ATT Maaşları, Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?

13.04.2020

ATT Maaşları, Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar? Acil tıp teknisyenlerinin (ATT) 2020 yılında aldıkları ücretler, kamu veya özel sağlık kurumlarında çalışılması nedeniyle birbirinden ayrı değerlendirilir. Kamu personeli olarak değerlendirilen kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan acil tıp teknisyenleri, kamu çalışanlarına tanınan tüm haklara sahiptirler. Özel sektörde çalışan acil tıp teknisyenleri ise özel sektörün çalışma şartlarına göre işçi haklarından faydalanır. Bu şekilde ATT maaşları iş sözleşmesinde bulunan miktardaki aylık kazançtır. ATT’lerin  Devlet hastaneleri ve kamuya ait farklı sağlık kuruluşlarında acil tıp teknisyeni görevinde işe başlamak, özel sektörde işe başlamaktan daha sıkıntılıdır.Devlet hastaneleri , acil tıp teknisyenlerini  KPSS ve mülakat şartıyla kabul etmektedir.Kamuya ait sağlık kuruluşlarında çalışan acil tıp teknisyeni maaşı özel sektörden daha yüksektir.

Devlette Alınabilecek Maaşlar Ne Kadardır?

ATT Maaşları, Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?Devlet hastanelerinde görev alan ATT maaşlarını etkileyen unsurlar detaylı bir şekide anlatılmıştır;

  • Yeni mezun acil tıp teknisyenleri başlangıç olarak 4.200 TL maaş alırken, tecrübesi artan kişilere daha çok maaş verilmektedir.
  • Acil tıp teknisyenleri maaşları kamu kurumları ve devlet hastanelerinde  görev almaya başladıktan sonra  , 3 bin TL ile 4 bin 200 TL aralığında değişmektedir.
  • En düşük süre olarak 5 yıl kamuda görev yapan acil tıp teknisyeni maaşı 4 bin 300 TL civarındadır.
  • 10 yıl boyunca kamu personeli olarak görev alan ATT maaşı 4 bin 500 TL civarındadır
  • 15 yıl süresince görev yapan acil tıp teknisyenlerinin maaşı  en düşük 4 bin 750 TL civarındadır.
  • 20 yıl boyunca çalışan ATT’lerin aldıkları maaş 5 bin TL ve üzerindedir.
  • 25 yıldan fazla görev alan acil tıp teknisyenleri, en az 5 bin 100 TL civarında maaş hakkı kazanır.

Devlette görev yapan acil tıp teknisyenleri, evli ve çocuklu olmalarına göre ek ödeme alma hakkına sahiptirler.Yabancı dil bilen çalışanlar kamuda görev alıyorlarsa yabancı dil tazminatı alabilmektedir.2020 yılı için karar verilen  %4 + %4 ölçüsündeki memur maaşı zamları sonrasında, ATT maaşlarında da yükseliş olacaktır. Belirlenen miktarlar, asıl acil tıp teknisyeni  maaş ödemesi olarak değerlendirilir ve 2020 temmuz ayında gelecek olan %5 memur zammından sonra, maaşların tutarı da artacaktır.

Özel Sektörde Acil Tıp Teknisyeni Maaşları ( ATT Maaşı ) Ne Kadardır?

ATT Maaş, Acil Tıp Teknisyeni Maaşı Ne Kadar? Bilindiği üzere özel sektörde çalışan acil tıp teknisyeni maaşı yeni başlayanlar için hiç tatmin edici değildir.ATT maaşları,tecrübe ve deneyim sahibi olup , alanında kendini geliştirdikçe çalıştığı kurum da göz önüne alınarak yükselmektedir.İşinde iyi bir şekilde tecrübe edinmiş kişiler ortalamanın üzerinde ATT maaşı alabilmektedir.Özel sektörde mesleğine yeni başlamış olan bir acil tıp teknikeri maaşı ortalama 2 bin 500 TL civarında olabilmektedir. Özel sağlık kuruluşlarında ATT olarak çalışan bu kişiler tecrübe edinip, bu mesleğe emek verdiği yıl ve tecrübelerinin de artması ile birlikte işinde uzmanlaştıkça alacakları ücret de bu yönde  artış gösterecektir.

Özel sektörde acil tıp teknisyeni olarak çalışan ve 5 yıl tecrübe edinmiş kişilerin  maaşları 3 bin TL ile 4 bin 500 TL aralığında değişkenlik gösterir.Bunlara ek olarak ATT maaşları , 10 yıl ve üzeri deneyime sahip kişilerde  4 bin TL ile 5 bin 500 TL arasındadır.Ayrıca özel sektörde görev alan acil tıp teknisyenlerinin maaşları çalıştıkları  kurumun belirledikleri kurallara göre de farklılıklar gösterebilir.

Bu yazımızda Acil tıp teknisyeni maaşları, att maaşları gibi merak ettiğiniz soruların cevabını vermeye çalıştık.

Acil tıp teknisyen nedir? Att nedir? gibi soruların cevabını buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

Bir sonraki yazımzıda görüşmek üzere.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.