Beslenme ve Diyetetik Maaşı Ne Kadar? 2020 Zamlı Maaşlar

05.08.2020

Beslenme ve diyetetik mezunu maaşları ne kadar? Diyetisyen maaşları kaç lira? Günümüzde insanların şüphesiz en büyük problemi fazla kiloları. Birkaç yıldır devlette çalışan bir diyetisyen olarak bugün bu meslekle alakalı kafanıza takılan tüm sorulara cevap vereceğim. Özelde çalışan diyetisyen maaşı ne kadarmış, diyetisyen olmak için ne gerekiyormuş gibi tüm kıl tüy ayrıntıları beraberce inceleyeceğiz. Haydi başlayalım! 

Yağlarıyla başı dertte olan insanların sıkça kapısına dayandığı meslek grubu “diyetisyenlik”…. Yemeyi çok seven bir millet olduğumuz için midir bilinmez, bizim ülkede diyetetik mezunları hiçbir zaman işsiz kalmaz derler. Ben de bu fikirdeyim. Ataması bol ve garanti olan bir bölüm arıyorsanız 4 yıllık Beslenme ve Diyetetik tam size göre diyebilirim. Bu mesleğin özel sektör tarafındaki fırsatları da bilmeyeniniz yoktur diye tahmin ediyorum. Diyetisyen atamaları ne durumda dediğinizde size “Çok az aman okumayın!” diyenlere kulak asmayın. Düzgünce çalıştığınız takdirde her alanda iş bulabileceğiniz bir bölüm. 

Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) Maaşları 

Malumunuz Sağlık Bakanlığı personeli olarak devlet hastanelerinde ve diğer devlet kurumlarında çalışabileceğiniz gibi özel hastanelerde ve bazı şirketlerde de çalışabilirsiniz. Bunun yanı sıra üniversite hastaneleri diyetisyen alımlarını takip ederek, üniversite hastaneleri bünyesinde de çalışabilirsiniz. Tüm bu kurumlar diyetisyenlerine farklı miktarlarda maaş ödemektedir. Diyetisyenin aylık maaşı ise ortalama 4.000₺ civarındadır. Devlette bu rakam 6.000₺’ye kadar çıkabilir. Özel sektörde en düşük diyetisyen maaşı ise 2020 yılı itibariyle 3.500₺ civarındadır. Uzman diyetisyen (yüksek lisans yapmış diyetisyen) maaşları ise döner sermaye katkısı ile devlette 7.000₺ civarına kadar çıkabilir. Elbette bu çalıştığınız hastaneye göre değişkenlik gösterecektir. Döner sermaye dahil diyetisyen maaşı dediğinizde iş herkes için farklı olabilir. Devlet hastanesi mi üniversite hastanesi mi derseniz diyetisyenlik için devlet hastanesi derim. Üniversite hastaneleri genellikle daha sorunlu olabiliyor. Bu da tabii değişken bir ifade. 

beslenme ve diyetetik maaş

Diyetisyen olup kendi muayenehanesini açmak isteyenler de olabilir. Özelde çalışan diyetisyen maaşları diye bir kıstas belirlemek zor. Eğer sermayeyi kendiniz karşılayacak şekilde bir işletme kurarsanız buradaki kazanç aralığı tamamen size bağlı. Düzgün bir reklam ve müşteri tutuculuğu ile aylık kazancınızı 10.000₺ civarına çıkarabilirsiniz. Elbette elde ettiğiniz para olduğu gibi size kalmayacaktır. Masraflardan sonra yeni mezun bir diyetisyen olarak aylık 4.000₺ civarında para kazanabilirsiniz. 

diyetisyen maaşları

Yeni atanan ve yeni mezun diyetisyen maaşları ise devlette 4.150₺’den başlamaktadır. Yukarıda da dediğimiz gibi yeni başlayan diyetetik mezunlarına dönerle birlikte ilk maaş olarak 4.500₺ civarında bir ödeme yapılır. Atama konusunda kendinizi illa ki Sağlık Bakanlığı diye sınırlamayın. KYK, TSK ve diğer ilgili bakanlıklar da belli çalışanları için diyetisyen alımı yapmaktadır. Devletin açtığı her türlü kadroda alacağınız maaş bellidir. Kafanızdaki sınırları kırmanızı öneririz. 

Diyetetik tezli yüksek lisans seçenekleri olan bölümlerden bir tanesi. Yabancı dil ve not ortalaması açısından sorununuz yoksa üniversitede kalma fikrine de yakından bakabilirsiniz. Bu sayede akademisyen olabilir ve hayatınızı çok daha seçkin bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Benim akademik kariyer yapan arkadaşlarım var ve hayatlarından çok memnunlar. 

yeni atanan diyetisyen aylığı 2020

Almanya’da diyetisyen maaşları ise merak edilen bir diğer konu. Türkiye’de diyetisyenlik okuyup Almanya’da çalışmak bazı durumlarda mümkün oluyor. Orada oturma ve çalışma izniniz varsa buradaki eğitiminiz için denklik başvurusu yapabilirsiniz. Güncel prosedüre göre iş bulmanız mümkün. Almanya’da diyetetik maaşları aylık 1.800€ civarından başlayıp 2.500€’ya kadar çıkabiliyor. 

Nasıl Diyetisyen Olunur? 

