Çalışan Anneye Kreş Parası Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

24.03.2019

Çalışan annelere kreş yardımı parası 2020 yılında da sigortalı olarak çalışan annelere verilmeye devam ediyor. Çalışan annelerin çocukları için kreş parası yardımı alması; Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal yardımları arasında yer almaktadır. Kreş parası yardımı, sigortalı olarak bir işte çalışan annelerin, iş hayatından çekilmemeleri ve aynı zamanda çocuklarının da hem maddi hem manevi gereksinimlerinin karşılanması amacıyla başlatılan bir uygulamadır.

Söz konusu uygulama sosyal devlet anlayışına bağlı bir şekilde hem kadının üretimdeki yerinin devamının sağlanması hem de ekonomik zorunluluklar sebebiyle çalışmak zorunda kalan kadınlara yönelik devletin kurumları tarafından düzenlenmiştir. Bu yazımızda çalışan anneye kreş parası yardımı nedir, nasıl alınır, nereye başvurmak gerekir, başvuru sonrası süreç nasıl işlemektedir gibi en çok merak edilen soruların cevaplarını ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

calisan anneye kres parasi yardimi

calisan anneye kres parasi yardimi

Çalışan Annelere Kreş Parası Yardımı Nedir?

Çocuk kreş parası yardımı uygulaması; Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğinin 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından resmen yürürlüğe girmiştir. Çalışan annelerin iş hayatlarına devam ettikleri süre boyunca çocukları ile ilgilenecek profesyonel kişileri bulamaması sorunu bu sayede çözüme kavuşturulmuş oldu.

Buna göre anneler kreş parası yardımı alarak çocuklarını kreşe göndererek iş yerlerinde içleri rahat bir şekilde çalışma hayatlarına devam edebiliyorlar. Ancak bu uygulamadan ne yazık ki birçok çalışan anne habersiz durumdadır. Bu sebeple yazımızda söz konusu kreş parası yardımı ile ilgili merak edilen bütün bilgilere ulaşmanız mümkün.

Çalışan annenin çocuğuna yönelik kreş yardımı 2020 yılında geçtiğimiz senelere oranla büyük bir zamma konu oldu. İş yaşamında kadınların yerinin artması ve çocuk doğumu sebebiyle iş hayatından çekilen kadınların bu durumun aksine kariyerlerine devam etmelerini teşvik etmek amacıyla başlatılan uygulamadan birçok çalışan anne faydalanmaya başladı. İçinde bulunduğumuz ekonomik durum sebebiyle kreş fiyatlarının da artmasının ardından kreş yardım parasına da beklenilen zam yapılmış oldu.

Çalışan annelerin çocukları için kreş parası alması, birtakım şartları da beraberinde getiriyor. Söz konusu şartları karşılayan çalışan anneler, çocukları adına Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan kreş parası yardımından yararlanabiliyor.

Kreş parası yardımından faydalanmak isteyen çalışan annelerin başvuruları değerlendirilir. Bu noktada, ilgili devlet kurumunun yetkilileri tarafından çalışan annenin maaşı detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Söz konusu kreş parası yardımına ayrılan bütçe kısıtlı olduğu ve bu uygulamaya yoğun bir ilgi olduğu göz önünde bulundurularak gerçekten hak sahiplerine öncelik tanınmaya çalışılıyor. Bunun yanında maaş ile birlikte çalışan annenin üst soy sorgulaması da yapılıyor. Çünkü çalışan annenin çocuğuna bakabilecek şartlarda bir yakınının bulunması durumunda öncelik yine çocuğuna bakacak kimsesi bulunmayan annelere tanınıyor.

Kreş yardımı parası talebinde bulunan çalışan annelerin ilgili devlet kurumuna yapacakları başvurulardan önce doğal olarak belirli şartlara uygun olmaları gerekmektedir. Bu noktada, çalışan anneye kreş parası yardımı nedir, nasıl alınır sorusuyla ilgili olarak Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte duyurulan başvuru şartları göz önünde bulundurulmalıdır.

Kreş Parası Yardımı Başvuru Şartları

Çalışan annelere kreş parası yardımı başvuru şartları, söz konusu devlet yardımının hak sahiplerine ulaşması adına titizlikle uygulamaya konmuş koşullardır. Çalışan anneler arasında çocuklarına bakmak ile çocuğunun geleceği için para kazanmak arasında kalan kadınlara yönelik başlatılan bu yardım projesinde belirlenen ön şartlar şunlardır:

 • Devletin sunduğu kreş parası yardımını talep eden annenin sigortalı olarak bir işte çalışıyor olması genel şarttır.
 • İkinci olarak söz konusu annenin kreş parası yardımından yararlanacağı çocuğunun 0 ile 5 yaş arasında olması gerekir.
 • Kreş yardımından yararlanacak olan anne, çocuğunu kamu kurum veya kuruluşlarına bağlı olan kreşlere gönderemez. Dolayısıyla kamu kuruluşları dışında yer alan özel sektöre bağlı olarak hizmet veren kreşler seçildiği takdirde kreş parası yardımından yararlanılabilir.

