Coğrafya Öğretmeni Maaşı Devlet Okulunda Kaç Lira? Ek Ders Maaşları Etkiliyor Mu?

12.10.2020

Coğrafya öğretmeni maaşları devlette ne kadar? Coğrafya öğretmenliği okuyanlar mezun olduktan sonra özel ve devlet okullarında kaç lira aylık alıyor? Türkiye’nin dört bir ucundan yazımı okuyan herkese selamlar. Ben deniz 3 yıllık coğrafya öğretmeni, garip bir doğa sevdalısı. ? Bugün mesleğim ile alakalı sizlere çok detaylı bilgiler vereceğim. Geçenlerde bir arkadaşımın oğlu üniversite sınavına girdi ve bana tercih döneminde “Coğrafya öğretmenliği nasıl bir meslek?” diyerekten birkaç soru sordu. Ben de bu sorular üzerine coğrafya öğretmeni olmak için gerekenlerden başlayıp, maaş durumuna kadar her şeyi ele alan bir yazı hazırlamak istedim. Atama rakamları, maaş miktarı, bitirilmesi gereken üniversite ve diğer birçok detay bu yazıda sizlerle olacak. Dağ, taş, deniz sevdalısı herkesin seve seve yapacağı bir mesleğin hikayesine hazır olun! ???

coğrafya öğretmenliği mesleği

Her şeyden önce kendi hikayemden ve öğretmenlik mesleği ile alakalı yorumumdan söz edeceğim. Coğrafya Öğretmenliği okumak benim hep hayalimdi. Doğaya, coğrafi unsurlara ve gezi tarzı etkinliklere kendi bildim bileli meraklıyımdır. Bu nedenle Coğrafya öğretmeni olmak istedim ve nasip oldu, başardım. Ben mesleğine aşık bir insanım. Sevmeden, sırf puanı bizim mesleğe yetti diye eğitim fakültesine gelen arkadaşlarım da vardı. Onlar bu mesleği icra ederken resmen eziyet çekiyor. O nedenle henüz hiçbir şeye dokunmadan şunu belirtmek istiyorum. Sırf parası için öğretmen olmak sizi mutsuz eder. Öğretmenlik mesleğini seven ve bu bilinçte olan bireyler bu mesleğin üzerine gitmelidir.

Nasıl Coğrafya Öğretmeni Olunur?

Coğrafya öğretmeni olmak için ilgili üniversitelerden mezun olmanız gerekir. Ben bundan yıllar evvel Gazi Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştum. Gazi Eğitim bir başkadır. Kesinlikle tavsiye ederim. Coğrafya öğretmeni olmak için bitirilmesi gereken bölüm elbette bir tane değildir. Eğitim fakültelerine bağlı, 4 sene eğitim veren, sonradan formasyon almanızı gerektirmeyen “Coğrafya Öğretmenliği” bölümünden mezun olabileceğiniz gibi Fen-Edebiyat fakültelerine bağlı “Coğrafya” bölümünden mezun olup formasyon alarak da öğretmenlik yapabilirsiniz.

coğrafya öğretmeni olmak

Coğrafya Öğretmenliği kazanmak için YKS sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavda TYT sınavını başarıyla atlattıktan sonra AYT sınavında sözel puan türünde ilerlemeniz gerekli. Sözel türündeki puanla öğrenci kabul eden bölüm, Türkiye’de sadece 7 üniversitede bulunuyor. Bu avantaj gibi görünse de atamalarda hiç de öyle olmadığını anlıyorsunuz. Coğrafya, ne yazık ki ataması sorunlu olan bölümler arasında. Bunu dedim diye hemen enseyi karartmayın. İlerleyen kısımda bu konuya da değineceğim. ??

Not: Coğrafya Öğretmenliği bölümü çok az sayıda üniversitede bulunurken, “Coğrafya” bölümü birçok üniversitede bulunmaktadır. Coğrafya bölümünü Fen-Edebiyat fakültesinde bitiren birisi mezun olur olmaz öğretmenlik yapamaz. Formasyon alması gereklidir. Formasyon başvurusu uygun üniversitelere yapılır. Kabul edilirse, ücret ödenir ve öğretmenlik eğitimi alınır. Benim önerim fen-edebiyat bitirip formasyonla öğretmenlik yapmak yerine direkt eğitim fakültelerine yönelmenizdir. Daha kolay ve oturaklı oluyor.

Coğrafya Öğretmeni Kimdir?

  • Genellikle lise düzeyindeki öğrencilere ders veren, MEB tarafından uygun görülen Coğrafya müfredatını işleyen eğitimciye “Coğrafya Öğretmeni” denir.
  • Coğrafya öğretmeni sadece dağların ya da ovaların isimlerini öğretmekle mükellef değildir. Aynı zamanda öğrencilere çevre bilinci de kazandırır.
  • Coğrafya öğretmenleri alt sınıfların sosyal bilgiler dersine de girebilmektedir. Aynı durum Tarih öğretmenleri için de geçerlidir.
  • Bu öğretmenler dershanelerde, kurslarda ve özel liselerde de görev yapabilirler. Özel ders veren coğrafya hocaları da bulunmaktadır.
  • Birkaç arkadaşım gibi okulda kalma seçeneğiniz de vardır. Eğitim fakültesinde ya da fen edebiyat fakültesine ortalama yaparak araştırma görevlisi olabilirsiniz.

