Çocuk (Doğum) Parası Sorgulama Yöntemleri

06.12.2019
A+
A-

Yeni doğum yapan bir annenin rahat maddi şartlar altında bebeğine bakabilmesi için devlet sosyal yardımlar vermektedir. Yeni doğan çocuk başına ödenen devlet yardımına çocuk parası ismi verilir. Bu yardım Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Çocuk parası başvuru dilekçesi doldurulup, ilgili müdürlüklere verildiği takdirde tüm anneler yeni doğan parası alabilir. Bugün sizlere bu yardımla alakalı olarak çocuk parası sorgulama işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Alınan bu paranın yatıp yatmadığını öğrenmek istiyorsanız başvurabileceğiniz birkaç farklı yol bulunuyor. Çocuk parası yattı mı sorgulamak için en kolay yöntem E-Devlet üzerinden sunulan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranına ulaşmaktır. Bankadan ve PTT şubelerinden de çocuk parası sorgulaması yapılabiliyor.

Çocuk Parası Sorgula

çocuk parası sorgula

Çocuk parası yattı mı? sorusunun cevabını öğrenebileceğiniz 4 farklı çocuk parası yardımı sorgulama yöntemini sizlerle paylaşacağız. Bu sorgulama yöntemleri şunlardır:

  • E-Devletten doğum parası sorgulama
  • PTT bankadan çocuk parası sorgulama
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerinden bilgi alma
  • SYDY doğum yardımı sorgulama

E-Devlet Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Bu sorgulamayı yapmak için mutlaka E-Devlet şifrenizin olması gerekir. E-Devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilirler. E-Devlet şifre ücreti 2₺’dir. E-Devlet şifresini edindikten sonra E-Devlet yeni doğan parası sorgulama ekranına giriniz. Ardından TC kimlik numaranız ve şifrenizi tuşlayarak sisteme giriş yapınız. Sosyal yardım başvuru sonuç ekranında paranın yatırılıp yatırılmadığı yazacaktır.

PTT Bankadan Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

ptt doğum parası sorgulama

PTT şubelerinden doğum parası sorgulaması yapmak mümkündür ancak başvuru sonucunu ve işlem sürecini net bir şekilde öğrenmeniz mümkün değildir. PTT memurları sadece başvuru yapan şahsın TC kimlik numarasını kontrol ederek devlet tarafından bu numara adına ödeme yapılıp yapılmadığını söylemektedir. Ayrıntılı başvuru sonucu takibi için E-Devlet ya da Sosyal Yardımlaşma Derneği hizmetlerinden faydalanmalısınız.

SYDV Çocuk Yardımı Sorgulama

sosyal dayanışma dernekleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri üzerinden devlet yardımlarının ödemelerini öğrenmek mümkündür. İlinizdeki en yakın SYDV müdürlüğüne gidiniz ve memurlara konuyu anlatınız. TC kimlik numaranız üzerinden sorgulama yapılacaktır ve yardımınızın ne zaman yatırılacağı hakkında bilgi verilecektir. SYDV doğum parası sorgulama ve diğer tüm bilgi alma hizmetleri ücretsizdir.

Son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine gidip, memurlarla iletişime geçerek de bu yardımın durumunu öğrenebilirsiniz.

Doğum Parası Başvuru Sonucu Öğrenme

doğum parası başvuru sonuçları

Eğer henüz başvurunuzun aldığı cevabı tam olarak bilmiyorsanız, öncelikle başvuru sonucunuzu öğrenmelisiniz. Doğum parası başvuru neticesini öğrenmek için E-Devlet ve vereceğimiz çağrı merkezi telefon numarası işinize yarayabilir.

Çocuk parası başvuru sorgulama işlemi için E-Devlet üzerinden Doğum Yardım Parası Başvuru Sonuç Sorgulama ekranına giriş yapın. Bu ekranda başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı yazacaktır.

Doğum yardım parası sorgulama telefon üzerinden de yapılabilmektedir. 170 Alo doğum parası sorgulama hattı sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Arama yaptığınız esnada kimliğinizin yanınızda olmasına özen gösteriniz. Çocuk (doğum) parasının hesaba yatıp yatmadığını nasıl öğrenirim? sorusuna oldukça detaylı cevaplar verdik. Şimdi de bu paranın hangi bankaya yatacağını öğrenelim.

Çocuk Parası Hangi Bankaya Yatırılır? Hesap Açtırmak Gerekir Mi?

doğum parasını çeken anne görseli

Çocuk parası başvurusundan sonra adınıza yapılacak olan ödeme PTT aracılığıyla size ulaştırılmaktadır. Bankadan çocuk parası ödeneklerini çekmek istediğinizde sadece PTT şubelerini kullanabilirsiniz. Bilinenin aksine eğer yardımınız Ziraat Bankasına yatacak olursa, zaten başvuru esnasında tarafınıza bilgi verilecektir.

Doğum Parası Çekmek İçin Hesap Kartı Lazım Mı? 

Doğum parasını almak için herhangi bir hesaba sahip olmanıza gerek yoktur. Bu devlet yardımı ödemesi PTT üzerinden kimlik numaranıza yapıldığından, sadece kimliğinizle giderek kartsız bir şekilde bu parayı şubeden çekebilirsiniz.

Yeşil Kartı Olanların Çocuk Yardımı Sorgulama İşlemleri 

Yeşil kart sahibi olanlara verilen doğum yardımları da diğer vatandaşlar gibi ödenmektedir. Daha farklı durumlar için SGK İl Müdürlüklerine başvuru yapınız.

Doğum Parası Başvurusu ve Miktarı

doğum parası temel bilgiler

 

Çocuk parası almak ile alakalı sıkça sorulan soruları burada sizler için cevaplıyoruz.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Çocuk destek parası başvurusunda bulunmak istiyorsanız SGK İl Müdürlüklerine ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine müracaat etmeniz yeterlidir. Kimliği olmayan çocuklar için devlet çocuk ödeneği başvurusu yapılamaz. Çocuğun kimliği ve annenin kimliği başvuru esnasında istenir. Başvuru dilekçesi doldurulur ve kuruma teslim edilince başvuru tamamlanır.

Doğum Parası Ne Kadardır? 

  • İlk çocuk için 300 Türk Lirası ödenir.
  • İkinci çocuk için 400 Türk Lirası ödenir.
  • Üçüncü çocuk için 600 Türk Lirası ödenir.
  • Dördüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL ödenir.

İkiz ve üçüz doğumlarda toplu ödeme yapılır. İkiz doğan bebeklerin çocuk parası miktarı ilk çocuk ve ikinci çocuk devlet yardımı toplanarak ödenir. Yani ikiz doğum yapan anneye devlet yardım olarak 700₺ ödemektedir. Bu rakam üçüz doğumlarda 1300₺ olmaktadır.

İkiz Çocuklara 4 Yaşına Kadar Devlet Yardım Parası

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.