Devlet Hastanesinde Hasta Kabul Elemanı Nasıl Olunur? Maaşları ve Şartları Nelerdir?

06.11.2020
A+
A-

Devlet hastanesinde hasta kabul elemanı nasıl olunur? Hasta danışmanı ve kabul elemanı maaşları devlette ne kadardır? Herkese selamlar diyerek içeriğime başlamak istiyorum. Bugün sizlere devlet hastanelerinde kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışan hasta kabul personeli hakkında bilgiler vereceğim. Devlet hastaneleri sizlerin de bildiği üzere son yıllarda “Şehir Hastanesi” adı verilen çok daha büyük ve gelişmiş kurumlarda toplanıyor. Bu nedenle her yıl düzenli olarak sağlıkçı ataması yapılıyor ve sağlıkçı ihtiyacı da giderek artıyor. Her hastanenin olmazsa olmazı olan hasta kabul elemanları da bu atamalardan nasibini alıyor. Dilerseniz devlet hastanesinde hasta kabul elemanı olmak için ne yapılır? sorusundan başlayıp bu kadronun maaş ve çalışma şartlarından söz edelim. Genç hasta danışmanları toplanın, önemli bilgiler geliyor! ???

hasta kabul personeli devlet

Öncelikle devlette hasta kabul işlemleri personeli olabilmek için yapılması gereken birçok farklı alternatif yöntem var. Bu kadrolardan çok fazla alım yapılmadığından bu sayacaklarımızdan herhangi birini yaparak atama dönemi geldiğinde başvuru yapabilirsiniz. Sertifika almak ya da üniversite mezunu olmak bu kadrolara yerleşebilmek için yapılması gereken farklı ön şartlar. Bizlerin size önerisi ise “Hasta Kabul Elemanı Sertifikası” almanız yönünde olacaktır. Hasta kabul sertifikası bu kadrolarda öncelik sebebi olarak görülüyor. Hatta olanağınız varsa açıktan da dört yıllık bir okul bitirmenizi öneririz. İki yıllık da olabilir. Bu kadroların alım şartları diğer meslekler gibi çok sivri ve net olmuyor. Genellikle ortalama bireyler tercih ediliyor. ?

Devlette Hasta Kabul Elemanı Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

hasta danışmanı görevleri

Devlet hastanelerinde görev yapan hasta danışma ve kabul elemanları birçok farklı görevi üstlenmektedir. Özellikle çok büyük şehir hastanelerinde görev yapan bu personel, hastalara hastaneye girdikleri andan itibaren çıkıncaya kadar yardımcı olmakla yükümlüdür. Hasta danışmanı görevleri başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastaneye gelen her hastaya ayrımcılık yapmaksızın yardımcı olmak, yol göstermek ve gerekirse ilgili kayıt işlemleri için hastayla birlikte hareket etmek.
 • Hastaneye gelen engelli veya hasta kişilerin hastane içerisinde rahatça dolaşabilmesi için gerekli donanımları sağlamak. (Tekerlekli sandalye vs.)
 • Hastaların test sonuçlarını doğru şekilde ilgili doktora yönlendirmek ve gerekli evrakları istendiği takdirde dosya yaparak hastalarla birlikte dolaştırmak.
 • Hastane içerisinde kaybolan insanları tespit etmek, onları yönlendirmek ve gerekirse hastaneden çıkıncaya kadar onlarla birlikte olmak.
 • Yabancı uyruklu hastalar geldiğinde hastanenin ilgili birimlerine ivedilikle haber vermek ve tercüman talebinde bulunup ekip halinde onları yönlendirmek.
 • Hastaneye yeni atanmış personel geldiğinde onları kayıt ve işe başlama işlemleri için ilgili “İnsan Kaynakları” birimine yönlendirmek.
 • Yatan hastalar için dosya düzenini sağlamak ve doktor servise çıktığında tüm hastaların dosyalarını eksiksiz şekilde tamamlamış olmak.
 • Hemşirelerin ve doktorların iletişim taleplerini yerine getirmek. Yönlendirmelere bağlı kalarak “getir-götür” işlerini yapmak.

