ANASAYFA / Ekonomi / Denizli Tekstil Ekonomisi Çökmek Üzere!
denizli ticaret haberleri
a modern textile factory, auto coner in textile spinning unit,

Denizli Tekstil Ekonomisi Çökmek Üzere!

Suriye’de baş gösteren iç savaş nedeniyle Türkiye’nin önemli sınırlarından bir tanesinde, hayat durma noktasına geldi. Suriye’nin yaşadığı savaş nedeniyle ülkemizin dış ülkelerle olan ilişkisi zedeleniyor. Ak Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan tarafından yapılan açıklamalar bu savaşın etkilerini bir kez daha ortaya koydu. Denizlili sanayicilerin üretim potansiyelini dile getiren Özkan, Kuzey Suriye hattındaki gerilimin acilen sonlanması gerektiğini belirtti. Denizli’de üretilen tekstil ürünlerinin bu güzergah üzerinden yabancı ülkelere ulaştırıldığını belirten Özkan, ülkemiz tekstil sanayisi için bu savaş hattının acilen korunaklı hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Kuzey Suriye hattında bulunan terör örgütü mensuplarının acilen etkisiz hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Özkan, 10 yıllık iç savaşın Türkiye’nin tekstil gelirini dibe çektiğini dile getirdi.

Denizli Tekstil Sanayisi Tehlike Altında!

Ülkemizin birçok farklı ilinde tekstil ürünleri üretiliyor. Türkiye Tekstil Sanayisinin dışa açılan kapısı niteliğini taşıyan Denizli, Suriye iç savaşı nedeniyle yaklaşık 10 yıldır büyük bir çıkmazın içerisine girmiş durumda. Bundan önceki yıllarda yurt dışına Suriye hattı üzerinden satış yapan Denizli üreticileri, iç savaş nedeniyle güvensiz hale gelen ticaret yollarından dolayı gelir kaybı yaşıyor. Ülkemizin en iyi tekstil üreticilerinin yer aldığı Denizli’de ekonomik durum giderek kötüleşiyor. Ak Partili Milletvekili Özkan, gelecek yıllarda devam edecek olan Suriye’nin kuzeyindeki terör tehdidinin Denizli ekonomisini yerle bir edebileceğini ifade etti. Özkan’a göre Denizli’nin tekstil alanındaki dış ticaret hacmini kaybediyor olması, ülke genelinde ciddi bir gelir kaybının yaşanmasına yol açabilir.

  Hamsi Tezgahtaki Yerini Aldı!

Suriye İç Savaşı Türkiye Ekonomisini Derinden Etkiliyor!

Suriye kendi bağımsızlığı altında yaşarken, ülkemizden çok daha rahat bir ekonomi politikasına sahipti. Bu süreç yaşanan iç savaşın bilançosu ile yerle bir oldu. Türkiye’den çok daha ucuz bir yaşam sunan Suriye yönetimi, çıkan iç savaşa dayanamadı ve ülke dengesi bozuldu. Türkiye’nin ekonomik kriz savaşı ise sınırlara dayanan mülteciler ile başladı. Ardından Türkiye’nin sınır hattında oluşan terör tehdidi, önemli ticaret yollarımızın kapanmasına neden oldu. Yurt dışına satış yapan ve Suriye hattını kullanan tüm üreticiler, ciddi bir gelir kaybı yaşadı. Suriye iç savaşının Türkiye ekonomisine olan etkisi hemen her sektörde hissediliyor.

HAKKINDA Erkan Akkuş

Güncel ekonomi ve devlet destekleri üzerine devamlı araştırmalar yapıyorum. Bu yaptığım araştırmaları da okurlarımla paylaşıyorum. İletişim : erkanakkus@bayfinans.net

ÖNERİLENLER

hamsi kilo fiyatı

Hamsi Tezgahtaki Yerini Aldı!

Yasakların kalkması ile balıkçılık sezonu başlamış oldu. Karadenizli balıkçılardan edindiğimiz bilgilere göre müşterilere sezonun ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir