Avukat Nedir? Nasıl Olunur? Çalışma Alanları Nelerdir?

18.04.2020
A+
A-

Avukat Nedir? Avukat Nasıl Olunur? Çalışma Alanları Nelerdir? 13. yy’dan itibaren oluşmaya başlayan avukatlık mesleğinin süreci günümüze kadar uzanmaktadır. 1861 yılından itibaren ülkemizde mesleki anlamda varlığını sürdürmektedir. Günümüz dünyasında en eski meslekler arasındadır. En eski meslek olma özelliği sizi yanıltmasın bugüne kadar değerinden hiç bir şey yitirmemiştir.  Avukatlık toplumumuzun hukuki alandaki ihtiyaçları halinde her daim  görevde bulunan  kamu hizmetidir. Yargının bağımsız unsurlarındandır. Bu mesleği icra eden kişilerin en temel görevi, davalı veya davacının ilgili işlemlerini yapmaktır. Aynı zamanda avukatların halk arasında ne kadar doğruyu bulmak,haklının yanında olmak ve  gerçeği ortaya çıkarmak gibi başlıca sorumlulukları olduğu düşünülür. Fakat bilinir ki tek amaç müvekkilinin menfaatinde  , onun haklarının koruyucuğu  önderliğinde hareket etmesidir. Kısaca avukat müvekkili aleyhine olacak şekildeki davranışlarda bulunmaz,delilleri kullanmaz.

Avukat Nedir? Kime Denir?

Avukat Nedir? Kime Denir? Avukat üniversitelerin ilgili bölümlerinde hukuk eğitimini tamamlamış,insanların haklarını yargısal makamlarda iddia ve savunma önderliğinde koruma sorumluluğunu almış ve bunu meslek  edinmiş kişilere denir. Aynı şekilde yasal anlamda kişilere danışma ve yol gösterme hizmetinde bulunur.

Bir dava sürecinde davalı ve davacının haklarını koruyan , mahkeme işlemlerini kontrol eden , savunma ve iddialarını dile getiren kişiye avukat denir. İsteklerine dahilinde serbest veya özel bir kurumda çalışabilirler.Peki avukatların görevleri nelerdir?

Avukat Nedir, Görevleri Nelerdir?

 • Avukatlar hukuksal ve yasal alanda değerlendirmelerde bulunur,yorum yapar,
 • Mahkeme,hakem heyeti ve çeşitli yargı makamlarında insanların haklarını gözetmek,
 • Adliyedeki dosyaları takip etmek,  resmi dairelerdeki tüm işlerin takibini yapmak , bu işlerin duruşmalarına katılmak ve  ilgili belgeleri düzenlemek,
 • Kendisine verilmiş olan , vekili olduğu veya kendisinin kabul etmiş olduğu davayı zaman kısıtlaması olmadan sonuna kadar takip etmek ve davasının en etkili biçimde savunmasını yapmak.

Avukatların görevleri genel olarak yukarıda bahsettiğimiz şekildedir.

Avukat Nasıl Olunur? Avukat Olmanın Şartları Nelerdir?

Avukat Nasıl Olunur? Öncelikle avukat olabilmek için üniversitelerin hukuk bölümlerinden mezun olmak gereklidir. Hemen ardından 1 yıllık avukatlık stajını tamamlayıp bu mesleği yapmaya hak kazanmış olursunuz. Bir yıl sürmekte olan bu staj döneminin ilk 6 ayı mahkemede, diğer 6 ayı ise en düşük 5 yıl tecrübeye sahip bir avukatın yanında yapılmaktadır. Bir müvekkil, yeni mezun olan bir avukatla çalışmak yerine bu işe yıllarını vermiş ve bu alanda uzman olmuş bir avukatı tercih ederler. Bunun sebebi tabiki haklı olarak davalarında hiçbir sorun çıkmadan davayı kendi lehlerine bitirme istekleridir.

