Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

24.10.2020

Güncel öğretmen maaşları kaç lira oldu? Ocak ayında öğretmenlerin zamlı maaş miktarı ne kadar? Toplumun büyük bir kesimini oluşturan öğretmenlerimizin aylık maaş verilerini sizlerle paylaşacağız. Her yılbaşında enflasyon ve TÜFE verileri göz önünde bulundurularak öğretmen maaşı başta olmak üzere diğer tüm memur maaşlarına zam yapılır. Gelecek yılın başından itibaren kadrolu ve sözleşmeli öğretmen maaşı ne kadar olacakmış hep birlikte öğreneceğiz. Derecelerine ve kademelerine göre öğretmen maaş tablosu içeriğimizde yer alıyor. Koca nesillerin mimarı olan öğretmenlerimiz, çayınızı çorbanızı alın ve arkanıza yaslanın. Branş branş tüm aylıkları, ikramiyeleri ve ek ders ücretlerini sizlerle paylaşacağız! ?☕

memur maaşları

Net öğretmen maaşları ile alakalı tabloyu paylaşmadan evvel sizlere öğretmenlerin çalışma şartları hakkında bilgi vermek istiyorum. Kanunda tanımlı üç farklı öğretmen bulunuyor. Bunlardan ilki kadrolu öğretmenler ve 4/A kapsamında yer alıyorlar. Diğer grup ise sözleşmeli öğretmenler. Sözleşmeli öğretmenler 4/B kadrolarında görev yapıyorlar. Son olarak herhangi bir özlük hakkı olmayan girdiği ders sayısı kadar maaş alan ücretli öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı‘na bağlı devlet okullarında görev yapıyor.

Sözleşmeli öğretmenle kadrolu öğretmenin farkı nedir? diye soranlar da çok oluyor. Bu noktada basit farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz. Sözleşmeli öğretmenlerin özlük hakları ne yazık ki kadrolu öğretmenlere göre biraz daha alt seviyede. Bu en iyi ek ders ücretlerinde göze çarpıyor. Gelecek yıl tahminen ödenecek olan yeni ve zamlı ek ders ücretleri şu şekilde:

Kadrolu Öğretmen Zamlı Ek Ders Ücreti: 18.44₺

Sözleşmeli Öğretmen Yeni Ek Ders Ücreti: 15.84₺

Ek Ders Ücreti Nedir? Ham maaşa ek olarak, bir ay içerisinde girilen toplam ek dersin ödemelerinin hesaplanmasında kullanılan ücrettir. Öğretmen maaşı hesaplamak isteyenler HAM MAAŞ + (Girilen Ek Ders x Güncel Ek Ders Parası) formülünü uygulayabilirler.

Derecelerine Göre Öğretmen Maaşları Tablosu

Derecelerine ve kademelerine göre öğretmen maaşları tablosu aşağıda sizleri bekliyor. Kişi atandıktan sonra her tamamladığı hizmet yılı veya dönemi için maaşına zam yapılır. Basit tabirle bir yıllık öğretmen maaşı ile 20 yıllık öğretmen maaşı arasında ciddi bir fark bulunmaktadır.

öğretmen maaşları tablosu

Yeni Atanmış Öğretmen Net Maaş: Göreve yeni başlamış öğretmen maaşı çalıştığı kadro, şehir ve branşa göre şekil değiştirir. Yeni çalışmaya başlayan öğretmen maaşı ortalama 4.400-4.600₺’dir.

Emekli Öğretmen Maaşı: Güncel emekli öğretmen maaşı (Çalışılan süre, branş ve diğer şartlara göre değişkenlik gösterebilir.) 3.400₺ civarındadır.

Engelli Öğretmen Maaşları: Engelli kadrosuyla MEB’e bağlı okullara atanan öğretmenlerin maaşları da yukarıdaki tabloyla aynıdır. Ek ders ücretleri de aynı seviyeden ödenmektedir.

Branş Branş Öğretmen Maaşları (İlkokul, Ortaokul ve Lise)

Başlıca gelir bilgilerini sizlerle paylaştık. Bu başlığın altında MEB’e bağlı ve özel okullarda görev yapan tüm branş öğretmenliklerini sizlerle paylaşacağız. Öğretmenlik okumak ile alakalı aklınıza takılan tüm sorulara bu içerikler sayesinde cevap bulabilirsiniz. Maaştan tutun da çalışma şartlarına varıncaya kadar hemen her türlü detayı ilgili öğretmenlik bölümü için tek tek açıkladık. Hangi branşa dair bilgi almak istiyorsanız listeden bulup, üzerine tıklamanız yeterli! ??

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.