Bağkurlu İken Sigortalı Çalışabilir Miyim?

11.07.2020
A+
A-

Bağkurlu iken sigortalı çalışabilir miyim? Günümüzde kendi işinde çalışan ve kendi sigorta pirimini ödeyen vatandaşlar, başka bir devlet işinde ya da başka bir şirkette çalışıp çalışamayacaklarını merak ediyorlar. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeyle SSK’lı iken Bağkurlu olmak mümkün hale geldi. Gelin hem Bağkurlu (4-B) hem de SSK’lı (4-A) olmak nasıl bir süreç gerektiriyormuş hep birlikte inceleyelim.

Daha fazla emekli maaşı alabilme ümidiyle benim de dahil olduğum karma SSK-Bağkur topluluğuna daha yakından bakacağız. Benim gibi kendi işinizi geliştirmek ve daha iyi şartlarda emekli olabilmek için hem SSK hem de Bağkur pirimine yöneliyorsanız, biraz yorularak bunu başarabilirsiniz. En azından ben başardım. Şu anda hem 4-A hem de 4-B kapsamında sigorta pirimi ödüyorum. Ancak devlet SSK öncelikli gösteriyor. 

SSK’lı İken Bağkurlu Olmak Mümkün Mü? 

bağkurlu iken sigortalı çalışabilir miyim 2020 güncel

Her şeyden önce eskiden çok kolay olan ama yeni yasayla kafaları karıştıran bir konuya açıklık getirelim. Güncel yasaya göre 4-A sigortalı olmak “SSK’lı olmak” anlamına geliyor. Vergi mükellefi olan ve kendi sigortasını ödeyen vatandaşlar ise 4-B (Bağkur) kapsamında yer alıyor. Emekli sandığının yeni yasadaki karşılığı ise 4-C olarak adlandırılıyor.

Son yapılan düzenlemeler ile birlikte bir vatandaşın birkaç farklı koldan sigortalı olabilmesi mümkün kılındı. Anlayacağınız SSK’lı çalışan dışarıdan Bağkur pirimi de ödeyebilir. Bu sayede emekli olduğunuzda daha yüksek maaş alabilirsiniz. Siz her ne kadar 2 farklı statüdeki sigorta dalına ödeme yapsanız da devlet sizi SSK’lı olarak kabul ediyor ve ona göre çalıştığınız süre boyunca hak tanıyor. Bu size sadece emekli maaşınıza yapılan eklemeler ile yansıtılıyor. Dışarıdan Bağkur ödemenin faydası emekli maaşı haricinde hiçbir alanda kendisini göstermeyecektir. 

hem sgk hem bağkur

5510 sayılı kanun içerisinde memurun veya beyaz yakalının dışarıdan Bağkur pirimi ödemesi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Buna ek olarak bakanlıklar tarafından yayınlanan kamuoyu bilgilendirme içeriklerini de takip etmenizi öneririz. Bağkurlu iken SSK’lı olmak mümkündür fakat bu süreçte önceden kalan sağlık borçları biraz problem yaratabilir. 

SSK’lı İken Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi? 

SSK’lı olarak çalışmaya başladıktan bir ay sonra devlet sizlerin sağlık haklarını tanımlayacaktır. Önceki Bağkur borçlarınızı ödeyebilir, yapılandırabilir ve emeklilik güvencenizi SSK’lı bir çalışan olarak sürdürebilirsiniz. Tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Siz Bağkurlu iken SSK’ya geçerseniz devlet sizi öncelikli olarak SSK’lı sayacaktır. Bağkur ödemenin yararı emeklilik döneminde karşınıza çıkacaktır. 

İş Yeri Sahibi Başka Yerde Çalışabilir Mi? 

Evet, bir işletmenin patronu olan ve iş yeri sorumluluğu olan vatandaşlar isterlerse dışarıda SSK’lı olarak çalışabilirler. İki kere sigortalı olmak yukarıda da bahsettiğimiz gibi mümkündür. İş yeri sahipleri SSK’lı olabilir ve kendi sosyal güvenceleri için herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşmadan başka sahalarda çalışabilir. Eğer işletmeniz ile alakalı farklı bir durum varsa ve gelir düzeyiniz aşırı yüksekse, konuyla alakalı bir avukata başvuru yapmanızı ya da en yakın SGK müdürlüğüne gidip bilgi almanızı öneriyoruz. 

iş yeri sahibi ssk lı olabilir mi

Şirket sahipleri için büyük bir rahatlık sağlayan bu düzenleme, insanların birkaç farklı iş yerinde çalışabilmesine olanak sağlıyor. Elbette bunu yaparken tüm çalışma hareketlerini usulünce SGK kaynaklarına bildirmeniz gerekiyor. 

Hem SSK’dan Hem Bağkur’dan İşsizlik Maaşı Alınır Mı? 

bağkur ssk ödemek

SSK’lı çalışanların işsizlik pirimi otomatik olarak ödeniyor ve 4-A kapsamında yer alan memur ve beyaz yakalılar, işsiz kaldıklarında SGK tarafından ödenen işsizlik parasını alabiliyor. Bu durum ne yazık ki Bağkur pirimi ödeyenler için de geçerli değil. Bağkur pirimi ödeyenlerin işsizlik maaş hakkı bulunmuyor. Koronavirüs nedeniyle birçok esnaf işsiz kaldı ve “Esnaf işsizlik maaşı alabilir mi?” soruları halk arasında yankılanmaya başladı. Yarım bırakılan projeler ve hedefler esnafın işsizlik yardımı almasını engellerken, birçok destek kredisinin devlet tarafından esnafa sunulduğunu da belirtmek isteriz. Belki gelecek birkaç yılda esnafın işsiz kaldığında danışabileceği bir yardım maaşı devlet tarafından gündeme taşınır. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.