Beslenme ve Diyetetik bölümü okumak isteyenlere maaş konusundan bahsettiğime göre artık mesleğin ince detaylarına geçebilirim. Diyetisyen olmak istiyorsanız öncelikle sayısal puan türüyle alan Beslenme ve Diyetetik bölümüne yerleşmeniz gerekiyor. 4 yıllık olan bu okulu bitirdikten sonra çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışabilir duruma geliyorsunuz. 

diyetisyen olmak için gerekenler

Beslenme ve Diyetetik taban puanları sandığınız gibi pek de yüksek değil. Genellikle Tıp ve Diş Hekimliği hedefleyip ardından bu bölümleri kazanamayan insanların doluştuğu fakültelere gideceksiniz diyebilirim. Ben kendim haricinde bölümümde bu mesleği severek gelen birisini görmedim. İnsanlar genellikle düşük sıralamayla iş garantisi aradıkları için bu lisans programını tercih ediyor. YKS sınavına girip sayısal puan türünden ilk 310.000 sıralamaya girerseniz, Bayburt Üniversitesi (İÖ) Beslenme ve Diyetetik fakültesine yerleşebilirsiniz. En düşük diyetisyenlik sıralaması bu şekilde. Şehir ve üniversite şartları iyileştikçe başarı sıralaması da yukarı doğru çıkıyor. Diyetisyenlik puanları için YÖK Atlas Beslenme ve Diyetetik sayfasına göz atabilirsiniz. 

Diyetisyen Maaşları İyi De Çalışma Şartları Nasıl? 

Bu meslekte kafasını devlete sokan birçok kişi maaşından memnun diyebilirim. Hal böyle olunca da geriye bir tek çalışma şartları kalıyor. Diyetisyen olanlar genellikle tek bir odada ömür geçirirler. Bu nedenle ofis ortamında çalışmaya, dışarıya kendinizi kapatmaya ve insanlarla olan ilişkinizde dikkatli olmaya kendinizi alıştırmanız gerekli. Birçok hastanızın size karşı olan yaklaşımı sizi yoracaktır. Her telden diyaloğa açık bir insan olmanız gerekir. Eğer bu yetilere sahip değilseniz bu mesleği icra ederken ciddi sorunlar yaşarsınız. 

çalışma şartları

Devlette çalışan ile özelde çalışan diyetisyen arasında fark var mı derseniz maaş haricinde pek de bir fark olduğunu söyleyemem. Görev ve sorumluluklarınız hali hazırda belli olduğundan, her iki tarafta da bir gün içerisinde aynı eforu sarf edersiniz. Bu temel bilgilerden sonra diyetisyen olacaklara tavsiye niteliğinde birkaç madde sıralayayım: 

  • Diyetsiyenlik sabır ve tutum gerektiren bir iştir. Tüm hastalarınıza karşı olan mesafenizi korumalı, onlara diyetetik konuların yanı sıra psikolojik olarak da destek vermeniz gerekir.
  •  Karşınıza gelen birçok insanın psikolojik olarak yıkılmış halde olacağını sakın unutmayın. Beslenme ve Diyetetik okurken madalyonun bu tarafından hiç bahsetmezler. Mesleğe geçince hayat enerjinizi kaybetmemeniz gerekir.
  • İnsanların size güvenmesini sağlamalı, henüz yeni diyalog kurduğunuz biriyle bile güven sahasında görüşme gerçekleştirmeniz gerekir. Karşı tarafa güven vermediğiniz sürece ciddi sorunlarla karşı karşıya kalırsınız. 

Diyetisyen Atamaları Nasıl? Geleceği Parlak Mı? 

Para ve çalışma şartları konularını geride bıraktıysak gelin bir de diyetisyen atamaları ne durumdaymış onlara bakalım. En başta da dediğim gibi “Atama yok! Sakın okumayın ha!” diyenlere kulak asmayın. Her lisans programında olduğu kadar çaba göstererek, KPSS aracılığıyla kendinizi devlete atabilirsiniz. Diyetisyenlik atama taban puanları 85 ile 90 arasında seyrediyor. Bu aralıkta puan aldığınızda Sağlık Bakanlığı alımları ile atanabilir yine açıktan alım yapan üniversite hastanelerine de başvuru yapabilirsiniz. 

4 yıllık diyetisyen atamaları güncel

Diyetisyenlik okumak mantıklı mı? Alımlar azalır mı? diyenler için de birkaç cümle kurayım. Bu mesleğin önü kesilmez diye tahmin ediyorum ancak puanlar biraz yükselebilir. KPSS için ciddi bir çaba göstermeniz gerekecektir ki şu anda da gerekiyor. Bu çalışma sürecini göze alamazsanız özel hastanelerde çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Atamalar azalmasa bile 5 yıl sonra diyetisyenlik için çok daha yüksek atama taban puanlarından söz ediyor olabiliriz. 

diyetetik iş ilanları

Devamlı olarak işin devlet tarafından bahsettik ancak diyetisyenlik bu kadarla sınırlı değil. Dünyanın en çok kazanan diyetisyenleri genellikle internetten hizmet sunan kişiler. Bu nedenle kendinize güvenip bu sektöre adım attığınızda devlette çalışmaktan çok daha iyi fırsatlar yakalayabilirsiniz. Şu anda bir arkadaşım internet üzerinden ünlü kişilere diyetetik hizmeti veriyor ve kazandığı para gerçekten çok çok iyi. Siz de girişimci tarafınızı öne sürerek farklı potansiyellere erişebilirsiniz. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.