Anestezi Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

03.12.2019
A+
A-

Anestezi teknikeri maaşları 2020 yılı ile birlikte yapılan zamdan olumlu yönde etkilendi. Yeni başlayan tekniker maaşı ile uzman olarak göreve devam eden ya da belirli bir süredir meslekte olan anestezi teknikerlerinin maaşları farklılık göstermektedir. Meslek seçimi yaparken ya da yeni bir işe başladıktan sonra kaç lira maaş alacağımızı hepimiz merak ederiz. Bugünkü rehberimiz de anestezi maaşları hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz. Ülkemizde anestezi dalında üç farklı meslek grubu bulunuyor.

Tekniker, teknisyen ve uzman sıfatlarıyla insanlar ilgili okullardan mezun olarak çalışmaya başlayabiliyor. Anestezi uzmanının, teknikerinin ve teknisyenin kimler olduğunu ve maaşları arasındaki farkı inceleyelim.

Anestezi Teknikeri Kimdir? 

Anestezi Teknikeri ve Anestezi Teknisyeni arasındaki fark eğitim düzeyi ile ilgilidir. Birbirine çok karıştırılan bu iki meslekte; Anestezi Teknikeri 2 yıllık sağlık meslek yüksek okulu bitirmiş olan kişilere, Anestezi Teknisyeni ise 4 yıllık sağlık meslek lisesinden mezun olmuş ve mesleğini eline almış kişilere verilen isimdir.

anestezi teknikeri mesleği nasıl

2004 yılında getirilen bir düzenleme ile sağlık meslek liselerinden mezun olan ve teknisyen olmak isteyen kişilerin de üniversite eğitimi alması zorunlu hale getirildi. Yani Anestezi teknikeri ve anestezi teknisyeni arasındaki fark 2014 tarihinden itibaren kaldırılmış oldu.

Anestezi teknikeri/ teknisyeni tıp alanında meslek sahibi olmuş sağlık personelidir. Anestezi teknikeri / teknisyeni, anestezi uzmanlarının sorumluluğu doğrultusunda ameliyatlarda hastaların uyutulması için gerekli olan tıbbi işlemleri gerçekleştiren kişidir.

Anestezi teknikeri/ teknisyeni ameliyattan önce hastanın uyutulması, ameliyat işleminin ardından hastanın uyandırılması gibi konularda doktora yardımcı olur. Ameliyat sırasında hastanın durumunun ameliyatın devamlılığını sağlayacak şekilde olmasından anestezi teknikerleri / teknisyenleri sorumludur.

 

Anestezi Teknikerinin Görevleri Nelerdir? 

Anestezi teknikerinin/ teknisyeninin görevleri;

 • Anestezinin başlatılması, hastaya narkoz vermek
 • Anestezinin devamlılığının sağlanması/ sürdürülmesi
 • Anestezinin bitirilmesi
 • Kullandıkları cihazların temizliği
 • Anestezi uzmanlarına asistanlık yapmak
 • Kullanacakları malzemelerin hazırlanması, ilaçların stok durumunun kontrolü gibi işleri gerçekleştirirler.

Fakat anestezi teknikerlerinin görevleri sadece bunlarla sınırlı kalmaz. Bir anestezi teknikeri kendi işi ile alakalı olan güncel sorunları takip ederek kendini geliştirmelidir.

Kimler Anestezi Teknikeri ya da Anestezi Uzmanı Olabilir?

Her meslekte olduğu gibi anestezi teknikeri/ teknisyeni ya da anestezi uzmanı olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken birtakım özellikler vardır. Bu özellikler

 • İnsanlar ile iyi geçinebilen bir kişiliğe sahip olmak
 • Dikkat dağınıklığına sahip olmamak
 • İyi bir odaklanma gücüne sahip olmak
 • Titiz ve temiz olmak
 • Sakin bir kişiliğe sahip olmak
 • El çabukluğu ve hızlılığa sahip olmak

Yukarıda sayılanlar ve sayılanlara benzer niteliklere sahip bir kişiyseniz anestezi teknikeri/ teknisyeni olmak sizin için çok uygun bir meslek tercihi olacaktır.

Anestezi Teknikeri Olmak İçin Alınması Gereken Eğitimler

Anestezi teknikeri/teknisyeni olabilmek için iki yıllık olan sağlık meslek yüksek okulunda anestezi bölümünü bitirmiş olmanız gerekmektedir. Peki Anestezi teknikeri/ teknisyeni olmak için sağlık meslek liselerinden birine gitmek zorunlu mudur?

Böyle bir zorunluluk söz konusu değildir. Herhangi bir Anadolu lisesinden mezun olan bir öğrenci iki yıllık sağlık meslek yüksek okulunda anestezi bölümünü de bitirerek anestezi teknikeri/teknisyeni olabilir.

anestezi teknikeri olmak

Burada sağlık meslek lisesi öğrencilerinin bir avantajı vardır. Sağlık meslek lisesinden mezun olmuş öğrenciler yapacakları üniversite tercihlerinde sağlık meslek lisesinde okudukları sağlık bölümlerinden herhangi birini seçme koşuluna bağlı olarak ek puan alma durumuna sahiptirler.

