Bayfinans

Anestezi Maaşları

Yaklaşık okuma süresi : 5 Dakika
03.12.2019

Meslek seçimi yaparken ya da yeni bir işe başladıktan sonra kaç lira maaş alacağımızı hepimiz merak ederiz. Bugünkü rehberimizde anestezi maaşları hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz. Ülkemizde anestezi dalında üç farklı meslek grubu bulunuyor. Tekniker, teknisyen ve uzman sıfatlarıyla insanlar ilgili okullardan mezun olarak çalışmaya başlayabiliyor. Anestezi uzmanının, teknikerinin ve teknisyenin kimler olduğunu ve maaşları arasındaki farkı inceleyelim. 

Anestezi maaşları sahip olunan unvana göre değişkenlik göstermektedir. Anestezi teknikeri, uzmanı ve teknisyeni aldıkları eğitimin süresine bağlı olarak daha farklı pozisyonlarda görev almaktadır. Elbette bu farklı unvanlara sahip olabilmek için farklı sınavlardan (YKS, TUS, KPSS) belli puanları almanız gerekmektedir. 2020 yılında tüm bu saydığımız meslek grupları hem özel hastanede hem de devlet hastanesinde çalışabilmektedir.

Anestezi Maaşları 2020

anestezi maaşları ücretleri 2019

Anestezi mezunlarının aldığı başlangıç maaşları devlette de özelde de azdır. Yıllar geçtikte aylık miktarları artar. Yeni  mezun olan anestezi teknikeri, teknisyeni ve uzmanı maaşları  2020 yılında zamlı halleriyle şu şekildedir:

  • Yeni başlamış anestezi teknisyeni maaşı asgari ücretten biraz daha fazladır. Genelde başlangıç ücreti olarak en düşük 2500₺ maaş ödenir.
  • İşe başlayan anestezi teknikeri ise lise mezunu meslektaşlarına göre daha fazla maaş alır ve yeni mezun tekniker maaşı 2.900₺ seviyesindedir.
  • En düşük anestezi uzmanı maaşları ise 5.000₺ civarındadır. Döner sermaye ve nöbet ödenekleri ile bu miktar 7.000₺’ye kadar çıkabilir.

Ameliyathane Teknikeri Maaşları

Maaş tutarı devlette maksimum 12.000₺ seviyelerine çıkmaktadır. Özelde ise 10.000₺ civarında olmaktadır.
Beyaz ya da mavi üniforma giyiyorlar. Mesleğin zorluk düzeyi korkulacak kadar fazla değil. Biraz sorumluluk var o kadar.

Anestezi Devlet ve Özel Hastane Maaşları

Anestezi maaşları özelde devlete göre 100-200₺ daha düşük olabilir. Anestezi uzmanı özel hastane maaşları devlete göre 1.000₺ daha düşük olabilir. Doktor sıfatıyla bulundukları için uzmanların maaşı çok daha fazladır.

anestezici devlet özel maaş farkı

Anestezi teknisyeni maaşı ile anestezi teknikeri maaşı arasındaki fark ise ortalama 250₺ civarındadır. Elbette kıdem, görev alınan hastane ve döner sermaye gibi etkenler maaş farkını arttırabilir ya da azaltabilir.

Anestezi Saatlik Nöbet Ücretleri (Maaşa Ek)

Lise mezunu anestezi teknisyeni normal nöbet ücreti olarak saatlik 10.21₺ alır. Kişi ameliyathane, yoğun bakım ya da 112’de çalışıyorsa bu ücret 15.31₺ olmaktadır. Kişi bayram ya da tatil olan herhangi bir özel günde nöbet tutarsa bu ücret 12.24₺ olarak ödenir. Dini bayramlarda ameliyathane ya da 112 Acil serviste çalışan lise mezunu teknisyene ise saatlik 17.35₺ ödenmektedir.

