Avukat Maaşları Ne Kadar? Güncel Avukat Maaşları 2020

18.04.2020
A+
A-

Avukat Maaşları Ne Kadar? Güncel Avukat Maaşları 2020’de ne oldu? Her sektörde olduğu gibi avukatlık mesleğinde de çalışma şartları, çalışılan alan gibi faktörler göz önüne alındığında alınacak maaşlar farklılık göstermektedir. 2020 yılında da avukat maaşları özel sektör ve kamuda görev alan avukatlara göre farklılıklar göstermektedir. Bu kıyas göz önüne alındığında 2020’de özel sektörde avukat maaşları kamuya göre biraz düşük kalmaktadır. Tüm sektörlerde olduğu gibi özel sektörde işini yürüten avukatlar, hizmet verdikleri yıllara ve edindikleri tecrübeye göre ücrete tabii tutulmaktadır. Buna göre yeni mezun bir avukat olarak özel hukuk bürosunda göreve başlayacaksanız alacağınız ücret asgari ücretin bir tık yukarısında olacaktır.

Avukat Nedir? Nasıl Olunur? | Avukat Maaşları

Avukat maaşları hakkında bilgi vermeye başlamadan önce avukat hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız. Böylece mesleğin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olarak maaş kıyası yapabilir, getirisi götürüsü nedir gibi cevaplarınıza yanıt bulabilirsiniz. Avukat nedir, nasıl avukat olunur, çalışma alanları nelerdir gibi sorularınız için buraya tıklayarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Avukatlık mesleği, insanlık tarihinde eski dönemlere dayanan, adaletin devamlılığının sağlanması için ihtiyaç duyulan bilgiye sahip olmayan insanların tercih ettiği, ilgili mevzuatlara göre hareket eden ve böylelikle keyfi uygulamaların önlenmesini sağlayan bir nevi evrensel kurallar çerçevesinde çalışan meslek gurubudur. Peki nasıl avukat olunur? Bu sorunun cevabını verecek olursak, avukat olmak için öncelikle üniversitelerin Hukuk Fakültesi bölümlerinden birine girerek başarıyla mezun olmak gerekmektedir. Aynı zamanda mezun olunduktan sonra hakim ve savcı da olunabilecek Hukuk Fakülteleri 4 yıl eğitim vererek, öğrencilerini avukatlık mesleğiyle ilgili ileride karşılaşacakları zorluklara hazırlamaktadır. Bu hazırlıklar kabaca şöyledir;

Hukuk Fakültesindeki eğitim hayatı süresince öğrenciler, hukukun tüm alanlarıyla ilgili temel ders eğitimi alırlar. Bu derslerle beraber genel temel dersler olan Türkçe, yabancı dil gibi kendilerine birşeyler katabilecekleri dersleri de almak ve başarıyla tamamlamak zorundadırlar. Hukuk bölümü ders ağırlığı olarak oldukça zor olup öğrencilik hayatı boyunca düzenli, disiplinli bir çalışmayı gerektirmektedir. Bu şartlara uyamayan öğrenciler, istisna öğrenciler hariç, eğitim hayatlarını uzamakta, aynı zamanda da meslekleri hakkında yeterli bilgi birikimine de sahip olamamaktadırlar.

Devlette Avukat Olmanın Şartları Nelerdir?

Söz konusu devlet bünyesinde çalışmak olunca her meslekte olduğu gibi avukatlıkta da belli başlı şartlar bulunmaktadır. Kamu personeli olmak için adayların şu şartları sağlıyor olması gerekmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Hukuk Fakültesi mezunu olmak,
 • Avukatlık stajının bitmiş olması,
 • Avukatlık için herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması,
 • Kayıtlı olduğu baronun sınırları içerisinde bulunmak.

Bu koşulları karşılayan adaylar kamuda avukat olmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmeleri gerekmektedir. KPSS’den alacakları B puan türüne göre tercih yapabilirler. KPSS P3 puan türüne göre kamu için avukat alımı yapılmaktadır. Bakanlıkça belirlenen şartları karşılayan avukat adayları tercihte bulunur ve peşinden yapılacak sıralamaya göre mülakata girmeye hak kazanırlar. Mülakatta başarılı olan adaylar kamuda avukat olarak görev başı yapabilirler. Kamuda kadrolara başvuru yapabilmek için kamu personeli seçme sınavının ilgili puan türünden en az 70 puan alınması gerekmektedir.

