenler kamu alanında devlet ve üniversite hastaneleri,belediyeler,akademisyen,Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB), Toplum Sağlığı Merkezi,  halk sağlığı ve çeşitli kamu kurumlarında görev alabilir. Bunlar TSM, KYK, THY olarak listelenebilir. Bu kurumlarda çalışan diyetisyenler insanlara sağlıklı ve dengeli beslenmeyle ilgili aldıkları köklü eğitimle birlikte tavsiyelerde bulunurlar.

Devlet hastanelerinde diyetisyenlerin ücretlerine ek döner sermaye ve mesai ücretleri de verilir.Hastane kazancı sağlık çalışanları arasında bölüştürülür.Bu sebeple çalışma süresi,kıdem ve  maaşın miktarı aynı oranda birbirini etkilemektedir.Bunların yanında alınacak ücrette medeni durum ve çocuk sayısı da etkili olmaktadır.Diyetisyenlerin eş ve çocuk yardımı gibi maddi ödenek almaları mümkün olacaktır.

Diyetisyen ücretlerinin çalıştıkları kurumlara göre 2019 verileri göz önüne alındığında nasıl değişkenlik gösterdiğine birlikte göz atalım;

Çalıştığı YerTem.18Oca.19Tem.19
Devlet hastanesi        4.485,00 ₺        4.664,40 ₺         4.850,98 ₺
Üniversite hastanesi        4.205,00 ₺        4.373,20 ₺         4.548,13 ₺
Akademisyen        4.002,00 ₺        4.162,08 ₺         4.328,56 ₺
Toplum – Halk Sağlığı Merkezi        4.125,00 ₺        4.290,00 ₺         4.461,60 ₺
Belediyeler        4.580,00 ₺        4.763,20 ₺         4.953,73 ₺
Gençlik ve Spor Bakanlığı        4.035,00 ₺        4.196,40 ₺         4.364,26 ₺
KYK – THY        4.255,00 ₺        4.425,20 ₺         4.602,21 ₺

2020 söz konusu olduğunda devlette diyetisyen ücretleri de şu şekildedir;

  • Deneyimsiz olarak devlette 8/1 kıdemdeki diyetisyen ücretleri 4 bin 450 TL,
  • 5 yıl deneyimli 6/3 derecesindeki personel maaşı 4 bin 500 TL,
  • 10 yıl deneyimli 4/2 derecesindeki personel maaşı 4 bin 750 TL,
  • Hizmet süresi 15 yılı bulan 2/1 derecesindeki personel maaşı 4 bin 950 TL,
  • 20 yıl deneyimli 1/3 derecesindeki personel maaşı 5 bin 050 TL,
  • 25 yıl deneyimli 1/4 derecesindeki personel maaşı 5 bin 100 TL’dir.

Yukarıdaki ücretler aile yardımı, çocuk yardımı, enflasyon farkının maaşa yansıtılması, asgari geçim indirimi artışı, görev yerine bağlı olarak ek tazminat ödemeleri ile pozitif yönde farklılıklar gösterebilir.

Ne olursa olsun ister kamuda çalışın isterseniz de özel sektörde çalışın sosyal medya konusunda kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. Günümüzde diyetisyen iş teklifi olarak en kolay ulaşılabileceğiniz mecra sosyal medya.

Diyetisyenlik hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Umarım verdiğimiz bilgiler ihtiyacınızı karşılamıştır. Daha farklı meslek gruplarının maaş incelemelerinde görüşmek üzere.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.