Dolayısıyla sigortalı olarak yani İş Kanunu’na tabi olarak bir sahip olduğu iş sözleşmesi neticesinde sosyal güvencesi yapılmış bir şekilde çalışma hayatına devam etmeyen anneler ve çocuğu 5 yaşını geçmiş olan anneler bu devlet yardımından yararlanamazlar.

Çalışan Annelere Kreş Parası Yardımı 

Çalışan annelere çocukları için kreş parası yardımında başvurmaları gereken yerler, yine 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak vatandaşların bilgisine sunulmuştur. Buna göre çalışan annelerin kreş parası yardımından faydalanmaları için başvuru noktası olarak belirlenen yerler şunlardır:

 • Çalışan annenin ikametinin bulunduğu yere en yakın Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlükleri
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Kreş parası yardımı talebinde bulunacak olan annelerden başvuru sırasında istenen evraklar, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri tarafından şu şekilde belirlenmiştir:

 • Çalışan anneye ait nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
 • Kreş parası talebi için başvuru formu
 • Çalışan annenin gelir belgesi (işvereni tarafından onaylanmış olması gerekir.)
 • İkametgâh belgesi
 • Çalışan anne eğer kirada oturuyor ise kira kontrat belgesi
 • Çalışan anneye ait nüfus kayıt örneği

SGK’lı Annelere Kreş Parası Yardımı Şartları

Çalışan annelerin çocuklarına yönelik kreş parası yardımında değerlendirmeler bizzat Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Başvuruların doğrudan yetkili bakanlığa gönderilmesinin ardından titizlikle yürütülen bir başvuru değerlendirme süreci başlatılır. Bu süreçte bakanlık yetkilileri başvuruda bulunan çalışan kadın hakkında şu incelemeleri detaylı bir şekilde yapar:

 • Çalışan anne ve ailesin sahip olduğu sosyal ve ekonomik durum
 • Ailede yer alan diğer bireylerin varlıkları veya gelir durumları
 • Ailenin toplam hane gelirinin ve kişi başına düşen gelirin ne kadar olduğu
 • Annenin çalışma şartları göz önünde bulunduruluyor.

Bu noktada çocuğuna bakacak alternatif kimsesi olmayan ve düşük maaşla çalışan annelere öncelik tanınmaktadır. Öte yandan söz konusu kreş parası yardımı başvuruları genellikle en geç 1 ay içinde sonuçlanmaktadır. Değerlendirme sonucunun ardından yetkililer tarafından hak sahibi olarak görülerek kreş parası yardımı almaya hakkı tanınan annelere, bildirim başvuru formu üzerinde yer alan telefon numarası aracılığıyla yapılmaktadır.

2020 Kreş Parası Yardımı Yükseldi

Çalışan annelerin alabileceği kreş parası yardım ücretleri, geçtiğimiz sene içerisinde yapılan düzenleme ile büyük bir zamma konu oldu. Buna göre daha önceden belirlenen kreş parası yardımı ücreti olan aylık 304 Türk lirasından 1015 Türk lirasına yükseliş söz konusu oldu. Bu durumda, kreş hizmeti veren kurum veya kuruluşlarda kayıtların yüksek meblağları bulması etkili oldu. Öte yandan devlet tarafından verilen kreş parası yardımına bir anda 711 TL’lik zam yapılması, söz konusu maddi desteğe yapılan başvuruların da tavan yapmasına neden oldu. Kısa sürede birçok çalışan anne bu hizmetten yararlanabilmek için ilgili resmi kurumlara başvurularını gerçekleştirdi.

Çalışan annelere kreş parası başvurularını sorgulama işlemleri hem internet hem de telefon aracılığıyla yapılabilmektedir. Bunun için e-Devlet Kapısı sistemi kullanılabileceği gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hizmeti olan Alo 190 halkla ilişkiler hattı da kullanılabilir. Bununla birlikte çalışan anneye kreş parası yardımı nedir, nasıl alınır ile ilgili merak ettiğiniz diğer soruların cevaplarını da söz konusu hattı arayarak öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.