Biyomedikal Mühendisliği | 2020 Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

25.04.2020
A+
A-

Biyomedikal Mühendisliği | 2020 Biyomedikal Mühendisi Maaşları. Hemen hemen hepimiz bir takım uzuvlarını kaybetmiş insanları ve bu insanlara yapay organ yaparak yardımcı olmaya çalışan uzmanları televizyonlarımızda görmüşüzdür. Doğuştan gelen veya daha sonra bir takım hastalık ya da kazalardan dolayı organlarını kaybeden, kaybetme riski bulunan durumlarda çözüm bulmak adına araştırmalar ve çalışmalar yapılan alana biyomedikal denir. Bu alanda oluşabilecek sorunları belirleyerek eksikleri giderme adına çalışma yapan kahramanları inceleyeceğiz.

Biyomedikal Mühendisliği Nedir?

Günümüz dünyasında mühendislik hayatın adeta bir parçası haline gelmektedir.Yeni yapılar, her gün kullandığımız elektrikli elektriksiz ev aletleri, taşıtlar ve hatta yediğimiz içtiğimiz herşeye mühendis eli değmekte. Tüm bunlar olurken hayatımıza daha önce pek aşina olmadığımız bir mühendislik dalı daha dahil olmakta. Peki bu mühendislik dalı olan biyomedikal mühendisliği nedir, hayatımızda ne gibi bir yeri var beraber inceleyeceğiz.

Biyomedikal mühendisliği tıbbi sorunların üzerine mühendislik görüşü ile yaklaşarak tanı koyma veya tedavi etmeye yönelik yollar bulmaktır. Bu yollar üzerinde gelişme sağlanarak sorunlara çözüm bulmayı amaçlayan mühendislik dalıdır. Başlıca amacı tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik, biyoloji gibi bilimlerde ortaya çıkan sorunlara, fizik, kimya, matematik, mühendislik bilimlerinin temel ilkeleri doğrultusunda çözüm bulmaktır. Hastalığın tanısı ve tedavisine yönelik yöntemler, cihazlar ve yazılımların tasarlanarak geliştirilmesini sağlamaktır. Bununla beraber hali hazırda uygulanan yöntemleri geliştirerek kullanılacak tıbbi cihaz ve yazılım sistemlerinin problemsiz bir şekilde çalışması için nitelikli elemanlar yetiştirir. Bu elemanlara ise Biyomedikal Mühendisi denir.

Tüm bunları özetlemek gerekirse biyomedikal mühendisliği, mühendisliğin tecrübelerinden ve bilgilerinden yararlanılarak biyoloji ve tıp alanında karşı karşıya kalınan sorunlara çözüm sağlayan ve sağlık alanında ilerlemeyi hedefleyen bir mühendislik dalıdır.

Biyomedikal Mühendisi Nedir?

Biyomedikal mühendisleri tıp ve teknolojiyi harmanlayarak hem teşhis hem de tedavi yöntemlerinin gelişmesini sağlarlar. Biyomedikal mühendislerinin üretimine katkıda bulundukları aletler ise birçok hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

Biyomedikal mühendisi hastalık teşhis ve tedavisinde kullanmak amacıyla medikal cihazların tasarımı, imalatı, bakımı, tamiri ve kalibrasyonu ile ilgilenir. Bununla beraber fonksiyonlarını yitirmiş organ veya dokuların yerine protez, yapay organ, diz ve kalp kapakçıkları ve dental implantlar gibi parçaları tasarlayıp üretebilir. Bu doğal olmayan parçaları üretmek için biyouyumlu malzeme kullanırlar. Biyo uyumlu malzemeler vücut ile uyuşabilen malzemelerdir. Bu malzemeler kendilerini çevreleyen dokuların işleyişlerinde herhangi bir sorun yaratmaz, dokularda iltihap ve pıhtı oluşumu gibi istenmeyen reaksiyon oluşturmazlar.

Biyomedikal Mühendisliği Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Biyomedikal Mühendisliği Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu mesleği seçenlerin yürüteceği çalışmalar pek çok alanı kapsamaktadır. Uzmanlık alanı itibariyle mühendislik ve biyolojiye yatkın olmasına rağmen, çoğunlukla üç boyutlu röntgen makineleri gibi karmaşık cihazları çalıştırmak için bilgisayar yazılımı tasarlarlar. Yeni ilaç ve terapileri geliştirmek için kimya ve biyoloji bilgilerini kullanırlar. Beyin, sinir sistemi veya kalp tarafından gönderilen sinyalleri anlayabilmek için modeller oluştururlar.  Geniş bir sorumluluk alanına sahip olan çalışanların genel olarak görev ve sorumlulukları şu şekildedir;

