Aşçı Maaşları Ne Kadar? Devlette ve Özelde Aşçıbaşı Kazancı Aylık Kaç Lira?

09.12.2020
A+
A-

Yapılan televizyon programları ile daha da ilgi çekmeye başlayan aşçılık mesleği, şu günlerde birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. 10 yıldır özel sektörde çalışan bir baş aşçı olarak sizlerle mesleki tecrübelerimi paylaşacağım. Meslek hakkında bilmeniz gereken hemen her şeyi bu yazı sayesinde öğrenebileceksiniz. Maaş durumu, sigorta durumu, iş olanakları, aşçı atamaları ve alımları başta olmak üzere mesleğin kötü ve iyi yanlarına varıncaya kadar hemen her şeye birlikte değineceğiz. Ben baba mesleği olarak edindiğim bu mesleği büyük bir zevkle icra ediyorum. Anlayacağınız çocukluk dönemimden beri öyle ya da böyle mutfaktayım. Bu şekilde yetişten ustalar gastronomi okumadan sektörde çok iyi yerlere gelebiliyor ancak ben yine de okulumu bitirdim. Gastronomi kazançları ile bazen üzen bazen de güldüren bir bölüm. Aceleye lüzum yok hepsini sırasıyla konuşacağız. ?

Aşçılık dışarıdan göründüğü kadar sessiz bir meslek değil. Herkes mutfağa girip sakin bir tempoyla yemekler hazırladığımızı düşünüyor ancak durum hiç de böyle değil. Bizler her gün belli sayıda müşteriye servis çıkarabilmek için büyük emekler veriyoruz. İşimizin büyük bir kısmını stres meydana getiriyor. Bu nedenle aşçılık mesleği zor mu diyenlere gönül rahatlığıyla “evet” cevabını verebilirim. Bu mesleği yapmak isteyen birisinin gerçekten sabırlı ve hızlı olması gerekiyor. Bu şartlara uyum sağlayamayacak durumdaysanız bu mesleği asla tercih etmeyin diyebilirim. Aşçılık yapanların yorumları böylelikle özetlenebilir. Şimdi detaylara daha yakından göz atalım.

Özelde Aşçı ve Aşçıbaşı Maaşları Ne Kadar? Oteller ve Diğer Restoranlar

özelde aşçı maaşları

Özel sektörde aşçıların maaşları pek değişkendir. Eğitim düzeyinden tutun da çalıştığınız kurumun durumuna göre alacağınız aylık miktar değişebilir. En düşük asgari ücret ödenirken aylık 10.000₺ maaş alan aşçılar da bulunmaktadır. Bu nedenle özelde aşçıların ortalama maaşı için 4.000₺ diyebiliriz. Kendisini yetiştiren ve kurumsal işletmelerde görev alan tüm gastronomi mezunları iyi bir maaşla çalışabilir. Bu ilk başta mümkün olmasa da biraz tecrübe edindikten sonra maaş miktarında artış olacaktır.

Elbette özelde çalışmak için tek şart bu işin okulundan mezun olmak değil. Kendisini donatan ve referans biriktiren alaylı aşçılar da özelde belli bir meslek tecrübesi sonrasında yüksek maaşlar alabilirler. Olaya bu açıdan baktığımızda kesinlikle aceleci olmamanız gerektiğini söyleyebilirim. Özel sektörde aşçı aylıkları her kademe için düşükten yükseğe doğru ilerler. Sabır ve öğrenme hevesiyle bu meslekte dişe dokunur sonuçlar elde edebilirsiniz.

Devlette Aşçı Maaşları

Devlette yeni atanmış aşçı maaşı 3.500₺’den başlar. Her devlet memurunda olduğu gibi devlette kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışan aşçıların da maaşları görev yılları arttıkça yükselmektedir. 10 yıl görev yapmış bir aşçının maaşı zamanla 4.000₺’yi aşacaktır. 15 yılı geçip hizmet süresi 20 yıla yaklaşan aşçıların maaşları ise devlette 5.000₺’yi aşmaktadır. Tüm bunlar personelin görev yaptığı kuruma, görev niteliklerine ve unvanına göre değişebilir.

devlet aşçı maaşları

Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve diğer birçok devlet kurumu zaman zaman yaptıkları atamalar ile kadrolu ve sözleşmeli olacak şekilde aşçı almaktadır. Bu aşçılar ve devlette çalışan mutfak personelleri genellikle sosyal tesislerde görev yaparlar. Orduevleri, öğretmenevleri ve diğer yüksek makamların kullandığı sosyal tesislerde istihdam edilmek üzere aşçı atamaları yapılmaktadır.