Devlet hastanesinde çalışan hasta kabul elemanının yapması gereken görevler başlıca bu şekilde sıralanabilir. ?

Çalışma Şartları Nasıl? Yorucu Bir İş Mi?

Devlet hastanelerinde çalışan tüm personel özele göre daha az yoruluyor. Bu inkâr edilemez bir gerçek. O nedenle özelle kıyas bile etmiyorum. Evet, devlet hastanelerinde de yoruluyoruz ancak özel kadar fazla değil. Hasta kabul çalışma şartları açısından pek de yorucu olmayan bir branş. Eğer hareketli bir insansanız ve insanlarla iletişim kurmayı seviyorsanız bu meslekte zerre zorlanmayacaksanız. Eğer hareketli olmayı sevmiyorsanız ve diyalog kurmak konusunda yetersiz biriyseniz bu durumda kısmen zorlanabilirsiniz.

çalışma şartları

Çalışma saatleri genelde sabah 8 akşam 5 olarak şekilleniyor. Yani gidişatın aksi bir yönelim söz konusu olmuyor. Standart memur gibi çalışıyorsunuz. Hasta kabul elemanı iş başvurusu şartları diye bir kıstas yok ancak ben yine de devlet hastanelerinin aradığı kriterleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu konularda yeterli olursanız iş başvurusu yaparken rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

 • Office programlarını kullanabilmek ve bilgisayardaki temel işlemleri hızlıca gerçekleştirebilmek.
 • Resmi yazışma dillerine hakim olmak ve kurum talebi içeren evrakları anlayıp gereğini yapabilmek. Ya da kurumunuz adına evrak oluşturabilmek.
 • Her türlü kültür düzeyindeki insanla iletişim kurabilmek ve herkesin seviyesine inebilmek. İnsan canlısı birisi olmak. Diyalog kurabilmek.

Hasta kabul elemanı başvuru şartları resmi olarak da şu şekilde sıralanabilir:

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Liseden ya da üniversiteden mezun olmak (Alım şartlarına göre değişir)
 • Hasta kabul sertifikası almak (Alım şartlarına göre değişir)
 • Herhangi bir sabıka kaydı bulunmamak
 • Memurluğa engel olacak herhangi bir etkene sahip olmamak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış ya da muaf olmak
 • İlgili eğitim düzeyine göre KPSS puanına sahip olmak (Her alımda şart değil)

Devlet Hastanesinde Hasta Kabul Elemanı Maaşı

devlet hastanesinde hasta kabul personeli maaşları

Kadrolu ve sözleşmeli hasta kabul elemanı maaşları 3.500₺ civarındadır. Kıdem aldıkça bu maaş zamanla artış göstermektedir. Devlette hasta danışmanı maaşı her yıl enflasyon ve diğer değerlere göre zam almaktadır. Bu zam oranı her yıl değişkenlik gösterebilir. En yüksek hasta kabul personeli maaşı ise devlet hastaneleri için 4.000₺ civarındadır. Zaman zaman bu personele döner sermaye gibi ek ödemeler de yapılmaktadır. Bu ek ödeme kapsamı hastaneden hastaneye değişkenlik gösterebilir.

Nasıl Hasta Kabul Elemanı Olunur? Alımlar ve Atamalar Ne Zaman?

Devlet hastanesinde hasta kabul personeli olmak için alımları takip etmeniz gerekiyor. Atamalar her sene düzenli olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılıyor. Bazı alımlarda ilgili eğitim düzeyinde KPSS puanına sahip olmanız da gerekiyor. KPSS ile hasta kabul elemanı alımları pek sık olmasa da bazı dönemlerde ön şart olarak verilebiliyor.

Eğer KPSS şartsız alım yapılıyorsa da hastanelere bireysel başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuz alındıktan sonra duruma göre sözlü ya da yazılı mülakatlar yapılıyor. Bazı durumlarda devlet hastanelerinde de özel destekli elemanlar çalıştığından bu istihdam süreçleri farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle hasta kabul elemanı atamaları için en yakın devlet hastanesine danışınız. Eğer yakında öyle bir alım yapılacaksa size geri dönüş yapılacaktır. İŞKUR’a da kayıt bırakmanızı öneririz. ✍

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.