anestezi nöbet ücretleri

2 yıllık önlisans üniversite mezunu olan anestezi teknikerleri ise maaşa ek olarak normal nöbetlerde saat başına 12.24₺ almaktadır. Kişi ameliyathane ya da yoğun bakım gibi üst kademelerde çalışırsa bu ücret 18.38₺ olmaktadır. Devlette çalışan anestezi teknikeri resmi tatillerde nöbet tutarsa, saat başına 14.69₺ almaktadır. Aynı şekilde özel günlerde ameliyathanede çalışan teknikere 20.82₺ ödenmektedir.

anestezi döner sermaye ek ne kadar

Anestezi uzmanı doktorlar normal nöbetlerde saat başına 20.41₺ ödenek almaktadır. Anestezi uzmanı ameliyathanede ve yoğun bakımda çalışırsa, saatlik vardiya ücreti olarak 30.62₺ alır. Eğer kişi dini bayramlarda nöbet tutarsa, anestezi nöbet ücretleri 24.50₺ olarak ödenmektedir. Dini bayram olan günde bir de yoğun bakımda çalışan bir anestezi uzmanı, nöbet ek göstergesi olarak saatlik 34.71₺ ödeme almaktadır.

Not: Anestezi döner sermaye ücretleri hastaneden hastaneye ve kıdeme göre değişmektedir. Lütfen çalışmakta olduğunuz hastaneye danışınız.

Anestezi Maaşları En Fazla Ne Kadar Olur?

En düşük anestezi maaşlarından sonra bir de bu maaşların en yüksek ne kadar olabileceğine bakalım. Uzun yıllar çalışan lise anestezi teknisyeni 5.000₺ bandında maaş alabilir. Kıdemini ve asaletini alan anestezi teknikeri ise maksimum 5.700₺ civarında maaş alabilir. Son olarak yıllarca çalışmış, memurlukta asaletini almış bir anestezi uzmanı yaklaşık 10.000₺ veya daha fazla bir maaş alabilmektedir.

Özel hastanelerde aylık miktarları bunların 100₺ aşağısı şeklinde görülebilir.

Anestezi Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur?

4 yıllık Sağlık Meslek Lisesi eğitiminden sonra KPSS’ye girerek devlet hastanelerinde anestezi teknisyeni olarak çalışabilirsiniz. En düşük anestezi puanları bu meslek grubuna aittir. Görev tanımı noktasında kişinin sorumlukları yorucu değildir. Gece nöbetleri bulunmaktadır. Beyaz üniforma giymektedirler.

Anestezi Teknikeri Nedir? Nasıl Olunur?

Anestezi teknikeri olmak için herhangi bir liseden mezun olduktan sonra 2 yıllık Anestezi Teknikerliği bölümünü herhangi bir üniversitede okumanız gerekmektedir. Önlisans mezunu olduktan sonra KPSS’ye girerek devlet hastanelerine atanabilir ya da özelde çalışabilirsiniz. Maaşınız lise mezunlarından 150-200₺ daha fazla olur. Görev tanımında ise pek büyük bir fark yoktur. En düşük anestezi teknikerliği YKS paunı ise 280 bandındadır. Bu puanı Temel Yeterlilik Testinden almış olmanız gerekir.

Anestezi teknikeri iş eşyaları ve kıyafetleri eğitim alınan yüksekokulda gösterilen materyallerden oluşmaktadır.

Anestezi Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Anestezi uzmanı yani anestezi doktoru olmak için tıp fakültesinde okumak gerekir. Buradan sonra TUS sınavına girerek uzmanlık hakkı kazanmanız gerekiyor. Ardından alacağınız 4 senelik ekstra bir eğitimle anestezi uzmanı oluyorsunuz. Toplam 10 senelik bir eğitimle devlette ya da özelde anestezi uzmanı olarak çalışabilirsiniz. En düşük tıp fakültesi puanı şu sıralar 460 civarındadır. Bu puanı AYT ve TYT sınavlarına girerek sayısal bölümden almanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.