DeFacto Personel Maaşları

14.09.2020
A+
A-

Günümüzde özellikle bu pandemi ile değişen yaşam döneminde iş kayıpları, duran öğrenim süreçleri gibi sebeplerle herkes bir şekilde iş bulma çabasına girdi. Bu alanda da karşımıza daha çok perakende satışı yapan tekstil firmaları çıkıyor. Birkaç yıllık DeFacto tecrübemi bu yazımda sizlerle paylaşacağım. Part time ya da tam zamanlı olarak kasiyer olmak istediğinizde karşınıza çıkacak tüm problemleri tek tek masaya yatırdım. DeFacto’da çalışmak ile alakalı kafanıza takılan her soruya burada cevap bulabileceksiniz.

DeFacto İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

DeFacto Personel Maaşları

DeFacto’da çalışmak istiyorsanız birkaç farklı kanaldan başvuru imkanınız oluyor. İsterseniz bir kariyer sitesinden isterseniz benim gibi firmamızın sitesi üzerinden başvurabilirsiniz. Ayrıca modern iş dünyasının olmazsa olmazı LinkedIn üzerinde de başvuru yapanlar var. Bu yollarla başvuru yaptıktan sonra izlenen alım süreci nereye ve hangi pozisyona başvurduğunuza göre değişiyor. Eğer genel müdürlük kadrolarından bir yere başvurunuz varsa birkaç aşamalı mülakatlar ile değerlendirmeniz yapıyor. Dil konusunda ayrıca bir mülakat yapılıyor. Ardından yetenek ve kişilik değerlendirmenizi içeren bir aşamadan geçerek toplam değerlendirmeye varıyorsunuz. Son aşama olarak uygun konuma yerleştirilmeniz planlanıyor.

Mağaza danışmanlığı başvurunuzda yine bir mülakat yapılıyor ve işe uygunluğunuz değerlendiriliyor. İş başvurusu için 18 yaşından büyük olmanız ve her şirketin istediği bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Sonra kabul edilirseniz iş başlangıç planınız yapılıyor. İşe başlarkenki benim en sevdiğim kısım bu olmuştu; 1 ay boyunca bir badi ile çalışıyorsunuz ve mağazanın dolaşımına adapte olmanız kolaylaşıyor. Bu süreç işi öğrenmek isteyen yeni çalışanlar için onlarca ayrıcalık içeriyor. Eğer sıfırdan bu sektöre başlıyorsanız gerçekten rehber badi ile çalışmak çok faydalı oluyor.

DeFacto Çalışma Şartları

Şimdi size kurumumuzdaki pozisyonlardan bahsedeyim;

 • Müdür
 • Satış Danışmanı
 • Mağaza Yöneticisi
 • Planlama
 • Satın Alma Uzmanı
 • Kasa Görevlisi
 • Reyon Elemanı
 • Şoför
 • Güvenlik Görevlisi
 • Temizlikçi

Yukarıda gördüğünüz pozisyonlara devamlı olarak alım yapılıyor. Açık pozisyonlar elbette özel ihtiyaçlar doğrultusunda da şekillenebiliyor. Anlayacağınız daha farklı istihdam fırsatları yakalamak da mümkün.

DeFacto Personel Maaşları Ne Kadar?

DeFacto Personel Maaşları Ne Kadar?

DeFacto personel ücretleri günümüzde her firmada olduğu gibi saatlik plan üzerinden hesaplanıyor. Genel olarak aralıklar şu şekilde;