Sağlık meslek lisesinde anestezi bölümünü bitiren bir öğrenci sağlık meslek yüksek okulunda anestezi bölümünü tercih ederse ek puana sahip olur.

Anestezi Uzmanı Olmak İçin Alınması Gereken Eğitimler

Anestezi uzmanı olabilmeniz için sağlık meslek yüksek okulunda anestezi bölümünü bitirmiş olmanız yeterli değildir. Anestezi uzmanı olabilmek için tıp fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir. Tıp fakültesinde okuma süresi 6 yıldır.

Bu 6 yıl boyunca eğitim aldıktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı adı verilen TUS sınavına girerek anestezi bölümünde 4 yıl boyunca uzmanlık eğitimi almanız gerekmektedir. Yani bir anestezi uzmanı lise eğitiminin ardından en az 10 yıllık bir eğitimden geçmiş olmalıdır.

anestezi maaşları ne kadar

Anestezi Teknikeri Maaşları 2020 

Ömrümüzü eğer bir mesleğe vereceksek onun maaş miktarını da merak etmek elbette ki en doğal hakkımız.

Gelin Anestezi teknikeri/teknisyeni ve anestezi uzmanlarının ne kadar maaş aldıklarına bir göz atalım.

Yeni Mezun Anestezi Teknikeri Maaşları : 2.550 ₺ – 3.950₺ (Üniversiteden yeni mezun olan ve bir iş yerinde çalışmaya başlayan anestezi teknikeri maaşlarını ortalama olarak belirtilmiştir.)

Anestezi Uzmanı Maaşları : 5.000 ₺- 12.000 ₺ (Anestezi uzmanlığı çalıştığınız şirket ya da devlet kurumu tarafından verilmektedir.)

Anestezi Teknikeri / Teknisyeni Maaşları : 4.500₺- 5.900₺ (Uzmanlığa geçişi yapılmamış ancak uzun zamandır aynı pozisyonda görev yapan kişileri kapsar.)

Bu miktarlar çalışan kişinin işe başlama durumuna, uzmanlığına, özel sektörde ya da devlete bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışmasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Yukarıda verilen veriler ortalama bir miktar olarak sunulmuştur.

Bekar anestezi teknikeri maaşı evli ve çocuklu çalışanlara göre daha düşüktür. Devlet evli ve çocuğu olan sağlıkçılara ek ödeme yapmaktadır. Ayrıca Covid-19 salgını sürecinde işe girerseniz, tam yatırılan performans ödemelerinden de faydalanabilirsiniz.

anestezi teknikeri maaşları güncel

Bir anestezi teknikeri/ teknisyeni haftada 40 saat boyunca çalışır. Fakat bu çalışma sürelerine nöbetler de eklendiği için çalışma saatleri artış göstermektedir. Elbette çalışma saatlerinin artış göstermesi alınan anestezi teknikeri maaşı miktarında da bir artışa katkı sağlayacaktır.

Anestezi teknikerliği/ teknisyenliği mesleğinde kafaları karıştıran diğer konulara da şöyle bir göz atalım.

Anestezi Teknikeri Nerede Görev Yapabilir? 

Anestezi teknikerinin çalışabileceği yerler:

 • Devlet Hastaneleri
 • Özel Hastaneler
 • Tıbbi Çalışma Merkezleri
 • Üniversite Hastaneleri
 • Aile Sağlığı Merkezleri
 • Sağlık Ocakları
 • KETEM ve benzeri kurumlar
 • Şehir ve araştırma hastaneleri

Anestezi teknikeri iş ilanları yukarıdaki kurumlar tarafından açılır. Bu kurumların tamamında rahatlıkla görev alabilirsiniz. Maaşları konusu ise biraz karışık. Devlet hastanesi ile üniversite hastanesi arasında dev kadar fark var diyemeyiz ancak ek ödeme ve döner sermaye gibi katkılar bazı durumlarda değişkenlik gösterebiliyor. Bu tam olarak iş başı yaptığınız hastanenin durumu ile alakalı. Yoğun bakım ve ameliyathane personeli olduğunuz takdirde kurum adı değişse de devlette alacağınız yeni mezun maaşı hemen hemen aynıdır.

anestezi teknikeri nerede çalışır

Özel hastanede çalışan anestezi teknikeri maaşları ise devlete göre daha düşük olabiliyor. Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde bulunan özel hastanelere gittiğinizde yerel kurumlara göre daha fazla maaş alabilirsiniz. Özel hastane anestezi maaşları kurumdan kuruma değişiyor ancak her şartta devletten daha az para ödediklerini söyleyebiliriz. Buna ek olarak anestezi teknikeri çalıştıran özel hastaneler nöbet konusunda da pek acımasız oluyorlar. Bunu da hesaba katmanızı öneririz. İmkanınız varsa devlete geçmek en mantıklısı.

