Boşanmış Aile Çocuğuna Devlet Yardımı

09.08.2020

Boşanmış aile çocuğuna devlet yardımı verilir mi? Annesi babası ayrı çocuklara verilen devlet yardımları nelerdir? Devlet her vatandaşına ortak haklar sunabilmek için çalışır ve çabalar. Henüz çok küçük yaşlardayken annesi ve babası boşanan çocuklara da devlet tarafından sosyal yardımlar sağlanmaktadır. Sağlanan bu hibe destekler sayesinde çocuklar eğitim ve gelişim süreçlerini daha kolay şekilde atlatmaktadır. Durumu olmayan ailelerin çocuklarına verilen yardımlar farklı türlerde olabilir. Devlet duruma göre gıda, erzak, kıyafet, kırtasiye ve okul yardımı adı altında annesiyle babası ayrı olan çocuklara fiziki yardımlar yapmaktadır. Bazı durumlarda da nakit para yardımı yapılmaktadır. Bu yazımızda ayrılanların çocuklarına verilen devlet yardımları hakkında bilmeniz gereken hemen her şeyi tek tek sıralayacağız. Özellikle velayeti annede olan çocuğun aile yardımı alabilmesi konusundan bahsedeceğiz. Malum günümüzde yaşanan boşanmalar sonucunda genellikle çocuk anneye veriliyor. 

Yolunda gitmeyen bir şeyler varsa ve yaşanan sorunlar artık belli sınırları aştıysa ne yazık ki boşanmak kaçınılmaz olmuştur. Boşanan kadına ve erkeğe her açıdan zarar veren bu durum en öldürücü darbesini çocuğa yapar. Boşanan ebeveynler bir şekilde hayatlarını sürdürebilse bile çocuklar bunu yapamayabilir. Özellikle boşanan kadınlara verilen destekler ile büyüyen ve maddi sıkıntı çeken çocuklar ileride çok büyük psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Devletin verdiği boşanmış kadın ve çocuk yardımları bu nedenle çok ama çok önemlidir. Eğer eşinizden boşandıysanız ve maddi gücünüz sizi ve çocuğunuzu geçindirecek kadar yeterli değilse, mutlaka devlet yardımı başvurusu yapınız. Bu sayede hayat standartlarınızı az da olsa yükseltme fırsatı yakalayabilirsiniz. 

Boşanmış Aile Çocuğuna Verilen Devlet Yardımları 

boşanmış aile çocuğu yardımları

Boşanan ve ayrılanlar mahkeme tarafından değerlendirilir ve çocuklar bu iki insandan birine verilir. Ailesi boşanmış çocuklara verilen yardımlar mahkeme kararıyla boşanma gerçekleştikten sonra alınabilir. Devletin sadece annesi ve babası ayrı olan çocuklara verdiği ayrıca bir yardım grubu bulunmamaktadır ancak günümüzde devletin verdiği çocuk yardımları alınırken anne ve babanın boşanmış olması çocuğa öncelik tanımaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen tüm yardımlarda çocuğun aile ve ev ortamı değerlendirmeye alınır. Annesi babasından ayrılmış çocuklar için devlet yardımı kontenjanları ayrılır ve onlara diğerlerinden daha çok maddi yardım verilebilir. 

Lafı daha fazla uzatmadan annesi babasından ayrı olan çocuklara devletin verdiği yardım çeşitlerini sıralayalım. 

Gördüğünüz üzere annesi ve babası ayrı olan çocuklar için devletin verdiği yardımlar oldukça çeşitli. Her bir yardım hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizdeki ilgili içeriklere göz atabilirsiniz. Şimdi sizlere genel hatlarıyla tüm bu yardımlara nasıl başvuru yapabileceğinizi anlatacağız. 

