Banka Sicil Nasıl Düzeltilir?

14.07.2020
A+
A-

Banka sicil nasıl düzeltilir? Bundan birkaç yıl önce batırdığım birkaç kredi kartım ve kredi borçlarım vardı. O yıllarda kötü kredi notum ve kredi sicilim beni bankayla papaz etmişti diyebilirim. Neyse ki işleri bir süre sonra yoluna koydum ve kredi sicili temizlemek için farklı alternatifler aradım. Bugün de sizlere kredi sicilini düzeltmek için izlemeniz gereken yoldan bahsedeceğim. Biraz sabır ve ekonomik güç ile düşük kredi notu yükseltme arzunuzu başarıya ulaştırabilirsiniz. 

Hiçbir banka sicil düzeltmek için başvuru almaz ya da müşterilerine farklı fırsatlar tanımaz. Bankalar kara listeye düşen müşteri için sadece bir alacaklı konumundadır. Tek dertleri sizde kalan parayı geri almaktır. Bunu da yaptıktan sonra hiçbir banka gel senin kirli banka sicilini düzeltelim diye size bir teklifte bulunmaz. Kredi ve kart yapılandırma kampanyaları da sadece borcun ödetilmesine yöneliktir. Bankaların sicil affı uygulaması olmasa da siz biraz kurnaz olarak banka sicilinizi temiz hale getirebilirsiniz. 

Banka Sicil Düzeltme ve Temizleme Nasıl Yapılır? 

Kafası karışanlar için öncelikle yazıda sık sık geçecek olan kavramları açıklayalım. Kredi sicili denilen veri bütünü, sizin tüm ekonomik hareketlerinizi barındırır ve ömür boyu silinemez. Sicil affı gelse bile bu veriler yine Merkez Bankası tarafından saklanacaktır. Kredi notu da yine bu verilere göre verilen, yükselip düşebilen ve güncelleme aralığı sık olan bir değerlendirme ölçütüdür. Kredi notuyla sicil farkı diye bir şey yoktur. Kredi notu yükseldikçe sicilinizde de iyi bir şeyler oluyor demektir. 

banka sicil düzeltme 2020

Geçmişte yaşadıklarımı anlatıp size yol göstermeye çalışacağım. Kredi ve kredi kartı borçları arasında ezilirken artık bankalara ödemem gereken tutarları yetiştiremez duruma gelmiştim. Bunun üzerine bankalar kredi kartı yapılandırma teklifinde bulunarak bana tüm borçlarımı tek kalemde ödeme fırsatı tanıdılar. Oldukça yüksek bir faiz oranıyla tüm bankalara olan borcu tek bankaya ödemek gibi bir fırsatla tanıştım. Bu şekilde zorlu da olsa borçlarımı kapattım. 

Elbette bu kadarla da sınırlı olmuyor. Bozuk sicili düzeltmek için de bir çaba harcamam gerekmişti çünkü kredi ve kredi kartı borçlarından kurtulduktan sonra da hayatınız devam ediyor. Ben bunun için en basit kredi puanı yükseltme yöntemine başvurdum. Borçlarımı kapatmama yardımcı olan bankadan aynı zamanda maaşımı da alıyordum. Bu nedenle sicili bozuk olana kredi kartı veren banka aramak zorunda kalmadım. Bana düşük limitli bir kredi kartı verdiler ve ben bu kartı kullanmaya başladım. 

banka sicil sildirme

Her ay ödeyebileceğim kadar alışveriş yaptım ve kredi kartı borcunu günü gelmeden kapatmaya başladım. Aradan iki sene geçti ve ben asla kredi kartı borcumu aksatmadım. Sonucunda ise sicilim düzeldi ve bankalardan tekrar kredi alabilir duruma geldim. Ha bankalar beni görür görmez kredi verdi demiyorum yine geçmiş sicilin etkisi sürüyordu ancak bankanın güveni bana karşı az da olsa artmıştı. Banka sicili düzeltmek için düşük limitli bir kredi kartı almak ve borçları düzenli bir şekilde ödemek yararlı olabilir. Bankanızla iletişime geçmenizi öneriyorum. 

Merkez Bankası Sicil Sorgulama E-Devlet 

Merkez Bankası KKB güncellemesi ve sicil görüntüleme gibi işlemleri tek bir kanaldan yapmanız mümkün. En azından genel sicil durumunuz hakkında bilgi almak için E-Devlet kapısını tercih edebilirsiniz. Banka sicili öğrenmek için buraya tıklamanız yeterlidir. Ardından sisteme girerek Türkiye Bankalar Birliği tarafından sağlanan verilere ulaşabilirsiniz. 

banka sicil düzeltme

Ancak E-Devlet üzerinden kredi puanı sorgulamak mümkün olmayabilir. Herhangi bir banka şubesine giderek kredi notunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Sorgulama ücreti ödemek istemiyorsanız daha önce kredi aldığınız veya maaş aldığınız bankaya gitmenizi öneririz. 

Kredi Sicil Affı 2020 Yılında Gelecek Mi? 

Daha önce sicil affı müjdesi verilmiş olsa da güncel ekonomik verilere göre 2020 yılında tekrarlanması mümkün değil gibi görünüyor. Gerek koronavirüs salgını nedeniyle daralan ekonomik şartlar gerekse de olağan dışı devlet teşvikli kredi kullanımları kredi notu sildirmek isteyenler için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Merkez Bankası sicil affı dilekçesi gibi talepleri karşılıksız bırakmaktadır. Sosyal medyada dilekçeyle sicil sildirme konusunda yazılanlara kulak asmayınız. Eğer özel bir durumunuz varsa zaten bankanız size konuyla alakalı bilgi verecektir. 

kredi sicil affı müjdesi 2020

Merkez Bankası sicil temizleme talebi olan müşterilerine net bir yol göstermiyor. Bu süreçte iyi bir ekonomik sicile kavuşmanın tek yolu gücünüz kadar borçlanıp bu borcu hiç aksatmadan ödemek. Özetle bankanın güvenini kazanmak. Yasal takip gibi daha üst sorunlarla karşılaştıysanız ne yazık ki bu da işe yaramayabilir. 

Banka Sicilini İyileştiren Diğer Etkenler 

Kesin etkisi olur diyemiyor olsam bile bu gibi alışkanlıkların size fayda sağlama ihtimali yüksek gibi görünüyor. İşte banka sicil temizleme sürecinde faydası olan alışkanlıklar: 

  • Devamlı olarak banka hesabınızda nakit para bulundurun. Az da olsa para olsun ancak eksi bakiyeye asla düşmeyin. 
  • Planlı borçlarınızın üzerine çıkmayın. Örneğin kredi kartı nakit avans özelliğini hiç kullanmayın. Bu sicili düzeltir. 
  • Bankalara faturalar için otomatik ödeme talimatı vermek sicil düzeltmek için mantıklı bir seçenektir. 
  • Kredi ya da kredi kartı gibi bankacılık hizmetlerinden faydalanıyor iseniz bu hizmetlerin yanında sunulan sigorta hizmetlerinden de faydalanın. Bu bankanın size karşı olan güvenini arttıracaktır. 
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.