Devlet ya da kamu avukatının görev tanımı ise devlet kurumlarının müdahil olduğu ya da onlar hakkında açılmış her türlü davanın yürütülmesidir. Genelde kamu avukatları kamu hastaneleri, devlet üniversiteleri, SGK ve DSİ davalarına bakmaktadırlar. Bu tür davalarda kurumları lehine savunma yapmakta, davanın lehte sonuçlanmasına çaba göstermektedirler. Bu noktada savcıdan farkı, genel kamu yararı için değil, sadece dahil olduğu davalarda, kurumun savunmasını yapmasıdır.

Nasıl Serbest Çalışan Avukat Olunur?

Kamuda çalışabilmenin yanısıra avukatlar serbest de çalışabilirler. Serbest çalışan bir avukat olmak için yapılması gereken şey kişinin kendi ofisini, yani kendi hukuk bürosunu açmasıdır. Serbest çalışan avukatlar aynı zamanda bir hukuk bürosuna bağlı olarak da iş yapabilirler. Tüm bunların yanında işveren altında hukuk bürosunda çalışmak veya kendi ofisinizi açarak çalışmak için bir takım şartlar bulunmamaktadır. İşveren altında hukuk bürosunda çalışılmaya başlandığında dava seçimi bakımından öncelikli olarak yeni başlayanlara daha uygun olan davalara bakılabilmektedir. Bu süreç işlerken aynı zamanda işlerin işleyişinin nasıl olduğunu, müvekkil ile ilişkilerin nasıl yürütülmesi gerektiği gibi konularla ilgili de tecrübe edinebilirler. Bundan dolayı kendi hukuk bürosunu açmadan önce bir süre başka bir hukuk bürosunda çalışıp tecrübe kazanmak avukatın geleceği açısından tavsiye edilmektedir.

Her ne kadar cazip gelse de özel sektör söz konusu olunca olumsuz birçok şeyle karşılaşmak mümkündür. Bazı avantajlarla beraber özel sektör fazla mesaiyi de beraberinde getirmektedir. Bu şartlar altında çalışan çoğu avukatın haftalık izni 1 güne düşmektedir. Aynı zamanda gün içerisinde ise yüksek bir tempoyla çalışmaktadırlar. Üstelik müvekkilleri ile ilgilenmekte ve dosyalarına istenen süre içerisinde hakim olmaları gerekmektedir.

Avukat Maaşları Ne Kadar?

Avukat maaşları denildiğinde çok değişken bir barem göz önüne alınmalıdır. Avukat maaşları içerisine vekalet ücretleri de eklendiğinde elde edilecek gelir hissedilir şekilde artacaktır. 2020 yılının ilk yarısı göz önüne alındığında geçerli olan maaş katsayısına göre, Avukat maaşlarına bu yıl en çok 35.055 TL brüt vekâlet ücreti eklenebilecektir.

2020 avukat maaşları kamu ve özel sektörde çalışan avukatlara göre farklılıklar gösterebilmektedir. 2020 yılında kamu görevi yapan personeller için aylık en düşük maaş 5224 TL olmuştur.

Özel sektör avukat maaşları ise çalışılan hukuk bürosuna göre belirlenmektedir. Ancak bir hukuk bürosunda yeni işe başlayan, deneyimsiz bir avukat asgari ücretin biraz üstünde bir meblağ ile işine başlamaktadır.

Kamuda çalışan avukatların hizmet yıllarına göre avukat maaşları şu şekildedir;

 • 1 yıl hizmet süresine sahip olan 5457 TL,
 • 2 yıl hizmet süresine sahip olan 5461 TL,
 • 3 yıl hizmet süresine sahip olan 5465 TL,
 • 4 yıl hizmet süresine sahip olan 5482 TL,
 • 5 yıl hizmet süresine sahip olan 5506 TL,
 • 6 yıl hizmet süresine sahip olan; 5513 TL,
 • 7 yıl hizmet süresine sahip olan 5528 TL,
 • 8 yıl hizmet süresine sahip olan 5536 TL,
 • 9 yıl hizmet süresine sahip olan 5541 TL,
 • 10 yıl hizmet süresine sahip olan 5775 TL,
 • 11 yıl hizmet süresine sahip olan 5781 TL,
 • 12 yıl hizmet süresine sahip olan 5860 TL,
 • 12 ila 25 yıl hizmet süresine sahip olanlar ise 5860 – 6176 TL arası aylık maaş almaktadırlar.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.