Diyaliz Hastalarına Devlet Yardımı

08.04.2020

Devlet diyalize giren hastalara yardım ödeneği ödemektedir. Diyaliz hastası bakım parası 2020 yılında devam eden bu yardımda diyalize giren hastanın engelli raporu bulunması dahilinde devlet yardım etmektedir. Diyalize giren kişiler kendilerine bakamadığı için devlet bakan kişiye her ay düzenli olarak evde bakım yardımı maaşı vermektedir.

Yardım belirli şartlar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu şartları sağlayan kişilere evde bakım aylığı adı altında düzenli maaş ödenmektedir. Diyalize giden hastalar haftalık belli aralıklarla gitmek durumundadır bu da kişiyi kısıtladığından engelli olma kategorisine girmektedir.

Devlet engelli bireylere sosyal ihtiyaçlarını karşılamaları için belirli yardımlar sunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yürüttüğü bu yardım projesinde diyalize giren hastalar içinde yardımlar bulunmaktadır. Bu yazımızda size Diyalize giren hastalara devlet taraşından ödenen yardımdan bahsedeceğiz.

Diyaliz Hastalarına Devlet Yardımı

Diyaliz Hastalarına Devlet Yardımı

Diyalize Giren Kişilere Evde Bakım Aylığı

Diyaliz hastaları sosyal hayatından mahrum olduğu ve maddi ve manevi açıdan zorluk çektiği için devlet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla diyaliz hastalarına bakan kişilere her ay düzenli olarak bakım ücreti ödemektedir.

Diyalize giden hastaya verilen bu maaştan sizde yararlanmak istiyor iseniz diyalize gittiğinize dair bir rapor bulundurmanız gerekmektedir. Diyaliz hastaları engelli konumunda yer alıp, düzenli olarak diyalize gitmek zorundadır, diyaliz hastasının adına başvuru yapılması gerekir ancak diyalize giren kişilere verilen bakım aylığı onu bakmakla yükümlü olan kişi düşünülerek verilmektedir.

Resmi kaynaklarda ağır engelli olarak yer alan diyalize giren hastalar bu yardımdan yararlanmaktadır. Aynı zamanda diyalize gittiği halde ağır engelli sayılmayan bireyler 2022 maaşı denilen ödenekten yararlanabilir. Ayrıca %40 ve üstü olan engelli bireylere 2022 maaşı alma hakkı da vardır. 

Diyaliz Hastalarına Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Diyalize giren hastalar devlet tarafından belirtilen yardımı almaya hak kazanması için engelli raporunu almak zorundadır. Bir iki küçük aşamayı yerine getirerek engelli raporunu alabilirsiniz.

Engelli raporu uygulamasına giriş yapmalısınız. Devlet ve Araştırma Hastanelerinin bazılarında diyalize giden kişinin engel durumunu belirtebilecek yetkileri bulunmaktadır. İlinizde bulunan hastanelere başvuruda bulunmalısınız bu başvuruda hastane size belirli bir tarih ve saat vermektedir. Her hafta belirli hastanelerde kurul toplanmaktadır.

O tarihler içerisinde gidip kayıt yaptırmanız gerekmektedir.  Hastanelerden aldığınız engelli raporu resmî kurumlar tarafından geçerli sayılmaktadır. Diyaliz hastalarının engellilik oranı belirli durumlara göre değişmektedir. Engelli rapor oranı sistem tarafından hesaplanmakta ve sabit bir orandır. Bir takım özel durumlar harici sabit bir rakamdır.

Diyaliz hastalarının haklarından birisi olan engelli raporunu almaya gittiğinizde raporun kopyasını değil aslını almaya özen gösteriniz. Çünkü resmi bir kuruma gittiğinizde aslı gibidir yazılı olan kopyaları geçerli sayılmaktadır. Diğer türlü resmî kurumlarda geçersiz sayılabilir.

Diyaliz hastaları belirli durumlara göre engelli raporu almaktadır. Eğer hasta yürüyemeyecek konumda ise farklı uygulamalar gerçekleştirilir. Yürüyemeyecek konumda olan hastalar engelli raporunu almaya refakatçi ile gitmeleri önemlidir.

Diyaliz hastaları engelli oranı ise %90 olarak kabul görmektedir. %90 engelli olan bireyler aynı zamanda ağır engelli olarak verilen raporda belirtilir.

Diyalize Giren Kişilere Evde Bakım Aylığı Koşulları

Diyalize giren hastalara verilen evde bakım aylığı daha öncede belirttiğimiz gibi bazı islerini yapmayı kısıtlar ve bakıma muhtaç hale gelebilir. Evde bakım aylığı diyalize giren hastaya bakmakla yükümlü olan kişiye bakım parası olarak verilir.