 • DeFacto Part  Time Maaşları 30 saat çalışma üzerinden 1100₺ olarak hesaplanır, üzerine çalışma ve satış durumunuza göre ise prim alırsınız bu durumda maaşınız 1250-1350₺ aralığında olur.
 • DeFacto tam zamanlı çalışma ücreti mağaza personeli için asgari ücret ve çalışma primi olarak hesaplanır. Günlük çalışma süreniz yemek aranız dahil 8,5 saattir. Bazı günler hatta sıklıkla diyebilirim günlük en fazla 3 saat olmak şartı ile fazla mesaiye kalırsınız. Bununda karşılığını alırsınız. Net olarak benim maaşım 2500-3000₺ aralığında değişiyor.
 • Full Time personel için prim ücreti 300-600₺ arası değişiklik gösteriyor.
 • Yol ücretiniz DeFacto Tarafından karşılanır. Eğer şehir dışında bir AVM’de iseniz personel servisi olanağınız DeFacto tarafından sağlanır.
 • Yemek ücreti 2020’de günlük 20₺ olarak belirlendi ve Multinet kartlarımıza yatırılmakta.
 • Mağaza yönetim kadrolarında ve Genel Müdürlük kadrolarında ise 4000₺ üzeri ücretler karşımıza çıkıyor.

DeFacto

Temel olarak çalışma şartlarımız bu şekilde bunların yanında DeFacto’nun oldukça eğlenceli bir personel ortamı mevcut. Zaman zaman olan bölge etkinlikleri pandemi dolayısıyla ertelense de uzaktan iletişim ile ufak etkinlikler sürüyor. Dans, müzik vb. konularda personel kulüpleri ile hayatınız iş yerinde daha da renkleniyor.

Çalışırken işten atılmak için gerçekten ısrarcı olmanız gerek. Pandemi dönemindeyken ücretli izinde sayıldım ve bunun için kurumuma minnettar kaldım. DeFacto ile çalışırken aynı zamanda güvende hissedebilirsiniz.

DeFacto Çalışma Ortamı Nasıl?

DeFacto Personel

DeFacto çalışma ortama tamamen size bağlı bir değişken. Her özel sektör çalışanı gibi çok yorulmanız gerekiyor ama bunu ne kadar doldurduğunuz size kalmış. Eğer sadece olumsuzluklara odaklanır ve  sadece sıkıntıları görürseniz kötüleme şansınız olur. Bence uyumlu birisi olduğunuz ve kurumun çalışma fikrini anladığınız sürece sıkıntı yaşamazsınız. Bende elbette sıkıntılı süreçlerden,tartışmalardan geçtim fakat zamanla işi, müşteri iletişimini, personel iletişimini kontrol etmeyi öğrenince işler yolunda gitmeye ve memnuniyetim artmaya başladı.

Genel olarak araştırırsanız DeFacto çalışanlarının memnuniyeti görülür şekilde ortaya çıkacaktır. DeFacto, yorucu sektörün içindeki nadir mutlu ortamlardandır. Özellikle bu dediklerimizi DeFatco çalışan yorumları barındıran forum sitelerinden de teyit edebilirsiniz.

Toparlayacak olursam, DeFacto personel maaşları hem çalışma şartları hem fiyat performans olarak kişiyi mutlu edebilecek düzeyde. DeFacto gerek hizmet içi eğitimlerle gerek kendi girişimlerinize verilen yanıtlarla kariyer hedefi koymaya uygun bir çalışma yeri.

Okurlarımızın Soruları

okurların soruları

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Çalışmak için DeFacto mu diğer markalar mı?” answer-0=”Bu tamamen size kalmış ama çalışma ortamı rahatlığı ve kariyer fırsatı arıyorsanız DeFacto daha ılımlı bir kurum.” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””][sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Çalışma ortamında çalışanlar için özel alan var mı?” answer-0=”Elbette dinlenme ve yemek aralarında kullanacağınız alanlar genelde tüm mağazalarda mevcut zaman zaman bir yığın mal olup odalar kapanabilir ama geçici olarak. Sadece yangın ihtimalini önlemek için bazı cihazların mağazalarda kullanımı yasak mesela mikro dalga fırın gibi.” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””][sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”DeFacto Academy nedir?” answer-0=”DeFacto Academy her mağaza ve her seviyeden elemanların katıldığı bir eğitim ve gelişim organizasyonudur. Burada yetenek ve pozisyonlarına göre çalışanlara gelişim ve kariyer imkanları sunulur.” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.