 • Klinik çalışanlarına ve diğer çalışanlara kullanılacak ekipmanların dogru kullanımı hususunda eğitim vermek,
 • İnsanlarda ve hayvanlarda biyolojik sistemlerinin mühendislik açısından araştırılması amacıyla kimyagerler ve tıp bilimcileri ile yardımlaşarak çalışmak,
 • Karşılaşılan sorunları çözmek amayıcla ihtiyaç duyulan araştırmaları yapmak,
 • Tıbbi ekipmanı çalıştırabilecek yazılımları ya da bilgisayar programlarını tasarlayarak yeni ilaçları test edebilmek,
 • Kalça ve diz eklemleri gibi eksikliği sıklıkla karşılaşılabilecek vücut parçalarını tasarlamak,
 • Bu parçaları yapmak amacıyla ihtiyaç duyulan malzemeleri geliştirmek,
 • Ekipmanlar için kurulum, ayarlama, bakım ve onarım yapabilmek ile ihtiyaç durumunda teknik destek sağlamayabilmek,
 • Kullanılacak ekipmanların verimliliğini ve etkinliğini değerlendirerek gerekli uygulamaları yapabilmek.

Biyomedikal Mühendisliğinde Aranan Özellikler Nelerdir?

Her meslek grubunda olduğu gibi bu meslekte de çalışılacak kurumlarda işe alınacak personelde olması gereken bir takım özellikler aranmaktadır. Bunlardan en önemlileri şu şekildedir;
Tasarımları ürünlere dönüştürebilecek yaratıcılık ve teknik yetenek sahibi olmak,

 • Hastaların ve müşterilerin ihtiyaçlarını analiz ederek bu ihtiyaçlar doğrultusunda en uygun çözümleri sunabilmek,
 • Sürekli insanlarla çalışılacağı için yüksek iletişim yeteneğine sahip olmak,
 • Yapılacak iş matematik zekayı gerektireceğinden matematiksel yetkinliğe sahip olmak,
 • Karmaşık sistemleri çözümleyebilecek problem çözme yeteneğine sahip olmak,
 • Takım çalışmasına uygun bir karaktere sahip olmak,
 • Gerektiğinde takımı yönetebilecek yöneticilik vasfına sahip olmak,
 • Karşılaşılan sorunlara yenilikçi bir bakış açısıyla yaklaşabilmek.

2020 Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Her meslekte olduğu gibi biyomedikal mühendisliği maaşları için de bir çok belirleyici etken bulunmaktadır. Özel sektörde ve kamuda biyomedikal mühendisliği maaşları, çalışılan alan, deneyim, evlilik durumu vb. etkenlerden dolayı değişmektedir. Biyomedikal mühendiliği maaşları konusunda kendinizi avantajlı konumda bulmanız için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Tıp dalında devam etmeyi düşünüyorsanız biyo malzeme ve araştırma alanında uzmanlaşabilir,
 • Elektronik dalında tecrübe kazanarak daha karmaşık ve efektif cihazlar tasarlayabilir,
 • Biyo malzeme ve biyo mekanik gibi alanlarda uzmanlaşarak insanların ihtiyaç duydukları protez gibi ekipmanlar tasarlayabilirsiniz.

Edineceğiniz bu yetkinlikler sayesinde kendinize daha yüksek maaşlı işler bulabilir ve bu işlerde de yer edinebilirsiniz. Biyomedikal mühendisliği maaşları genelleme yaparsak özelde en az 2 bin 800 TL iken kamuda ise en düşük 3 bin 500 TL’dir.

Kamuda Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Bu meslekte kamuda çalışmaya karar verdiyseniz alabileceğiniz maaş ile ilgili bilgileri bu başlık altında vereceğiz. Kamu çalışanı olanların 6 ayda bir toplu sözleşme ve enflasyon zammı bulunmaktadır. Personele ödenecek maaşlar bu hükümler doğrultusunda belirlenmektedir.

657 sayılı kanuna tabi olan biyomedikal mühendisliği maaşları yaklaşık olarak 4500 TL ile 5000 arasında değişmektedir. Bu miktarda evlilik durumu, çocuk sayısı gibi etkenler değişikliklere neden olabilir.

Özel Sektörde Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Tüm mesleklerde olduğu gibi özel sektör söz konusu olduğunda alınacak maaşlarda farklılklar oluşması olası bir durumdur. Bilindiği üzere 2020 yılı için net asgari ücret 2324 TL’dir. Özel sektörde biyomedikal mühendisliği maaşları bu miktarın altında olmayacaktır. Yapılacak işin önemi ve kadro olarak mühendislik kadrosu olduğu için biyomedikal mühendisliği maaşları özel sektörde 3200 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik gösterecektir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.