Editör bey devlete geç diyorsun da “Önlisans mezunu iki yıllık anestezici atamaları ne durumda?” dediğinizi duyuyorum. Gelin bu işin bir de KPSS tarafına bakalım.

Önlisans Anestezi Atama Puanları KPSS

2 yıllık anestezi atamaları hakkında bilgi vermeden önce gelecek 5 yılda bu bölümün ne olacağından bahsedelim. Önü kapanmayacak bölümler arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yapılan iş her ne kadar zor ve yıpratıcı olsa da bu meslekle koca bir ömrü geride bırakabilirsiniz. Ataması iyi olan sayısal bölümler öner hocam deseniz direkt anestezi derim. 2 yıllık olması bir dezavantaj olsa da bu mesleği severek yaparsanız kendinizi daha iyi yerlere de taşıyabilirsiniz.

anestezi kpss atama puanları taban tavan

Son yapılan sağlıkçı ataması verilerine göre önlisans mezunu anestezi teknikeri atama taban puanları 83-84 civarında seyrediyor. Önlisans KPSS’den 80 üstü puan almak ise sanıldığı kadar zor değil. 6 aylık sıkı bir çalışma temposunun ardından rahatlıkla bu puanları alabilirsiniz. Yıllara göre anestezi atamaları ne durumda derseniz, o tarafta daha farklı sayısal veriler bizleri karşılıyor. Her sene 2 yıllık anestezi alımı devlet tarafından yapılmış. Atanan kişi sayısı ise gayet yeterli. Bu nedenle anestezi okuyup devlete atanmak zor falan diyenlere kanmayın. Adam gibi okulunuzu okuyun ve KPSS çalışmasını sıkıca yapın. Gerisi mutlaka iyi olacaktır.

2 Yıllık Anestezi Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Anestezi teknikeri olabilmek için TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavından en az kaç puan almanız gerektiğini sizler için derledik. Buna göre Anestezi teknikeri olabilmek için devlet üniversitelerinden en iyilerinden olan Ege Üniversitesine girebilmek adına en az (taban puan) 335,5346 almanız gerekmektedir.

Yine devlet üniversitesi olan Kars Kafkas Üniversitesi’nde anestezi bölümü okuyabilmeniz için almanız gereken en az puan (taban puan) 288,2909’dur.

İki yıllık anestezi bölümü okudunuz ve bu mesleği yapamayacağınızı ya da kendinizi başka bir alanda görmenin size daha iyi geleceğini düşündünüz. Telaş etmeye hiç gerek yok DGS yani dikey geçiş sınavına girerek 4 yıllık bir başka bölüme geçiş yapabilirsiniz. Anestezi bölümü ya da anestezi teknisyenliği okuyan biri DGS sınavı ile aşağıdaki bölümlere geçiş yapabilmektedir.

 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
 • Sosyal Hizmet
 • Sağlık Yönetimi
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Anestezi Teknikerliği  bölümünde ders içerikleri 

Bir anestezi teknisyeni / teknikeri sağlık meslek yüksek okulunda genel olarak şu dersleri görmektedir.

 • Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi
 • Türk Dili ve Edebiyatı
 • İngilizce / Fransızca / Almanca dillerinden biri
 • Temel Bilgi Teknolojileri
 • Anatomi
 • Fizyoloji
 • Farmakoloji
 • İlk Yardım
 • Kişilerarası İletişim
 • Ağrıya Yaklaşım ve Girişimler
 • Postoperatif Yoğun Bakım
 • Sağlık Psikolojisi
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Mesleki Sorumluluk ve Etik
 • Eleştirel Düşünme, Yaratıcılık ve Girişimcilik
 • Sistem Hastalıkları
 • Temel Anestezi
 • Tıbbi Terminoloji
 • Cerrahi Hastalıklar ve İşlemler
 • Enfeksiyon Kontrol ve Sterilizasyon
 • Beslenme İlkeleri, Enteral, Parenteral Beslenme
 • Biyomedikal Teknolojisi
 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • Klinik Anestezi
 • İleri Yaşam Desteği Uygulamaları

Gibi dersleri 2 yıl boyunca 4 dönem olarak görürler. Bu derslerin bazıları üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Ama genel olarak bir anestezi teknikeri/ teknisyeninin alması gereken dersler bunlardır.

Anestezi bölümü, anestezi uzmanlığı, anestezi teknikerliği / teknisyenliği hakkında merak edilen tüm soruları yukarıda anlatmaya çalıştık. Artık sizde bu mesleğin kişiliğinize uygun olup olmadığına karar verebilir, anestezi teknikeri maaşları hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu doğrultuda tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

Ameliyathane Teknikeri Maaşları

Radyoterapi Teknikeri Maaşları

YORUMLAR
 1. Rüveyda KUTBAY dedi ki:

  Bilgilerin detaylı olması çok güzel özellikle anestezi teknikeri olmak isteyenler için öğretici..

 2. Bilal dedi ki:

  Çok teşekkürler.