Bellboy Nedir? Bellboy Maaşları Ne Kadardır?

15.04.2020
A+
A-

Bellboy Nedir? Bellboyun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? Bellboy Maaşları Ne Kadardır? Günümüz yaşantısında bir çok meslek grubu arasında göz ardı edilse de bellboylar hizmet sektöründe, otellerdeki müşteriler ve iletişimi için  çok büyük bir öneme sahiptir.Tatil hizmeti veren veya konaklama amaçlı otel ve tatil köylerinde görev yapan, misafirleri karşılayıp onlara odalarına kadar eşlik etmeyi amaçlayan bir meslek dalıdır.

Bellboy Nedir? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bellboyun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? Bellboylar misafirlerin otele giriş çıkış işlemleriyle ilgilenir, misafirlere odalarına kadar eşlik ederken aynı zamanda da bulundukları ortam, oda imkânları ve ulaşımıyla ilgili de bilgi verir. Bellboy resepsiyon bölümünde çeşitli işlere de kendi iş yoğunluğundan arda kalan zamanlarda yardımcı olur.

Konaklama mekanı ile ilgili ilk izlenim bellboy aracılığıyla misafirlere sunulurken bu konuda ciddi bir görev üstlenmektedirler. Misafirler için oda değişimi gerekirse de bellboylar yardımcı olur. Bellboylar kişisel gelişimine ve dış görünüşüne özen göstermelidir. Özellikle tatil sezonunun çok yoğun olduğu dönemlerde esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmelidir. Yabancı dilinin belli bir yeterlilikte olması gereken bellboylar, çeşitli ülkelerden gelen yabancı misafirlere, her anlamda ve en iyi biçimde hizmet sunabilmeyi amaçlar.

Bellboyun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çalıştıkları ortamdaki genel çalışma kuralları bellboylar için de geçerlidir. Bu konuda belirlenmiş olan görev tanımı içinde faaliyetlerini sürdürmesi, çalışma saatlerine uygunluğu ve kendisinin sorumluluğunda olan araç gereçleri özenle kullanması gerekir. Aşağıda belirttiğimiz maddeler bellboyların görevlerini içerir:

 • Otellerde ilk izlenime sahip bellboylar, ellerindeki rezervasyon listesine bakarak otele  giriş ve çıkış yapacak gruplardan haberdar olmak.
 • Resepsiyondaki evrak takibini yapar,
 • Misafir odalarının doluluk oranını takip eder,
 • Oteldeki emniyet ve güvenlikle ilgili ters giden durumlarda amirini bilgilendirir,
 • Bagaj odalarının düzen ve temizliğinden sorumludurlar,
 • Misafirleri karşılayarak otel ve kalacakları oda ile ilgili bilgilendirmek,
 • Misafirlerin odalarına yerleşmeleri için resepsiyonu bilgilendirmek,
 • Gerek otel içinde gerekse otel dışında misafirlerin istekleri  konusunda üssünü bilgilendirmek ve bu istekleri yerine getirmek,
 • Yeni giriş yapmış misafirlere otel ve bulunduğu bölgeyle ilgili  tarihi yerler, ulaşım, eğlence ve otelin giriş çıkış saatleri gibi konularda bilgi vermek,
 • Oteller misafirlere iletmek istediği mesajları bellboylar aracılığıyla iletir,
 • Konukların  şikâyetleri olduğunda otele iletmeleri  konusunda, tabiki otelin  prosedürleri göz önüne alınarak yol göstermek,
 • Misafirler otelden ayrılırken tüm işlemleriyle ilgilenmek,
 • Otelden ayrılmakta, çıkış yapmakta olan konukların  eşyalarının taşınmasına yardımcı olmak.

Bellboy Maaşları Ne Kadardır?

Bellboy Maaşları Ne Kadardır? Turizm sektöründe görev alan bellboyların maaşları merak konusu haline gelmiştir.Çalışılan şehre göre değişse de bellboy maaşları Otelciler Birliği Federasyonunun araştırması sonucunda  2500₺ ile 2850₺ arasındadır. Çalışılan otelin niteliklere göre aldıkları bahşiş miktarının bellboyların maaşlarına katkısı yüksektir.

Konaklama yerlerinde bu pozisyonda çalışanların kariyerlerinde yükseldikçe kazandıkları ortalama maaşlar;

EN DÜŞÜKORTALAMAEN YÜKSEK
Bellboy2.020 2.330 2.720

şeklinde gösterilebilir.

Maaş politikalarını belirlerken personelin tecrübesi, vasfı, eğitimi, iyi niyeti oluşu ve çalışma ortamındaki duruşu çok önemlidir. Çok özverili çalışıp  oteline faydası olan ya da hiç bir faydası bulunmayan personel arasında illaki bir fark olmalıdır.

Bu yazımızda Bellboy nedir? Bellboy maaşları ne kadardır? gibi merak ettiğiniz soruları cevapladık. Farklı meslek dallarıyla ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Benzer şekilde mevsimlik sayılabilecek kısa vadede gelir edilebiecek bir meslek olan Anketörlük de ilginizi çekebilir. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer meslekler için bizi takip etmeye devam edin. Görüşmek üzere.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.