BİM Kasiyer Maaşı Ne Kadar? BİM Personel Çalışma Şartları!

03.10.2020
A+
A-

Bim kasiyer maaşı ne kadar? BİM personel maaşları kaç liradan başlıyor? BİM yani uzun açılımıyla Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi’nde çalışmak isteyen herkes iş başvurusu öncesinde onlarca garip soruyla boğuşur. Ne kadar maaş alırım? Sigortam gününde yatar mı? Çok yorulur muyum? gibilerinden bir sürü soruyla mücadele edersiniz. Ben üç yılı aşkın süredir BİM marketlerinde çalışıyorum. BİM’de çalışmak ile alakalı kafanıza takılabilecek hemen her şeyi sizinle paylaşacağım. Ben öncelikle kasa görevlisi yani kasiyer olarak göreve başlamıştım. Sonrasında yöneticiler beni beğendi ve yavaşça terfi ettim. Elbette tüm bunlar bir anda olmadı. Depo sorumlusundan tutun da reyon temsilciliğine kadar her şeyi yaptım. Şu anda da reyon sorumlusu olarak Ankara’da bulunan bir BİM şubesinde çalışıyorum. İnce detaylara geçmeden önce bir BİM çalışanı olarak iş yerim ile alakalı genel bir yorum yapacağım.

İşsizlik ne yazık ki bizim ülkemizin en derin problemi. Ben de bundan birkaç yıl evvel işsizlik nedeniyle marketlere kasiyerlik başvurusu yapmıştım. Üç farklı markete, A101’e BİM’e ve Şok’a başvuru yaptım. Bu marketlerden sadece bir tanesi İŞKUR aracılığıyla yaptığım başvurumu kabul etti. Kabul edildikten yaklaşık bir hafta sonra bana en yakın olan BİM şubesinde çalışmaya başladım. Eğer şanslı biriyseniz ve düzenli olarak yönetilen bir şubeye düşerseniz BİM’de çalışmak sizin için pek de zor olmayacaktır. Benim şansım hep yaver gitti ve düzgün mağaza müdürlerine denk geldim. Böylece mola sürelerim kısalmadı, mağazadan zamanında ayrıldım ve hayvan muamelesi görmedim. Elbette kötü yöneticilerin bulunduğu şubelerde durum daha kötü oluyor. İşin özeti bu tamamen şans meselesi. Benim genel olarak yapabileceğim çalışan yorumum bu şekilde.

BİM İşe Alım Süreci ve Mülakatlar

bim işe alım süreci

BİM iş başvurusu yapmak isteyen adayları öncelikle online ortamlara yönlendiriyor. Ben de iş başvurusu yapmak içim internetteki bir kariyer sitesinden yararlanmıştım. Şubeden başvuru formu doldurarak başvuru yapmak elbette mümkün ancak genel merkeze başvuru göndermenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu da internetten başvuru yapmanız anlamına geliyor. BİM iş başvurusu ekranı aracılığıyla internetten birkaç tıkla başvuru yapabilirsiniz. Başvuru formunda bulunan kısımları doğru ve eksiksiz olacak şekilde doldurun. Bu yapılan başvuru ön başvurudur ve sonrasında mülakata girmeniz gerekecektir. BİM iş ilanları sayfasından yapılan özel alımları da takip edebilirsiniz. Bu iş ilanları sayfasında tüm alımlar yer almıyor. Şoför alımları gibi özel yetenek gerektiren pozisyonlar açıklanıyor.

Not: Bim’de Kariyer sayfasına da göz atmanızı öneririz. Burada markanın ihtiyaç duyduğu tüm personel alım ilanları yayınlanıyor. Bunun yanında işe alım koşulları ile alakalı da bilgiler yine bu sayfada yer alıyor. Özellikle BİM tarafından alınan engelli personeller ile alakalı detaylı bilgiler bu sayfada yayınlanıyor.

Mülakat Soruları Zor Mu?