Coğrafya Öğretmenliği YKS Taban Puanları ve Sıralamalar

en düşük öğretmenlik puanı

En Düşük Coğrafya Öğretmenliği: Atatürk Üniversitesi / Erzurum / 363 SÖZEL puanı / 56 bin sıralama

En Yüksek Coğrafya Öğretmenliği: Marmara Üniversitesi / İstanbul / 389 SÖZEL puanı / 22 bin sıralama

Yukarıda verilen istatistikler 2019 YKS sınavına aittir. Güncel olarak düzenlenen üniversite sınavlarının net ve sıralama durumları sınavdan birkaç ay sonra sisteme yüklenmektedir. Güncel taban ve tavan puanlar için Coğrafya Öğretmenliği YÖK ATLAS sayfasına göz atabilirsiniz. Puanım düşük ve fen-edebiyat bitirdikten sonra formasyon alır yolumu bulurum diyorsanız Coğrafya YÖK Atlas sayfasına bakmanızı öneririm. Oldukça düşük puanlarla bile ana bilim dalını okuyabiliyorsunuz. Formasyon sandığınız kadar kolay olmayabilir. Aman dikkat ?

Coğrafya Öğretmeni Atamaları Nasıl? En Düşük KPSS Puanı Kaç?

coğrafya öğretmeni ataması

Üniversiteyi bitirir bitirmez yapılacak olan ilk KPSS’ye giren bir çılgın olarak sizlere diyebileceğim tek şey şu. “Çalışın ama boş çalışmayın. Çalışınca atanmak gerçekten sorun değil.”. Bu ufak öneriden sonra biraz da rakamlardan bahsedelim. Coğrafya öğretmeni atamaları her sene düzenli olarak yapılıyor. Bu alımların birkaç yıl daha böyle gideceğinden eminim. Neticede yeni okullar açılıyor, emekli olan hocalar oluyor ve talep az da olsa artıyor. Evet, atamalar sıkıntılı ama öğretmen olarak atanmak imkansız da değil. Geçen yıl 300’e yakın Coğrafya Öğretmenliği ataması yapılmış. Bu rakam birçok öğretmenlik branşına göre çok ama çok düşük farkındayım. Bu atamalarda gündeme gelen taban puan ise KPSS için 80 düzeyinde seyrediyor. Aynı şekilde sözlü mülakat sınavında da atama puanları yine 80-81 seviyelerinde. Özetle ülke bu şekilde devam ettiği sürece KPSS’den 80 ve üzerinde puan alan hocalarım rahatlıkla atanabilir. Zor ama imkansız değil!

Coğrafya Öğretmenliği Maaşları

Devlette Yeni Atanmış Coğrafya Öğretmeni Maaşı: 4.100₺ + (girilen ek ders sayısı x 17₺) En basit hesapla mesleğe yeni başlayan bir öğretmenin devletteki maaşı 4.500₺ civarındadır. Bu maaş kıdem aldıkça ve her yılbaşında düzenli olarak zam alır.

Devlette Kıdemli Öğretmen Maaşı: Hizmet yılı fazla olan öğretmenler diğer tüm memurlar gibi yeni başlayanlara göre daha fazla maaş alır. Devlette 20 hizmet yılını dolduran bir öğretmenin maaşı 5.500₺ civarındadır. Yine bu maaşa ek ders ücretleri de dahildir.

devlette coğrafya öğretmeni maaşları

Emekli Coğrafya Hocası Maaşları: Emekli öğretmen maaşları ortalama 3.000₺ civarındadır. Uzun süre çalışan öğretmenlerin emeklilik aylıkları daha yüksektir. Çift olarak çalışan aileler emeklilik döneminde de büyük sorunlar yaşamıyorlar.

Özel Okulda Öğretmen Maaş Miktarı: Özel okullarda çalışan coğrafya öğretmenlerinin maaşları çok değişken oluyor. Okuldan okula bazen ortaya çıkan maaş farklı 2-3 bin liraları geçebiliyor. İlçelerde hizmet veren okullarda asgari ücretle öğretmen çalıştırılıyor. Üst düzey eğitim veren kolejlerde ise aylık maaş miktarı 6 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu öğretmenin niteliğine ve çalıştığı kuruma bağlı.

öğretmen aylıkları

Coğrafya Özel Ders Ücretleri: Coğrafyadan özel ders alınır mı yahu? demeyin. Ülkemizde tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir özel ders potansiyeli bulunuyor. Ayrıca coğrafya öğretmenliği mezunları bilgileri dahilinde sosyal bilgiler dersine de girebiliyor. Bu nedenle özellikle üniversite sınavında derece isteyen öğrencilere bizler tarafından özel ders veriliyor. Özel ders saatlik ücretleri 50 liradan başlayıp 150 liraya kadar çıkabiliyor. Bu sizlerin kalitesine ve ortamına göre değişir.

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

Ücretli Öğretmen Maaşları: Sözleşmeli olarak devlette görev yapan ücretli öğretmenlerin maaşı girdikleri ders sayısına göre hesaplanıyor. Buna göre aldıkları maaş çoğu zaman asgari ücreti dahi bulmuyor diyebilirim. Genellikle aylık 2.00₺ gibi ücretlere çalışıyorlar. Ücretliden kadroya geçen arkadaşlarım da oldu. Özellikle tekrar KPSS’ye hazırlanırken ücretli öğretmenlik yapmanızı öneririm.

Mesleğimle alakalı aklıma gelen tüm detayları sizlerle paylaşmaya çalıştım. Eğer kafanıza takılan farklı sorular varsa lütfen bana yorumlar aracılığıyla ulaşın. Bol coğrafyalı günler diliyorum! ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.