Sürekli diyaliz hastasının ihtiyaçlarını karşılamak mecburiyetinde olan kişiler. Hem maddi hem de manevi anlamda kısıtlanmalar yaşayabilir bu yüzden devlet bu konuda yardımcı olmaktadır. Diyalize giren kişilere evde bakım aylığı için bazı şartlar bulunmaktadır.

İlk olarak diyaliz hastalarının devletten yardım talebinde bulunabilmesi için engelli raporuna sahip olmaları gerekmektedir. En az %50 onaylı engelli raporu bulundurmanız gerekmektedir. Çünkü %50 ve üstü engeli olan bireyler ağır engelli olarak sayılmaktadır.

Sosyal hayatını kısıtlayan kişilere verilen bakım aylığında kişinin kendi ihtiyaçlarını görmesinde kısıtlamalar yaşamaktadır. (Örneğin tek başına kıyafet giyememek, yemek yemede zorlanmak, destek almadan yürüyememek gibi)

Ev halkının aylık geliri kişi başına bölündüğünde asgari ücretin üçte ikisini geçmemelidir. Geliri hesaplarken alınan kira vs. tüm gelirler dahil edilmelidir. Ev halkında üniversite veya lise öğrencisi varsa onların aldıkları burslar gelir olarak kabul edilmez. Gelir hesabını yaparken askerlik yapan ve üvey çocukları da sayıya dahil edebilirsiniz.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme kurumunun bakım inceleme raporunda kişinin bakıma muhtaç olduğunu onaylaması gerekmektedir.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu Evrakları

Diyaliz hastası olan kişinin kimliği ve vesikalık resmi, Bakmakla yükümlü olan kişinin kimliği ve vesikalık resmi, diyaliz hastasının engelli olduğunu belirten rapor (aslı gibidir raporu), Diyaliz hastasının eğitim diploması, Diyaliz hastasının anne ve babası ayrı ise mahkeme evrakları, diyaliz hastasının vasiyeti ve hukuki evraklar.

Bu evrakları tamamlarken herhangi bir ücret ödenmemektedir. Hastanelerde yaptırmış olduğunuz engelli raporu da ücretsizdir.

Evde Bakım Aylığı Ücreti

Diyaliz hastalarına yardımcı olan kişiler için verilen evde bakım aylığı 2019 yılında 1.305 TL’dir. 2020 yılında gelen zamlarla birlikte bu miktar artmıştır. Evde bakım aylığı iller bünyesinde ödenmektedir. Detaylı bilgiler kurum tarafından verilmektedir. Bu yardım ödeneği geri ödemesiz olup geri isteme durumu söz konusu değildir.

Diyaliz Hastaları Genel Sağlık Sigortası

Diyaliz hastaları için en merak edilen sorulardan biri de genel sağlık sigortası ücreti öderler mi? Veya diyaliz hastalarının genel sağlık sigortası olmalı mı?

Diyaliz genel sağlık sigortası kapsamında yapılan bir hizmettir bu yüzden diyaliz hastalarının genel sağlık sigortası olması gerekmektedir.

Genel sağlık sigortası sayesinde hastalar ücretsiz bir şekilde hizmet alabilme imkanına sahiptir. Eğer genel sağlık sigortanız yok ise en yakın zamanda çıkarmalısınız. Aksi taktirde borçlu durumda kalabilirsiniz.

Diyaliz Hastalarına Yapılan Başka Yardımlar

Diyaliz hastalarına devlet tarafından verilen yardım ödemelerinin yanı sıra başka yardımlar da yapılmaktadır. Diyaliz hastaları durumlarına göre haftanın belirli günlerinde diyalize gitmek durumundadır bunu için de bir kısım indirimlerden faydalanmaktadır. İşte 2020 yılı diyaliz hastaları hakları.

Bazı İndirim haklarına sahiptirler;

Gelir vergisi indirimi, Belediye tarafından gerçekleştirilen indirimler elektrik, su, toplu taşıma indirimleri, Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları indirimleri, Türk Hava Yollarında İndirim hakkı, Şehirlerarası yolculuklarda bilet indirimi… ve birçok alanda indirim haklarına sahiptirler.

Ücretsiz yararlanabileceği haklar;

ÖTV’ den muaf olurlar, devlet tiyatrolarına ücretsiz giriş hakkı, müzelere giriş hakkı, milli parklara ve tabiat parklarına giriş hakkı, özel eğitim alma hakkı veya ücretsiz servis imkânı gibi haklar tanınmaktadır.

Diyaliz hastalarına devlet yardımı hakkında tüm detayları sizlere sunmaya çalıştık. Devlet diyaliz hastalarında bünyesinde her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Sizde bu yardımlardan yararlanmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.