Başvuru akabinde genellikle birkaç hafta sonra tarafınıza dönüş yapılır. Ben yaklaşık 6 gün sonra bölge müdür yardımcısı tarafından aranmıştım. Yapılan bu dönüşte size olumlu ya da olumsuz olarak sonuç bildirilir. BİM iş başvurusu için sonucunuz olumlu ise insan kaynakları yetkilisi sizden randevu talep eder. Müsait olduğunuz en yakın tarihi söylersiniz ve sizi o gün içerisinde verecekleri belirli bir saatte ilgili şubeye çağırırlar. BİM işe alım mülakatı burada uygulanır. Kasiyerlik, reyon temsilciği ve diğer tüm pozisyonlar için mülakat uygulaması yapılmaktadır.

bim mülakat soruları 2020

BİM mülakat soruları benim dönemimde pek zor değildi. Merak etmeyin şu günlerde de pek zorlayıcı sorular sormuyorlar. Buradaki tek amaç sizlerin diksiyonunu ölçmek diyebilirim. BİM işe alım sınavı esnasında heyecan yapmadan, tane tane, saygılı bir üslupla size yöneltilen sorulara cevap verirseniz bu işten kolayca yırtarsınız. Bu mülakat süreci geçtikten sonra oradaki insan kaynakları yetkilisi size kanaatini bildirerek sonucunuzu açıklar. Eğer mülakat sonrasında sonucunuz olumluysa, BİM’de ne iş yapacağınız gibi çalışma detaylarına inilir. İnsan kaynakları yetkilisi tek tek ne iş yapacağınızı, ne kadar maaş alacağınızı, sözleşme sürenizi ve diğer detayları söyler. Siz bunları dinleyip kabul ederseniz işe alınırsınız. BİM iş başvurusu nasıl yapılır? sorusunun en detaylı cevabı bu şekilde.

İş başvurusu olumlu sonuçlanan adaylar genelde bir haftayı geçmeden tercih edilen BİM şubesinde istihdam ediliyor. Yani işe başlamak için çok uzun süreler beklemenize gerek kalmıyor.

BİM Kasiyer Eğitimi Nedir?

BİM, kasiyer alımları sonrasında uzun uzadıya bir eğitim süreci izlemiyor. Kasiyer eğitimi maksimum 1 hafta kadar sürüyor. Onda da bulunduğunuz şubede sizden daha deneyimli birine sorarak işi öğreniyorsunuz. Yani kitapla defterle muhatap olduğunuz garip bir dönem beklemeyin. BİM’de öyle bir süreç olmuyor.

bim kasiyer eğitimi

Bunun yanında bazı dönemlerde dört ayda bir çalışan sınavları yapılıyordu. Şimdilerde var mı bilmiyorum ancak bizim dönemimizde vardı. Bu sınavlarda marketle alakalı basit sorular oluyor. Yine BİM tarafından üretilip satılan ürünler hakkında da farklı sorular sorulabiliyor. İşini düzgün yapan herkes bu sınavları takır takır geçer. Dikkatli ve özverili biriyseniz çok da kafanıza takmayın.

BİM İşe Alım Şartları

bim işe girme koşulları

BİM’de çalışma şartları sandığınız kadar ağır değil. Daha önce herhangi bir adli vakaya karışmamış olmanız gerekiyor. Yani temiz kağıdını alabilmeniz gerekir. Bunun yanında erkek adayların askerlik ile olan ilişiklerinin de kesilmiş olması gerekli. Tecilli olan adaylara 6 aydan fazla sözleşme yapılmıyor. Askerliğini yapmış ya da muaf olan kimseler daha çabuk işe alınıyor. Aynı şekilde BİM’de çalışmak için en az lise mezunu olmanız gerekli. Lise mezunu alımları üniversite mezunlarından daha az olabiliyor. 2 yıllık ve 4 yıllık mezunları öncelikli olarak işe kabul ediliyor.

BİM’de Çalışmak İsteyen Birisinin Sahip Olması Gereken Özellikler

BİM’de çalışmak isteyen birisinin sahip olması gereken temel özellikleri sizinle paylaşacağım. Bunlar her yerde söylenmiyor. BİM’de çalışmak çok zor mu? diyen arkadaşlarım için bu cevaplar gayet yeterli olacaktır.

