Antropolog Nedir? Antropolog Ne Demek? Antropolog Maaşları

21.04.2020

Antropolog Nedir? Antropolog Ne Demek? Antropolog Maaşları Ne Kadar? Antropologlar hakkında hiç bilginiz yoksa üzülmeyin. Zaten çoğumuz antropologlar hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Hatta herhangi bir antropologa tam olarak ne iş yaptığını sorduğunuzda size bu konu hakkında direkt olarak cevap vermekte zorlanabilir. Konuyla alakalı daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız öncelikle buraya tıklayarak antropoloji nedir, antropoloji ne demek gibi soruların cevabını verdiğimiz yazımızı okumanızı öneriyoruz. Bu yazımızda antropolog nedir, antropolog ne demek gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Antropolog Nedir? Antropolog Ne Demek?

Dizi ve filmlerie aranız iyiyse muhtemelen insan kalıntılarını inceleyerek suçları çözmeye çalışan insanları görmüşsünüzdür. Tebrikler artık bu konu hakkında bir fikriniz var. Tam olarak sorunuzu cevaplamasa da bu insanlar biyolojik veya adli antropologlardır. Bununla beraber antropologlar yaşayan insanları da inceler. Ancak tüm bilim dallarından farklı olarak bunu kültür yoluyla yaparlar.

Mesleki tanım olarak insanlığın gelişimi ile fiziksel özelliklerini, toplumsal davranışlarını, kültürel değişimlerini ve mevcut ırk gruplarını inceleyen kişiye antropolog denir.

Antropologlar, insanların dışarıdan farklı görünse de iç dünyalarına girildiğinde o kadar da farklı olmadıklarını anlamak, düşünmek, hissetmek ve söylemek amacıyla başka bir kültür içerisindeki yetkinlikleri kolaylaştırmak için tasarlanmış etnografik yöntemleri kullanır.

Etnolog İle Arasındaki Farklar Nelerdir?

Etnoloji ve antropoloji aynı sistem üzerinde çalışsalar da üzerine çalışma yaptıkları zaman farklıdır. Etnoloji günümüz insanları üzerinde çalışmalar yürütürken antropoloji eski çağlarda yaşayan insanlar üzerinde çalışmalarını yürütmektedir.

Bu etnografik yöntemler antropoloğun bir kültür içerisine girerek yerlilerden biri gibi yaşaması, onlardan biri olma konusunda yeterli olana kadar yaşaması ve  gözlemlemesidir. Bu kültürde yaşanabilecek mevsimsel değişimlerin ve yıllık ritüellerin işleyişini, artışlarını ve düşüşlerini anlayabilmek için en az bir yıl zaman geçirmesi gerekir.

20. yüzyılın başlarında, yerel değişim kalıplarını incelemek için Londra’dan yola çıkıp Papua Yeni Gine’ye giden Polonyalı antropolog Bronislaw Malinowski tam olarak bunu gerçekleştirdi. Savaş arefesi gittiği için Birinci Dünya Savaşı çıktığında memleketine dönüş yapamadı: Avustralya yönetimi Yeni Gine’nin doğu kıyısındaki Trobriand Islanders’da çalışma izni verdi. Antropolojinin atası olarak görülen Mlinowski burada veriler toplayarak yorumladı ve deneyimlediklerini etnografik yazısına dahil etti.

Antropolog Ne Demek? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi antropologların da bir takım görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Çalışacakları kurumun çalışma prensipleri ve ihtiyaçları doğrultusunda gereken araç, gereç ve ekipmanları etkili bir şekilde kullanırlar. Yapacakları çalışmalarda iş ve işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine uyarak, mesleklerini kalite standartlarına uygun bir şekilde verimlilikle icra ederler. Bunu gerçekleştirirken yapmaları gereken görev ve sahip oldukları sorumluluklar şu şekildedir;

 • Fosil haline gelmiş insan kalıntılarının, fiziksel özelliklerini inceleyerek ırk grupları ile karşılaştırmak,
 • Fosilleri inceleyerek bulundukları zaman dilimi ve gelişim seviyelerine göre sınıflandırmak,
 • İnsanlığın geçmişi ile alakalı çanak, çömlek, silah, alet ve mimari eserler gibi kalıntıları inceleyerek tarihi kayıtlardan kültürel, sosyal ve ekonomik hayatın tekamülünü araştırmak,
 • İnsan ve insan arasındaki günlük sorunları ve ihtiyaçları araştırarak bunlara öneriler getirerek çözümler bulmak için incelemelerde bulunmak,
 • İncelenen bilgileri değerlendirerek araştırma metotları oluştrup, çözüm yolları bulmak,
 • Kazılar planlayarak insanların geçmişten günümüze gelen kalıntılarını incelemek,
 • Antropoloji bilim dalının belli bir alanında uzmanlaşıp o alanın gerekliliklerini yerine getirmek.