Devlette aşçı olarak atanmak için aşçılık ile alakalı olan herhangi bir alanı bitirip ardından ilgili eğitim düzeyinde düzenlenen KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Aşçılık atama taban puanları mezunu çok olduğundan bir hayli yüksek. Bu nedenle atanmak sizin için pek de kolay olmayacaktır. Sıkı bir çalışma göstermeniz gerekir. 2 yıllık aşçılık bölümü de 4 yıllık gastronomi bölümü de devlette atama fırsatı yakalayabiliyor.

Profesyonel Aşçılar (Şefler) Ne Kadar Maaş Alır?

şef maaşları

“Aşçılar ne kadar maaş alır?” sorusunun cevabı her düzeyden insan için değişiyor. Devlette tüm aşçıların maaşları birbirleri ile örtüşürken, özelde çalışan ustalara çok daha yüksek paralar ödeniyor. Profesyonel aşçı, şef maaşları çoğu zaman 10.000₺ seviyesini geçmektedir. Hele bu başarılı kişiler kendilerini televizyon programlarında gösterebilme fırsatı yakalarlarsa bu durumda bölüm başına ücret alırlar. Uzman aşçı maaşları medya sektöründe çok daha yüksektir. Bu nedenle mesleğe hevesiniz varsa kendinizi geliştirmeniz çok mühim. Oralara gelebilmek için mutlaka bilgili ve girişken olmanız gerekiyor.

Aşçı Olabilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

aşçı olmak için yapılması gerekenler

Aşçı olmak için kişinin herhangi bir özel eğitim alması şartı yoktur. Yerel işletmelerde çalışmak için tecrübe ve bilgi birikimi fazlasıyla yeterli olacaktır. Eğer kişi üst düzey bir kariyer planlıyorsa bu durumda mutlaka gerekli eğitimler alınmalıdır. Gastronomi buna örnek gösterilebilir. Bu meslekte olabilmek için eğitim tek başına yeterli olmuyor. İyi kötü demeden birçok farklı restoranda ve etkinlikte çalışıp, referans edinmeniz gerekli. Genç yaştan komi olarak bu kariyere ilk adımı atabilirsiniz.

Aşçı olmak isteyen birinde mutlaka bulunması gereken özellikler, yetenekler ve beceriler şunlardır:

  • Aşçıların estetik bilgilerinin ve görüş açılarının bulunması gerekir. Bu nedenle kişinin elleriyle yapabileceği ufak dokunuşları, süslemeleri zorlanmadan, tek çırpıda yapması gerekir.
  • Stres yönetimini iyi yapabilmeniz gerekir. Yoğun baskı ve stres altında çalışabilir durumda olmanız aşçılık için çok ama çok önemli.
  • Devamlı öğrenmeye açık bir yapıda olmanız gerekir. Kendinizi dünyada olan tüm gastronomi gelişmelerine karşı yetiştirmeniz gerekir.
  • İnsan diyalogları açısından yetişmiş olmanız aranan kriterler arasındadır. Müşteriler ve altınızda çalışan personel ile yapıcı diyaloglar kurmanız hedeflenir.
  • Yöneticilik vasıflarını tam anlamıyla taşıyor olmanız gerekir. Yeri geldiğinde büyük bir ekibi iyi bir sunum gecesi için bir arı kovanı misali organize etmeniz gerekir.
  • Ellerinizin ve diğer tüm hareket odaklı becerilerinizin hızlı olması gerekir. Bu da bolca pratik yapmaktan geçmektedir. Aşçılık nitelikli bir hız gerektirir.

Aşçılık mesleğinin maaşı, çalışma şartları ve alım koşulları ile alakalı bildiğim birçok ince bilgiyi sizlerle paylaştım. Umarım faydalı olabilmişimdir. Bol lezzetli günler dilerim! ???‍??

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.