  • BİM’de çalışan birisinin çok sabırlı olması gerekiyor. Müşterilerden gelen garip ve bir zamandan sonra bıktıran sorulara tane tane, sakince cevap vermeniz gerekiyor. Hatta çoğu zaman müşteri haksız olsa da onlar haklıymış gibi davranmanız gerekiyor.
  • Satılan ürünleri detaylıca bilmeniz gerekiyor. Bu terfi almak istediğinizde sizin işinize yarayacak. Müşterilerden gelen detaylı sorulara çat çat cevap verirken bir yönetici sizi görürse çok iyi bir izlenim oluşturabilirsiniz. Hem bu işinizi de kolaylaştırır.
  • BİM’de yeni işe başlayanlara kasa takibi ve mal indirme işi düşer. Bu nedenle özellikle erkek adayların kaplan gibi olması gerekiyor. Hızlıca kolileri indirmeli, aynı zamanda kasaya bakmalı ve mağazanın işleyişini sürdürmelisiniz. Bu üçlü kombinasyon başta zor ama sonradan insan alışıyor.
  • BİM çalışma saatleri kağıt üzerinde günlük 8 saat ancak bazen istisnalar olabiliyor. Akşam geç saatlerde gelen bir mal kamyonu nedeniyle 11 gibi mağazadan çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Mağaza kapandıktan sonra yapılan temizlik ve kasa kapatma işlemleri derken çoğu zaman 15-20 dakika geç çıkıyorsunuz. Bu tamamen çalıştığınız iş arkadaşlarınıza bağlı.
  • Son olarak erkek çalışanların her gün tıraş olma zorunluluğu var. Sabahın köründe kalk, tıraş ol, yürüyerek işe git. Valla insanı yoruyor ama severek yaparsanız pek de sorun olmuyor.

BİM Personel Maaşları

BİM Kasiyer Maaşı: Bu mağazalarda görev yapan kasiyerler 2.500-2.600₺ gibi maaş almaktadır. Göreve başladığınız ilk ayda asgari ücret artı 100 lira gibi bir ücret alırsınız. Birkaç ay çalıştıktan sonra maaşınız iki bin beş yüz lira bandına çıkacaktır. Bir yılı tamamladıktan sonra ise 2.500₺’yi aşan maaşlar alırsınız.

BİM Reyon Sorumlusu Maaşları: Reyonların temizliğini ve düzenini sağlamak için görev yapan personel de yine kasiyerlerle aynı maaşı almaktadır. Asgari ücrete 110 lira gibi ekstra bir ücret eklenir. Bu eklenen ücreti düzenli pirim olarak düşünebilirsiniz. Kıdeme göre maaş farkı çok yüksek olmamaktadır. Maksimum 100-200 lira fark olmaktadır.

bim personel maaşları

Maaşlar gününde ödeniyor mu? Evet, BİM çalışanlarının maaşlarını tam gününde ödemektedir. Maaşların gecikmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ben yıllardır çalıştığım bu şirkette hiç öyle bir duruma denk gelmedim. Aynı şekilde maaşlar eksiksiz bir şekilde yatırılmaktadır.

Sigorta pirimleri tam olarak zamanında yatırılıyor mu? Sigorta ödemeleri merkez ofis tarafından yapılmaktadır. Sizler de bu ödemelerin düzenini kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Ben bu güne kadar hiçbir ödemenin aksatıldığını görmedim. Bu gibi konularda kafanızın rahat olmasını öneririm. Aksaklık çıkmayacaktır.

Yol, yemek ve personel indirimi gibi ek haklar ne yazık ki bu mağazada sağlanmıyor. Yemek molaları verildiğinde kendi başınızın çaresine bakmanız gerekli. Okula giden ya da gitmeyen çocuğu olanların maaşına ise ek ödemeler yansıtılıyor. Bu ödemelerin tutarını ise net olarak söylemek mümkün değil. Her yıl değişiyor. Bazı dönemlerde BES kesintisi nedeniyle maaşınız 100 lira düşebiliyor. Terfi ve maaş zammı işlemleri ise genellikle yılbaşı sürecinde yapılmaktadır. Özellikle zamlı asgari ücret açıklandıktan sonra personel maaşlarına zam yapılmaktadır.

BİM’de kasiyer olmak çok kötü değildir. İşsiz ve boş boş gezmek yerine bu markayı tercih edebilirsiniz. Her iş kadar bu iş yerinin de kendine göre zorlukları var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.