Banka Kartı Kaybolanlar Ne Yapmalı? Kaybolan Kart İşlemleri Nelerdir?

06.09.2019
A+
A-

İnsanlar hemen her gün kullandıkları banka kartları hakkında çok az bilgiye sahip. Hiç kimse kaybolan banka veya kredi kartı için ne yapması gerektiğini bilmiyor. Kredi kartlarımız ve banka kartlarımız kaybolduğunda bu kartların acilen kapatılması gerekir.

Günümüzde teknolojik ödeme seçenekleriyle sizin haberiniz dahi olmadan kötü niyetli kişiler kaybolan kartınızdan para harcayabilir. Örneğin kaybolan kredi kartının temassız ödeme özelliği açıksa, kartı ele geçiren kötü niyetli bir kişi bu kartın temassız ödeme özelliğiyle yaklaşık 80₺ tutarında harcama yapabilir.

Özellikle kredi kartı dolandırıcıları bu gibi bilinçsiz kullanılan kartları hedef alıyor. Haberimizde kaybolan banka kartınız için ne yapmanız gerektiğini adım adım anlattık.

Kaybolan banka kartınızı devre dışı bırakmak istiyorsanız öncelikle bankanızı aramalısınız. Bankanızı aradığınızda direkt olarak “Kayıp-çalıntı” menüsüne giriş yapın. Birçok bankanın çağrı merkezinde bu menü henüz giriş yapar yapmaz karşınıza çıkacaktır. Bu menüye giriş yapın ve karşınıza çıkan çağrı merkezi görevlisine durumu bildirin.

Kartınız o anda kapatılacaktır. Bu işlemden sonra hiç kimse kartınızı kullanarak harcama yapamaz. Kartı kaybolanlar dilerlerse bu işlemi mobil bankacılık veya internet bankacılığı hizmetleri üzerinden de yapabilir.

Yapı Kredi Bankasına ait bir banka veya kredi kartı kullanıyorsanız, internet bankacılığı menüsünde bulunan “Panik Yok” hizmetini kullanarak kartınızı buluncaya kadar kartınızı tüm işlemlere kapattırabilirsiniz. Eğer kartınızı bulamazsanız kartınızı tamamen devre dışı bırakarak maddi varlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Kayıp Kredi Kartı Kaç Gün İçinde Yeniden Çıkarılır?

Bankanızla iletişime geçtikten sonra kartınız bloke edilir. Yani harcama hakları kısıtlanır ve devre dışı bırakılır. Bankanız eski işlemlerinizden dolayı sizin hakkınızda birçok bilgiye sahiptir. Bankanız bu bilgilere göre yeni bir kart çıkartır ve banka sisteminde kayıtlı olan adresinize gönderir.

Bankanızın size kartı ulaştırması yaklaşık olarak 15 gün sürecektir. Banka kartı kaybolduğu için para çekemeyeceğinizi düşünmeyin. Mobil bankacılık hizmetlerinden yararlanıyorsanız, telefonunuzu kullanarak kartınızı olmasa bile bankamatik cihazlarından para çekebilirsiniz. Diyelim ki mobil bankacılık kullanmıyorsunuz ve kartınızı kaybettiniz. Bu durumda karşınızda tek bir seçenek var. Şubeye giderek banka kartınız olmadan hesaptan para çekebilirsiniz.

Kartsız Bankadan Para Çekmek

Her banka kartının bağlı olduğu vadesiz bir banka hesabı vardır. Bu hesap kart sahibinin adına kayıtlıdır. Banka kartının sahibi kartı kaybolduğu sürece banka şubelerine giderek para çekebilir. Banka şubelerinden para çekmek için kimliğinizin ve hesap cüzdanınızın yanınızda olması yeterlidir.

Bankadan kartsız para çekmek için en yakın şubeye gidin. Bireysel işlemler için sıra alın. Sonrasında vezne memuruna hesabınızdan para çekmek istediğinizi söyleyin. Hiçbir kesinti olmadan banka kartınızın bağlı olduğu hesaptan para çekebilirsiniz.

Banka şubelerinden para çekmek için mesai saatlerindeyken başvuru yapmalısınız. Aksi takdirde para çekmeniz mümkün olmayacaktır. Bankalar genellikle hafta için 17:00’dan sonra kapanmaktadır.

Banka kartınız kaybolsa bile harcama yapılmadığı sürece hesabınızdaki para korunacaktır. Eğer banka kartınız kaybolduktan sonra sizin kontrolünüzde olmayan harcamalar yapıldıysa, ne yazık ki bunları geri almanız mümkün değildir.

Bankaya elbette başvuru yapmanız mümkündür ancak birçok başvurudan sonuç alınamamaktadır. E-Ticaret harcamaları için bu durum geçerli değildir. E-Ticaret harcamaları kısmen geri alınabiliyor.

Böyle bir durum başınıza geldiyse, kapsamlı bir dilekçeyle banka şubesine başvuruda bulununuz. Özellikle banka hesabınızın kayıtlı olduğu şubeye dilekçe vermeniz sürecin çok daha kısalmasına neden olacaktır. Provizyon aşamasındaki harcamalar için yapılan yazılı başvurular akabinde harcanan tutarlar genellikle geri alınabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.