Diş Hekimi Maaşları Devlette ve Özel Sektörde Ne Kadar?

26.01.2020
A+
A-

Dis hekimi maaşları özel sektör ve kamu da çalışma durumuna gore değişiklik göstermektedir. Diş hekimlerinin aldığı maaşlara geçmeden önce dişlerimizin önemine değinmek bu konuda sizlere biraz bilgi vermek istiyorum.

İlk izlenim her zaman dikkat çeker. Bu yüzden ilk tanışma ya da ilk buluşmada her birimiz karşı tarafı inceler ve belirli özelliklerine dikkat ederiz. Özellikle gülümseme bu dikkat ettiğimiz alanlardandır. Güzel bir diş yapısına sahip ve gülümsemesi ile ışık saçan biri aklımızdan kolay kolay çıkmasa gerek…

Bu yüzden diş için randevu almak istediğimizde haftalar önceden kendimizi randevu sistemi karşısında beklerken buluruz. Randevu bulamadığımızda ise tabi ki çareyi özel sektörde arıyoruz. Özel sektörün artı yanları elbette var fakat konu harcamalara gelince durum aynı mı? Pek sayılmaz…

Yine de diş yaptırmak için para harcamaya da hazır konumdayız. Sadece diş diyerek geçmek de olmaz elbette, sindirim sistemimizin temel aktörü bizzat kendileri. Söz konusu sağlık da olunca harcamalardan kaçınmak olmaz. Örneğin bir diş teli operasyonu için 6.000₺’den başlayan bir miktar ödüyoruz. Eee! rakamlar oldukça yüksek olunca ister istemez diş hekimlerinin maaşlarını da merak ediyoruz. Kim bilir ne kadar kazanıyorlar… Yazımızın devamında ne kadar kazandıklarını sizler için derledik.

Sayısal öğrenciler için vazgeçilmezlerden olan Ağız Diş ve Çene Cerrahisi ve Diş Hekimliği meslek dallarında maaşlar ne kadar?

Her meslekte olduğu gibi devlete bağlı çalışanlar ve özel sektörde çalışanlar için maaş grupları ikiye ayrılıyor. Her iki tarafında kendilerine özgü belirli avantajları ve dezavantajları var. Örneğin devlete bağlı bir cerrah olmak düzenli bir maaş skalasına sahip olmak demektir.

Özel sektöre bağlı bir cerrah olmak ise tanına kadar oldukça zorlayıcı bir süreci öne sürerken tanındıktan sonra ise beklenmedik ölçüde iyi bir maaş skalasına sahip olmak gibi hem avantajları hem de dezavantajları beraberinde getirmektedir.  Öyleyse bizde tercihi size bırakarak yazının devamında bu ayrıma göre ilerleyelim.

Diş Hekimliği Maaşları Ne Kadardır?

 • Özel Sektörde Diş Hekimi Maaşları

Özel sektörde çalışan diş hekimleri, özel bir hastanede ya da özel bir ofiste çalışabilecekleri gibi kendi ofislerini de açabilmektedirler. Özel sektöre atılmak diğer meslekler açısından çok tercih edilmese de özel sektör alanı diş hekimliği için bol kazançlı bir alandır. Maaşlar hastanenin tercih edilme durumu, büyüklüğü vb. gibi nedenlere göre değişiklik gösteriyor olsa bile ortalama olarak yeni mezun bir diş hekimi özel sektörde 4.000₺-6.000₺ aralığında bir miktar maaş alır. Bu miktar diş hekiminin tecrübesinin artmasına ve belli bir yıldır çalışıyor olmasına göre 6.000₺-15.000₺ aralığına çıkabilmektedir.

 • Devlete Bağlı Kurum ve Kuruluşlarda Çalışan Diş Hekimi Maaşları

Devlete bağlı kuruluşlarda diş hekimi olarak çalışmak eskiden özel sektörde çalışmaya göre tercih edilmeyen bir durumdu. Fakat teknolojinin ilerlemesi, devlete bağlı kuruluşlardaki sağlık hizmetlerinin gelişmesi sonrası bu durum değişiklik gösterdi. Günümüzde devlet kurumlarını tercih edenlerin sayısı artmıştır. Devlete bağlı kurumlarda diş hekimi olarak çalışmaya başlayan yeni bir diş hekimi 5.000₺-6.000₺ aralığında bir maaş alır. Yine bu maaş diş hekiminin tecrübesine ve durumuna göre 6.000₺-10.000₺ aralığına çıkabilmektedir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Maaşları Ne Kadardır?

Ağız Diş ve Çene Cerrahı; Ağız Diş ve Çene Cerrahisi üzerine diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra 4 yıllık bir süre boyunca uzmanlık eğitimi vardı kişidir. Ağız Diş ve Çene Cerrahları Ağız Diş ve Çene Cerrahı;

 • Dişlerin Çekimi ve Gömülü Dişlerin Çekimi
 • Çene Kırıklarının Tedavisi
 • Ortodontik Cerrahi
 • Ağız ve Çevresinde Oluşan Tümörlerin Tedavisi
 • Çeşitli Hastalıkların Tedavisi
 • Diğer Çeşitli Ağız Hastalıklarının Tedavisi
 • Çene-Yüz ağrılarından oluşan eklem bozukluklarının tedavisi gibi uzmanlık gerektirecek sorunlara yönelir.

Hal böyle olduğu icin de Ağız ve Diş Çene Cerrahları ettik daha Fazla maaş alabilme kapasitesindedirler.

Özel Sektörde Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Maaşları

Ağız Diş ve Çene Cerrahı özel sektörde ortalama olarak 5.500₺-7.000₺ maaş alır. Bu miktar cerrahın iş tecrübesine göre artış gösterebilir.

5.000 fazla-iş tecrübesi olan bir ağız diş ve çene cerrahı ortalama olarak 7.000₺-15.000₺ aralığında maaş alır. Özel sektörde maaş durumu daha çok cerrahın ya da hekimin bağlı bağlı bir unsur olarak karşımıza çıkar.

Devlet Ağız Diş ve Çene Cerrahı Ne Kadar Maaş Alır?

Devlete bağlı kurumlar ve kuruluşlarda çalışan bir ağız diş ve çene cerrahı, özel sektörde çalışan bir cerrahtan çok da farklı bir miktar para almaz, burada temel durum diş hekimleri ve diş cerrahlarının bakterileri.

Devlet kurum ve kuruluşlarında maaşlar tecrübeye göre sabittir. 5.500₺-7.000₺ arasında bir maaş alırken cerrahinin iş tecrübesine göre 7.500₺-10.000₺ aralığına kadar çıkabilmektedir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi ve Diş Hekimliği gibi teknoloji ile yakın bağı olan mesleklerde teknolojinin gelişmekte olan hem uzmanların maaşlarını hem de o hizmet almak için ödenmesi gereken fiyatları artırmaktadır unutmayalım.

YORUMLAR
 1. Gizem GÖKTÜRK dedi ki:

  Meslek tercihi yapmadan önce böyle içerikler görmek gerçekten güzel…

 2. Semanur dedi ki:

  Güzel bir içerik olmuş. Beslenme ve Diyetetik mesleğindeki yazınızı bekliyor olacağım.

 3. Ece dedi ki:

  Bilgilendirici bir içerik olmuş. Devlette istihdam oranı nedir peki?