Devlet Hastanesi Temizlik Personel Maaşları

22.08.2020

Devlet hastanesi temizlik personel maaşları ne kadar? Hastane temizlik görevlisi maaş durumu nedir? Bundan birkaç yıl önce sözleşmeli olarak girdiğim hastanede kadroya geçtim. Bugün sizlere hastanede temizlikçi olmak ile alakalı merak edilen hemen her şeyi anlatacağım. Devlette çalışan temizlik görevlisi kaç lira maaş alır? Çalışma saatleri nasıldır? Temizlikçi ne iş yapar? gibi kafaları karıştıran birçok farklı soruya cevap vereceğim. Ben İstanbul’da hizmet veren bir devlet hastanesinde çalışıyorum. Daha sakin illerde çalışma şartları daha düzgün olabilir. Çalıştığım yer büyük olduğu için malumunuz bizlerin işi de bir hayli yorucu oluyor.

Okuyamadığım için ortaöğretim (lise) mezunu temizlikçi yani hizmetli olarak devlet hastanelerinde işe başladım. Şimdilerde ise Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik okumak için çaba gösteriyorum. Allah nasip ederse yakında açıktan bölümü bitirip daha iyi şartlarda çalışmaya başlayacağım. Neyse daha fazla lafı dolandırmadan gelin bu işin aslı astarı neymiş hep birlikte öğrenelim. Sözleşmeli ve kadrolu temizlikçi maaşları da dahil olmak üzere kafanıza takılan her soru bu yazıda cevaba kavuşacak.

Devlet Hastanesinde Çalışan Temizlikçi (Hizmetli) Ne İş Yapar?

Maaştan önce çalışma saatlerinden ve şartlarından bahsetmek istiyorum. Devlette çalışan temizlikçi ne iş yapar? sorusunun cevabı kurumdan kuruma değişiyor. Sağlık Bakanlığı çalışanları için durum oldukça farklı. Hastaneden hastaneye, şeften şefe çalışma şartlarınız değişiyor ancak ben genel hatlarıyla ifade etmeye çalışacağım. Bizlerin işi hastanenin temizliğini sağlamaktır. Bunun yanında bazı eşyaların bakımları ve onarımları da yine biz hizmetliler tarafından yapılmaktadır. Örneğin bazı mobilyalarım değişmesi gereken parçaları, taşıması ve temizlenmesi gibi farklı işleri de yapıyoruz. Bunun yanında acilde çalışan hizmetliler bazen getir götür işlerine de bakmaktadır. Bu tamamen sizin çalıştığınız yerin şartları ve yoğunluğu ile alakalı. Mesela ben acil servis katında kadrolu temizlikçi olarak çalışıyorum. Benim işim devamlı gelen hastalardan sonra ortalığı çekip çevirmek. Şef bizi yönlendiriyor ve biz de ona göre şekil alıyoruz.

devlet hastanesinde çalışan temizlikçi

Başka hastanelerde durum nedir bilemem ancak bizlerin dinlenmek için pek vakti olmuyor. Çalıştığımız ortamda ne oturacak bir yer ne de dinlenebilecek bir yer var. Sabah sekizden akşam beşe kadar ayakta duruyoruz desek yeridir. Bunun yanında çay molası gibi aralar da çok nadir oluyor. Öğle yemeği molası da 30 dakika kadar ya sürüyor ya sürmüyor. Anlayacağınız devlet hastanesinde sözleşmeli ya da kadrolu temizlik görevlisi olmak gerçekten zor bir iş. Devlet hastanesi temizlik görevlisi kadrosunda çalışanlara gerçekten sert prosedürler uyguluyor. Olanağınız varsa okuyun ve daha iyi yerlere gelin.

Hastane Temizlik Görevlisi Çalışma Saatleri (Vardiya Saatleri)

temizlikçi çalışma saatleri

Devlet hastanesinde çalışan temizlikçilerin ve hizmetlilerin çalışma saatleri iş yoğunluğuna göre değişebilir. Ben haftanın 6 günü çalışıyorum. Hafta içi eğer yoğunluk yoksa ve kadrolarda değişiklik olmazsa sabah sekiz akşam beş vardiya döndürüyoruz. Bunun yanında bazı arkadaşlarım gece de aktif olan birimlerde gece nöbeti tutuyor. Yani her işçi gibi bizler de vardiya usulü çalışıyoruz. Bazen hafta sonları için esnek çalışma saatleri uygun görülebiliyor. Bunun yanında bizlerin üstleri hakkında da bilgi vermek istiyorum. Bizim hastalarla ve doktorlarla pek işimiz olmuyor. Başımızda iş denetmeni sıfatıyla bir şef bulunuyor ve genelde hastane temizlik görevlileri ile o şahıs ilgileniyor. Bunun yanında hemşireler de bize genelde temizlik yapmamız için çağrıda bulunabiliyor. Bunun haricinde ise kimseyle muhatap olmuyoruz.

Devlet Hastanesi Temizlik Personeli Çalışma Şartları

Bu iş gerçekten insanları yıpratıyor ve tüketiyor. Zor bir iş olduğunu sakın es geçmeyin. İşimiz temizlik ve bu işi hastanelerde icra ediyoruz. 2020 yılı başlarında gündeme gelen korona virüs salgınıyla birlikte temizlik personeli ihtiyacı daha da çok arttı. Aramıza birçok yeni arkadaşımız katıldı ancak çalışma şartları daha da zorlaştı. Enfeksiyon riskimiz eskisine göre çok daha yüksek ve ne yazık ki gerekli önlemleri alsak da korkmaktan kaçamıyoruz. Her an enfeksiyon kapma ihtimalimiz var. Ne yazık ki önlemlere dikkat etmediği için aramızdan ayrılan arkadaşlar da oldu. Hastanede temizlikçilik yapmak sanıldığı kadar kolay değil. Aldığımız maaştan çok daha fazlasını hak ettiğimizi söyleyebilirim.

