Boşanmış Kadınlara İş İmkanları

07.07.2020
A+
A-

Boşanmış kadınlara sağlanan iş imkanları ben gibi milyonlarca kadına umut ışığı tutuyor. Bundan birkaç yıl önce boşandığımda hemen devletin boşanmış dullara verdiği maaşlara ve yardımlara yöneldim ancak sonradan aklım başıma geldi diyebilirim. Boşanmış kadınlara verilen devlet yardımları iyi bir seçenek olsa da, ben bir süre sonra çalışarak kendi paramı kazanmaya karar verdim. Dullar için iş olanakları yok gibi görünse de emin olun arayan buluyor. Bugün size yeni boşanmış bir kadının çalışabileceği işler hakkında kendi tecrübelerimden yararlanarak bilgiler vereceğim.

Her şeyden önce iş arayan kadınlar sabırlı olmalılar. Bu süreç uzun ve meşakkatli olacak çünkü devletin boşanmış kadınlara özel memur, hizmetli vb. atamaları oldukça kısıtlı. Bunun yanı sıra boşanmışlara sağlanan İŞKUR olanakları da bir hayli kısıtlı.

Boşanmış Kadınlar Ne İş Yapabilir?

Eğitim durumunuza göre bir seçim yapmanız çok önemli. İlkokul veya ortaokul mezunu kadınlar el yetenekleri ile çok büyük kazançlar elde edebilirler. Bunun için öncelikli olarak İŞKUR şubelerine giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor. Elbette kendi çabanızla, bulunduğunuz şehrin esnaflarıyla görüşerek de iş bulabilirsiniz ancak ilk iş deneyiminizi İŞKUR aracılığıyla yapmanız çok daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

boşanmış kadınlara işkur iş ilanları

İŞKUR’a kaydolmak için en yakın şubeye gitmeniz yeterli. Dullar için iş bulan kurumların başında İŞKUR geliyor ve size fazlasıyla yardımcı oluyorlar. Ben tüm kayıt işlemleri birkaç saatte kolayca halletmiştim. Yanınızda kimliğinizin olması yeterli. İlk aşamada biraz beklediğiniz takdirde sigortalı ve asgari ücretli bir iş sahibi olabilirsiniz. Eşinden boşanmış kadınların İŞKUR aracılığıyla yapabileceği işler:

 • Restoran, pastahane ve gıda üretim fabrikalarında çalışmak
 • Tekstil ve türevi olan fabrikalarda işçi olarak çalışmak
 • El işi ürünlerini bir kurum aracılığıyla satmak
 • Bir kurumun temel temizlik işlerini ve içecek servisini yapmak
 • Çocuk bakıcılığı yapmak
 • Ev yemekleri yapıp satmak
 • Kasiyerlik yapmak

Lise Mezunu Dullar İçin İş Olanakları

Benim iş bulduğum alana geldik. Lise mezunu bir kadın olarak ben de iş ararken ilk olarak İŞKUR’a kayıt oldum. Bunun yanında KPSS’ye hazırlanmaya başladım. Kamu Personeli Seçme Sınavı için kitap masrafları sizi korkutuyorsa hiç telaş yapmayın. Ben çeşitli sosyal medya uygulamaları aracılığıyla KPSS kitaplarının PDF’lerini buldum ve bunları bir kırtasiyeden çıktı aldım. Hem ucuza geldi hem de istediğim gibi bir çalışma ortamım oldu. Bu süreç zorlu olsa da temelim de iyi olduğundan 3-4 aylık bir çalışmayla sınav işini hallettim ve nispeten iyi bir puan aldım. 2 sene geçerli olan bu puanla yaklaşık 6 ay içerisinde atandım. Siz de olanaklarınız elverdiği sürece bu yöntemi deneyebilirsiniz.

dul kadınların çalışabileceğii işler lise

Elbette KPSS serüveni öncesinde İŞKUR olanaklarından da faydalandım. Boşanmış kadınlar için iş ilanları sunan İŞKUR, lise mezunları için daha kaliteli işler önerebiliyor. Lise mezunu eşinden boşanan kadınların yapabileceği işler:

 • Basit evrak düzenleme ve teslimat işleri
 • Ehliyetiniz varsa kuryecilik ve şoförlük
 • Hayvan bakıcılığı
 • Devlet kurumlarında memurluk, hizmetli kadroları vb.
 • Okul kantinlerinde çalışmak
 • Satış danışmanlığı ve mağaza müdürlüğü
 • Depo kontrol memurluğu

Lisans ve Önlisans Mezunu Kadınların Yapabileceği İşler

İŞKUR yüksek öğretim görmüş kadınlara oldukça fazla iş imkanı sunuyor. Özellikle lisans mezunu olanlar hem okudukları bölümle alakalı hem de hızlı bir şekilde bu kurum sayesinde iş bulabiliyor. Elbette okuduğunuz bölümün atamaları iyiyse benim yaptığım gibi siz de oldukça maliyetsiz bir şekilde KPSS ile şansınızı deneyebilirsiniz. Bu şekilde bir devlet kurumuna atanmak emin olun çok daha rahat olmanızı sağlayacaktır. 4 yıllık ya da 2 yıllık üniversite mezunu dul kadınların yapabileceği işler şunlardır:

 • Evrak düzenlemek ve resmi yazışmaları sağlamak
 • Ekip şefliği ve personel yöneticiliği yapmak
 • Kurumların genel işleyişini sağlamak
 • Okuduğunuz bölüme bağlı meslekleri yapmak
 • KPSS ile memur olarak atanmak

Dul Kadınlar Polis veya Asker Olabilir

Boşanan kadınlar iş ilanları arasında kafa yorarken farklı bir alternatifin kapısını aralamak istiyorum. Polis ve asker alım ilanlarını takip ederek eğitim düzeyinize göre bu iki meslekten birini seçebilirsiniz. Özellikle Jandarma alımları çok yararlı olabilir. Elbette yaş ve fiziki yeterlilik şartlarına uygun olmanız gerekiyor. Ben kilo sorunum nedeniyle bu iki alternatife bakamadım ancak sizin değerlendirmenizi öneririm. Asker ve Polis alım ilanlarını takip etmek için kurumların personel temin sayfalarına bakmanız yeterli olacaktır. Siciliniz temizse ve diğer şartlara da uygunsanız kolaylıkla bu meslekleri seçebilirsiniz.

boşanmış kadın asker

Eşinden ayrılmış kadınlara sağlanan iş imkanları elbette bu kadarla sınırlı değil. Benim birkaç arkadaşımın da yaptığı gibi belediyelerin sağladığı istihdam olanaklarından da faydalanabilirsiniz.

Yaşadığınız şehrin belediyesi mutlaka düzenli olarak alım yapıyordur. Bu alımları belediyenin resmi web sitesini takip ederek öğrenebilirsiniz. Başlangıçta sözleşmeli ya da mevsimlik olarak başlasanız da biraz sabrederek daha iyi kademelere yıllar içerisinde yükselebilirsiniz. En başta da dediğimiz gibi sabırlı olmanız gerekli.

Boşanmış Engelli Kadınlar EKPSS İle İş Bulabilir

Kocasından ayrılan engelli kadınların da yapabileceği işler var. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı her eğitim düzeyindeki kadın için bir fırsat olabilir. İlkokul mezunları kura ile devlet dairelerine hizmetli olarak atanabilirler. Ortaokul ve daha üst düzeyde eğitim alanlar ise memurluk ve benzeri unvanlarla devlette çalışabilirler.

EKPSS sınavına girmek için %40 ve üzerinde engelli olmanız gerekiyor. Bu engel durumunuzu engelli raporu alarak ÖSYM’ye bildirdiğinizde bu sınava girmeye hak kazanabilirsiniz.

dul iş imkanları

Boşanmış kadınlara devlet maaş veriyor ancak bu birçok alanda yetersiz kalıyor. Biraz sıkıntılı olsa da kendi işinizi aramayı göze alın. Bu sorunlu sürecin sonunda emin olun çok mutlu olacaksınız.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.