Çalışma Alanları Nelerdir?

Geçmiş dönemlerde yaşayan canlıların kalıntılarını inceleyerek geleceğe yön veren antropologların çeşitli çalışma alanları vardır. Öyle ki herhangi bir hastalığın ilk olarak nerede belirdiği, yayılma şekli ve nasıl ortaya çıktığı gibi sorulara yanıt verebilirler. Antropologların çalışma alanları aşağıdaki gibidir;

 • Müzeler,
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde,
 • Akademik Personel olarak,
 • TRT bünyesinde,
 • Türk Tarih Kurumu’nda,
 • Araştırma Merkezlerinde,
 • Kazı Alanlarında çalışabilirler.

Üniversitelerde ve kolejlerde, devlet kurumlarında, STK’larda, işletmelerde ve sağlık sektöründe çalışabilirler. Üniversitelerde işletme, eğitim, tasarım ve halk sağlığı gibi meslek okullarında kurs verebilirler. Uluslararası çalışmalar, etnik ve toplumsal cinsiyet çalışmaları gibi alanlarda yer alabilirler. Bununla beraber devlet kurumlarında, özel işletmelerde, topluluk örgütlerinde, müzelerde, bağımsız araştırma merkezlerinde, hizmet kuruluşlarında ve medya sektöründe çalışabilirler. Aynı zamanda, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası gibi uluslar arası kurumlar için bağımsız danışman olarak yada araştırma elemanı olarak çalışma yürütebilirler.

Antropolog Nedir, Maaşları Ne kadar?

Son zamanlarda maddi olarak sıkıtılı geçirdiğimiz şu dönemde meslek seçerken maaş potansiyelini bilerek hareket etmek son derece önemlidir. Bu bağlamda kamuda veya özel sektörde çalışan antropologların maaşları hakkında bilgi vereceğiz.

Özel sektörde çalışmayı düşünüyorsanız yeni mezun olarak asgari ücret ile karşılaşmanız olası bir durum. Her işte olduğu gibi bilgi birikiminiz ve tecrübeniz arttıkça maaşınızda kademeli olarak artış görebilirsiniz. Bu sektör için coğrafyamız oldukça elverişli olmasına rağmen özel sektörde iş olanakları oldukça kısıtlıdır. Bununla beraber iş bulmanız durumunda çalışacağınız koşullara göre alacağınız maaş da düşük kalacaktır.

Kamuda memur olarak çalışabilecek şansınız varsa alacağınız maaş yaklaşık olarak 4000 TL olacaktır. Kadroların çok az olması ile atamaların azlığı önünüzdeki en büyük dezavantaj olacaktır. Bundan dolayı, bölümlerinden başarıyla mezun olanların çoğu farklı meslek dallarında çalışmak zorunda kalır. Bölüm tercihi yapmadan önce tüm bu olumsuz olanakları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

En İyi Üniversite Hangisidir?

Tüm bu olumsuz iş olanaklarına rağmen hala daha bu bölümü tercih etmek istiyorsanız ülkemizdeki en iyi 4 üniversiteyi aşağıda bulabilirsiniz;

 • Ankara Üniversitesi
 • Yeditepe Üniversitesi (Ücretli)
 • Hacettepe Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi

Mezun olunan üniversitenin ismi artık pek birşey ifade etmese de kendinize daha çok şey katma adına bu 4 üniversite sizi bir adım ileri taşıyacaktır.

Bu üniversitelerin yanında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde de bu bölüm bulunmaktadır.

Bu yazımızda sizlere Antropolog Nedir? Antropolog Ne Demek? Antropolog Maaşları Ne Kadar? gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Farklı meslek dalları için bizi takipte kalın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.