Devlet Hastanesi Temizlik Görevlisi Maaşları

Kamuda çalışan temizlik görevlisi maaşları her yıl sonunda enflasyon oranına göre zam almaktadır. 2020 yılı güncel temizlik personeli maaşları 3.600₺’den başlar. Ek ödemeler, tediye ve geçim indirimi gibi etkenler eklendiğinde hizmetli maaşları 3.800₺ civarına çıkmaktadır. Bunun yanında yılda iki kez olacak şekilde bazı şartlara uyan temizlik işçilerine ikramiye de verilmektedir. İkramiye ve tediye gibi ek ödemelerden yararlanma şartı ise kadrolu olmaktır. Ben az da olsa kıdemli olduğum ve çocuk sahibi olduğum için şu sıralar 3.700₺ civarında maaş alıyorum.

kamu temizlikçi maaşları

Taşerondan kadroya geçmek için alım açmalarını beklemeniz gerekiyor. Genellikle seçim arifesinde oy kazanmak için siyasi partiler taşerondan kadroya işçi transferi yapabiliyor. Bunun yanında yine kurum içinde açılan duyuruları da takip etmeniz gerekli. Kamuda çalışan temizlik görevlilerinin tediye ve ikramiye ödemeleri ne zaman, ayın kaçından kaçına yapılıyor? sorusunun cevabı ise her sene değişiyor. Bu konuda kurumunuz sizlere bilgilendirme yapacaktır.

Özel Hastane Temizlik Görevlisi Maaşları

Devleti anlattığımız gibi özel hastanedeki çalışma şartlarını da anlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Bir arkadaşım beş yıldır Türkiye’nin hatırı sayılır bir özel hastanesinde temizlik görevlisi olarak çalışıyor. Özel hastane temizlikçi alımı konusunda rekora koşuyor diyebilirim. Hemen her ilde her ay onlarca temizlikçi iş ilanı açılıyor. Özel hastanede çalışan temizlik personeli maaş olarak genelde asgari ücret alıyor. Bu hastanelerde çalışan temizlikçiler bazen porter yani fiziki yardımcı olarak da görev yapabiliyor. Özelde çalışanların ikramiye ve tediye gibi ekstra hakları bulunmuyor.

özel hastaneler

Çalışma şartları kısmına gelince evet devlet hastanelerinde temizlik görevlisi olmak gerçekten yorucu ve bazen özele göre daha fazla çalışıyoruz ancak şartlarımız çok daha iyi. Herhangi bir ekonomik kriz olduğunda özel hastaneler temizlikçileri kapının önüne koyarken devlette kadrolu olarak çalışan işçilere hiçbir şey olmuyor. Bu güvence ise çocuğu olanlar için büyük bir etken. Kendi seçiminizi yapın ancak sonunu da iyi düşünün derim.

Hastanelerde Temizlikçi Alımı Ne Zaman? Başvurular Nereden?

kadrolu temizlikçi alımı

Devlet hastaneleri temizlik görevlisi atamaları her sene düzenli olarak yapılıyor. Bu alımların bir kısmı ilk ve ortaokul mezunlarının girdiği KPSS sınavları aracılığıyla veya EKPSS ile yapılıyor. EKPSS kura kadrolarının neredeyse hepsi hizmetli olarak geçiyor. Hastanelere temizlikçi arayanlar yani özel hastaneler de genelde internet sitelerine ilan veriyor. Devlet hastanelerinde temizlikçi olarak çalışmak isteyenler temizlik şirketlerine de başvuru yapabilir çünkü bazen kadrolu temizlikçi olarak olmasa bile taşeron firmalarla ihale yapılarak temizlik personeli alımı yapılıyor. Sonrasında taşerondan kadroya geçmek ise mümkün olabilir. Sizlerin hastanede hizmetli olmak için yapması gereken ilk şey olanağınız varsa eğitim düzeyinize göre KPSS’ye girmektir. İyi kötü bir puan almaya bakın belki değerlendirme şansınız olur. Sonrasında temizlikçi başvurusu yapmak için temizlik şirketlerine başvurun. Bunun yanında Devlet Personel Başkanlığı tarafından açılan diğer alımları da takip edin. Sözleşmeli hizmetli ve temizlikçi ilanları farklı kurumlar için bu kaynaktan yayınlanıyor. Hastanede temizlikçi maaşı ne kadar sorusundan başlayıp bu kadrolara nasıl yerleşebileceğinize kadar hemen her şeyi anlattım. Umarım hakkınızda en iyisi olur. Kendinize çok iyi bakın!

Okurlarımızın Soruları

okurların soruları

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Hizmetli kıyafetlerini hastane kendisi mi veriyor? Ücreti ne kadar?” answer-0=”Birçok hastane temizlikçi kıyafeti için ekstra bir ücret talep etmez. Hali hazırda olan kıyafetlerden kullanmanız için size birkaç takım verilir. Tek almanız gereken şey eğer kullanıyorsanız terliktir. Bir tek terlik masrafı hastaneler tarafından karşılanmayabilir. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]h

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Bayram gibi özel günlerde çalıştığımızda ek ödeme yapılıyor mu?” answer-0=”Elbette tüm devlet dairelerinde özel günlerde görev yapan personele ek ödemeler tahsis edilmektedir. Tabii bu haklardan yararlanmak için kadrolu olmanız gerekir. Sözleşmeli hizmetli kadrosuna yerleşenler bu kadrolara yerleşemez. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.