Anketör Nedir? Anketörlük Nedir? Anketör Maaşları 2020

16.04.2020
A+
A-

Anketör Nedir? Anketörlük Nedir, Nasıl Yapılır? Anketörler Ne Kadar Kazanır? Bu yazımızda üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği ek işler arasında olan anketör ve anketörlük hakkında detaylı bilgiler göreceğiz. Günümüzde binlerce anket, araştırma, değerlendirme ve analiz şirketi bulunmakta. Bu şirketlerde tahmini çalışan 4 milyona yakın anketör olduğu belirtiliyor. Anketörlük nedir? Anketörlük nasıl yapılır ve anketörler ne kadar kazanır gibi soruları merak ediyorsanız bu soruları Türkiye standartlarındaki şartlarda sizler için ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Anketör Nedir? Anketörlük Nedir?

Anketör Nedir? Anket kamuoyunun işleyişini bilmek adına insanlara iletilen soruların cevaplarını bir araya getirme ve istatistiğe dökme bilimidir.Mesela bir şirket insanların kendilerinden memnun olup olmadığını anlamak adına anket yapabilir. Ve bunu belli aralıklarla tekrarlar ve bu tekrarın amacı aynı zamanda kamuoyunun tepkilerinin ne yönde olduğunu anlamaktır.

Anket şirketlerinin her türde anketlerini ve  bu alandaki araştırmalarını sahada gerçekleştiren elemanlara anketör denir. Anket işi akla geldiğinde direkt internet üzerinden yapılan anketler akla gelse de, asıl anket yapma işi yani anketörlük kişiler ile bireysel olarak yüz yüze görüşülen bir meslek dalıdır. Kalabalık alanlarda mutlaka rastlamışsınızdır. Bir kaç dakikanızı alabilir miyim gibi araştırmasını yaptıkları alanda yardımcı olmanızı isterler. Doğru bir değerlendirme elde edebilmek  için yüz yüze anket gerçekleştirilmesi çoğu anket firmaları için tercih edilen bir çalışma şeklidir. Bu sebeple anket işini yüz yüze yapanlar “Anketör” olarak adlandırılır.

Anketörlük Nasıl Yapılır?

Anketörlük Nasıl Yapılır? Sektörün en alt basamağında anketörler yer alır. En tepede anketi yaptırmak isteyen kurumlar bulunur. Bu kurumlar anket şirketleri ile anlaşır ve anket şirketleri de bunları yaptıracak kişiler yani anketörler arar. Ek iş yapmak isteyenler ve part time çalışmak isteyenler için uygundur çünkü bir sürekliliği bulunmamaktadır. Fakat ek gelir için güzel bir seçenektir.

Anketörler, işlerini aldıkları  kurumların anketlerini, gerek sahada gerekse ilgili kişilerin iş yerlerine, evlerine giderek söz konusu anketteki soruları sorar ve cevapları gereken  forma kaydedip kurumun genel merkezine iletir. Genel merkezden anketteki kişiler aranıp konuyla alakalı teyit edilme durumu da söz konusudur. Anketörlük işi  temelde bu şekildedir fakat anketinizi yanıtlayacak kişileri bulmak sandığınız kadar basit bir iş değildir.  Anketörler çoğunlukta insanların anketlere cevap vermek istemediklerini bildirirler. Bazı anketler az sorudan oluşurken bazılarında ise onlarca soru bulunmaktadır. Bu da soru sorulan insanların ilgisinin dağılıp sıkılmalarına yol açabilmektedir. Bu nedenle anketörlere güler yüzlü olmak ve iyi bir iletişim becerisine sahip olmak düşüyor. En başta zorluk yaşayabilirsiniz fakat istekli ve azimli olursanız bu konuda zamanla deneyim kazanacaksınız.

Anketörler Ne Kadar Kazanır?

 

Anketörler Ne Kadar Kazanır? Saha anketörlerinin her ne kadar sanal anketörlük çıktıktan sonra popüleritesi azalsa da genel olarak bu işin ek iş amaçlı da olsa para kazanmaya yönelik güzel bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Kalabalık alanlarda yapılan anketlerin karşılığı genelde saat başı veya günlük olarak ödenmektedir. Bazı firmalar anketlerini, ilgilileri telefon aracılığı ile arayarak doldurmanızı isteyebilirler bu da bir seçenektir. Bu şekilde anketör olarak size verilen bilgiler dahilinde insanları arayarak söz konusu firma hakkında sorular sorarak anketinizi gerçekleştiriyorsunuz.

Sanal anketörlerin kazançları, maillerine gelen anket için verilen süreye ve anketin uzunluğuna göre değişir. Bu ücretin 3 ile 50 dolar aralığında olduğu söyleniyor. Sahada  anketörlük yapan kişilerin,anketini yaptıkları şirkete göre değişmekle birlikte ücreti  günlük 50-60 liradan başlamaktadır.

Anketörlerin bu işten kazançları, anketin sorularına ve anketin aldığı hedef kitleye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Mesela bir anket şirketi hastaneye gidip ve sadece doktorlar ile anket yapmanızı isteyebilir. Böyle bir durumda  anketten alacağınız ücret artar. Aynı şekilde bir anketör olarak hastaneye gidip bütün hastalar ile anket gerçekleştirmenizi isterse, hedef kitleniz genişleyeceğinden dolayı anketten kazanacağınız ücret düşer.

Her iş dalında olduğu gibi bu işte de az veya çok kazanma durumunuz söz konusudur. Sonuç olarak anketörlük için ne kadar vakit ayırdığınız , ne derece doğru hamlelerle ilerlediğiniz ve anketörlüğünü yaptığınız şirketin güvenilirliği de kazancınızı belirler.

Benzer şekilde mevsimlik sayılabilecek kısa vadede gelir edilebiecek bir meslek olan Bellboyluk da ilginizi çekebilir. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer meslekler için bizi takip etmeye devam edin. Görüşmek üzere.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.