Stajınızı başarı ile sonlandırdığınızda Türkiye Barolar Birliğine başvuru yapabilirsiniz. Serbest bir avukat olarak görev yapmak isterseniz olduğunuz çevredeki il barolarına kayıtlı olmalısınız. Baroların görevi avukatlık mesleğinin itibarına sahip çıkmaktır.  Türkiye Barolar Birliğine stajınızı tamamladığınızı iletirsiniz ve avukatlık ruhsatı almak için başvurursunuz. Gereken araştırmalar yapıldıktan sonra ve stajınızda bir probleme rastlanmamış ise TBB avukatlık ruhsatınızı almaya hak kazanmış olursunuz.

Türkiye’de avukatlık yapabilmeniz için belirli kriterleri bulundurmanız gerekmektedir.Bu kriterleri şöyle açıklayabiliriz;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Hukuk fakültesinden  mezunu olmak
 • Avukatlık stajını tamamlamış olmak
 • Avukatlığa engel hallerinden herhangi birini bulundurmamak

Aynı zamanda bu mesleğe sahip olmak isteyenlerin işlememiş olması gereken suçlar şu şekildedir;

 • Taksirli suçlar hariç kesinleşmiş bir kararla iki yıldan fazla hapis veya bir yıldan fazla ağır hapis cezasıyla veya basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak ve dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırmak suçlarından biri ile hüküm giymiş olmak.
 • Kesinleşmiş bir karar sonucu, memur veya avukat olma vasfını yitirmiş olmak.
 • Avukatlık mesleğine uymayan tutumlar içinde bulunmak.
 • Mahkemenin kararı ile kısıtlı olmak.
 • İflas etmiş olmak.
 • Hakkında   aciz vesikası verilmiş ve bunu kaldırmamış olmak.
 • Avukatlığı sürekli halde devam ettirmeye yönelik zihinsel engeli bulunmamak.

Avukatların Çalışma Koşulları Nasıldır?

Avukatlar, görevlerinin gerektiği şekli neyse o an keşif çalışması yapmak için açık ortamda, genel olarak da büro ve adliye gibi kapalı mekanlarda çalışmaktadır. Mesleklerini yaptıkları esnada, müvekkilleriyle, hakim ve savcılarla, emniyet görevlileriyle , adli personelle iletişim içindedir. Avukatlık için çok büyük ve sürekli halde sorumluluk gerektiren, yüksek faaliyetli bir meslek diyebiliriz.

Avukatların Çalışma Alanları Nelerdir?

Çok geniş kapsamlı olan avukatlık mesleğinde tüm mevzuata hakim olmak, her alanda kendini geliştirmek oldukça zordur. Hem bu sebeple hem de bir alanda uzmanlaşmak, o alan üzerinde aranan adam olmak için avukatlar yatkın oldukları bir dalda ilerlemelidir. Tercih ettiği alanda parlamak, göz önünde olmak isteyen avukatlar, diğer hukuk dallarına karışmadan sadece tercih ettikleri hukuk dalında çalışarak bu işte uzmanlaşırlar. Avukatlar sıklıkla ihtilaf çıkan alanlarda yeteneklerini sergilemek ve kendilerine devamlı birşeyler katarak geliştirmek adına bu özel alanlarda uzmanlaşmayı tercih ederler. Bu alanlardan bazıları;

 • Devletler hukuku
 • Deniz Ticaret Hukuku
 • Ceza hukuku
 • İş hukuku
 • Miras hukuku
 • Borçlar hukuku’dur.

Farkedeceğiniz gibi tüm bu alanların hepsinde aynı seviyede uzmanlaşmak mümkün değildir. Bundan dolayı avukatlar kendilerine en uygun, becerilerini en rahat ortaya çıkarabileceklerini düşündükleri alanlarda çalışarak gelecekte o dal ile ilgili nam salmak isterler. Müvekkiller bulundukları bölgede kendilerini ilgilendiren hukuk sorunlarında en iyi avukatı tutmak isteyeceklerdir. Bununla beraber bu meslekte akademisyen de olunabileceği gibi, mezun olan bir avukat serbest olarak kendi ofisini açmak ve kendisine çalışarak para kazanmayı da tercih edebilir.

Bu yazımızda size Avukatlık mesleği ile ilgili temel bilgileri vermeye çalıştık.

Avukat maaşları hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Farklı meslek dalları ile ilgili merak ettikleriniz için bizi takipte kalın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.