Anne Baba Ayrı Olan Çocuklara Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 

annesi babası ayrılan çocuklara yardım başvurusu

Tüm bu yardımların hepsini elde edemezsiniz. Bu nedenle durumunuza en uygun olan yardımları seçmeniz gerekebilir. Dul maaşı alanlar devlet yardımı almakta zorlanabilir. Birçok yardım dul aylığı alanlara ödenmez. Sosyal yardım almak için başvurabileceğiniz kurumları, gerekli evrakları ve ne yapmanız gerektiğini tane tane anlatacağız. Boşanmış aile çocuğuna yardım başvurusu yapabileceğiniz kurumlar ve başvuru yöntemleri şu şekildedir: 

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları: Bağlı olduğunuz SYDV şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Eşinizden ayrı olduğunuzu beyan ederek eşinden ayrılan kadınlara verilen dul maaşı ve dul yardımlarından da faydalanabilirsiniz. Çocuk için yardım almak istiyorum diyorsanız da sizin ve çocuğunuzun kimliğini yanınıza almayı unutmayın. Mutlaka ihtiyaç olacaktır. Oradaki memurlar sizin durumunuza göre verebilecekleri tüm yardımları sunarlar. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü: İlinizde hizmet veren il müdürlüklerine giderek annesi boşanmış, babası olmayan çocuklara verilen yardımlara başvuru yapabilirsiniz. Bu başvurular için sizin ve çocuğun kimliği yukarıda da söylediğimiz gibi yeterli olacaktır. Ekstra bir evrak gerekirse oradaki memurlar size yardımcı olur. 

aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı

Mahalle Muhtarlıkları ve Kaymakamlıklar: Muhtarlık yardımları çocuklara, dul kadınlara ve maddi durumu kötü olan ailelere verilmektedir. Eğer mahallenizdeki muhtarın yardım verme gücü varsa başvuru yapmanız durumunda size maddi yardım yapacaktır. Eğer maddi para yardımı yapmak için yeterli potansiyel yoksa da giyecek ve gıda gibi fiziki sosyal yardımlar verilecektir. Muhtarlık, yardım başvurusu için sadece kimlik bilgilerinizi ister. Aynı şartlar kaymakamlık yardımları için de geçerlidir. Annesiyle babası ayrılmış çocukların hakları her iki kurumda da korunmaktadır. 

Durumu Olmayan Çocuklara Eğitim Bursları: Günümüzde birçok kurum ve kişi maddi durumu kötü olan, ailesi boşanmış çocuklara eğitim bursu vermektedir. Karşılıksız burs başvuruları almak istediğiniz kuruma göre değişir. Farklı burs ve para destekleri için çocuğunuzun okul idaresine başvurunuz. Biz size devletin küçük çocuklara verdiği burs parasından bahsedeceğiz. Çocuğunuzu durumunuz kötüyse bursluluk sınavına sokarak aylık destek elde edebilirsiniz. 

Annesiyle Babası Ayrılmış Çocuklara Burs PYBS Fırsatı 

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl binlerce öğrenciye karşılıksız burs vermektedir. Boşanmış aile çocuğu yardımı almak isteyenler hiçbir yardım kuruluşuna gitmeden sadece bursluluk sınavında başarılı olarak bu aylık ödeme hakkından yararlanabilirler. Bursluluk sınavı 5. sınıftan itibaren başlamaktadır. Durumu çok kötü aile çocuklarına öncelik verilen bu sınav, başarılı olunduğu takdirde öğrencinin lise son sınıfa kadar karşılıksız burs almasını sağlayacaktır. Alınan burs 290₺’dir ve her ay düzenli olarak ödenir. Öğrenciye tahsis edilen bir kart aracılığıyla yatırılan bu para öğrencinin not ortalaması iyi olduğu sürece kesinlikle kesilmez. 

annesi babası ayrılan çocuklara burs

Annesi babasından ayrı olan çocuklara verilen devlet yardımları arasında anlattığımız PYBS bursluluk sınavı başvuruyla katılabileceğiniz bir sınavdır. Dul çocuklarının da kolaylıkla girebileceği bu sınavın başvuruları her yıl okul idareleri tarafından toplanır. Bursluluk sınavı başvurusu için yıl başında okul idaresine başvurunuz. 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.