Ameliyathane Teknikeri Maaşları Ne Kadar ?

26.01.2020
A+
A-

Ameliyathane teknikeri maaşı son dönemde yapılan zam ile 4000 TL üzerine yükseldi. Peki, ameliyathane teknikeri nedir? görevleri ve çalışma şartları nelerdir? 2020’de ameliyathane teknikerlerinin maaşları devlette ve özel sektörde ne kadardır? nasıl ameliyathane teknikeri olunur? girilmesi gereken sınavlar nelerdir? iş imkanları nasıldır… Tüm soruları detaylı bir şekilde sizler için cevapladık.

Sağlık sektörü, yaşlı nüfusun çoğalması, gün geçtikçe  artan hasta ve hastane sayısı sebebiyle daha fazla personele ihtiyaç duyulan ve daima gelişen bir alandır. Bununla birlikte artan ameliyathane sayısı, ameliyatlarda hastalıkların tedavisinde kullanılan teknolojinin gelişmesi ve  yöntem çeşidinin artması ile ameliyat teknikerlerinin sorumluluğu da artmış ve görevleri önem kazanmıştır.

Ameliyat teknikeri, Ameliyata giren doktorların yanında yardımcı olmakla görevli olan sağlık personelidir. Ameliyat sırasında ameliyathanede bulunması gereken alet ve malzemelerin kontrolünü yapmak bu ekipmanların sorunsuz çalışmasını sağlamak, ameliyathaneyi cerrahi işleme hazır hale getirerek steril ve sağlıklı bir ortam oluşturmak, ameliyat sonrası tekrar ameliyathaneyi dezenfekte ederek bir sonraki ameliyat için uygun şekilde ekipmanları hazır hale getirmek, gerektiğinde hasta yakınları ile iletişim kurmak, cerrahi hekimin uygun gördüğü durumlarda yardımcı olmak için ameliyata giren ekipte de bulunmak. Bunlar adından da anlaşılacağı üzere ameliyathane birimlerinde çalışan ve etkin bir rol oynayan ameliyat teknikerlerinin bazı görevleridir.

Ameliyathane Teknikeri Maaşları

Ameliyat Teknikerleri hakkında en çok merak edilen konuya geldiğimizde, ameliyat teknikerlerinin maaşları da diğer mesleklerde olduğu gibi yıllar geçtikçe artmaktadır.

Ocak ayında sağlık teknikerlerine yapılan %5.49 zam sonrasına devlette alınacak maaşlar ortalama olarak şu şekildedir:

Yeni Başlayan Teknikerler                                   4100-4300 tl

5 Yıllık Teknikerler                                                4150-4350 tl

10 Yıllık Teknikerler                                              4300-4500 tl

15 Yıllık Teknikerler                                              4600-4800 tl

20 Yıllık Teknikerler                                              4800-5000 tl

25 Yıllık Teknikerler  ve üzeri                              4850-5050 tl

Bu hesaplamalar yapılırken ek tazminat veya mesai dahil edilmemiş, yapılan kesintiler de dahil edilmeyerek ortalama bir maaş hesabı çıkarılmıştır.

Özel sektörde genellikle çalışma saatleri devlete göre daha fazladır fakat özel sektörde bazı kurum ve kuruluşlarda farklılık gösterse de genellikle asgari ücret civarında maaş verilir. Bir ameliyat teknikeri özel sektörde ortalama olarak 2600-2850 tl civarı maaş almaktadır. Yapılan işin yoğunluğuna göre ve tabii ki edinilen tecrübeye göre de özel sektörde maaşlar artış göstermektedir.

Ameliyat Teknikeri Nasıl Olunur?

Bu mesleği yapacak olan kişilerin diğer tüm sağlık alanlarında olduğu gibi insana ve insan sağlığına değer veren, nöbet ve uzun çalışma saatlerine dayanıklı yapıda olması gerektiğini hatırlatalım.

Tekniker adayları , YKS’nin ilk oturumu olan TYT’ye katılarak yeterli puan alması gerekir. Daha sonra  Ameliyat Teknikeri olmak için meslek yüksekokullarının iki yıllık Ameliyathane Hizmetleri Programı önlisans programından mezun olunmalıdır.Bu bölümden tekniker unvanıyla mezun olunur. İstek halinde  Dikey geçiş sınavı(DGS)’de başarı gösterenler ilgili programa yakın bir 4 yıllık lisans eğitimine de devam etme hakkı kazanırlar.  Önlisans programında eğitim alırken staj eğitimi de görürler.

Anestezi Teknikeri Maaşları

Kamu kurumlarında yahut araştırma hastanelerinde çalışabilmek için KPSS’ye girilmesi gerekir. Yeterli puan alınarak tercih yapılabilir veya özel hastanelere başvurulabilir.

ameliyathane teknikeri

ameliyathane teknikeri

Ameliyat Teknikeri Çalışma Şartları

Sağlık alanında çalışmak her zaman yoğun ve zahmetli bir iştir. Bundan dolayı Ameliyathane teknikerliği de yorucu olan mesleklerdendir. Ameliyatta kullanılacak olan tüm ekipmanların sorunsuz çalışmasından sorumlu olması işinin zorluğunu arttırmaktadır.

Ameliyat teknikerleri kamu çalışanları ile aynı şekilde haftada en az 40 saat çalışırlar. Her ameliyat anında en az bir tane ameliyat teknikeri bulunması gerekir. Aynı zamanda ameliyatların uzunluğu ve zaman belirsizliği, nöbet ve ek mesaiyi kaçınılmaz kılacağı için muhtemelen 40 saatin üzerine çıkacaktır.

Radyoterapi Teknikeri Maaşları

Diş Hekimi Maaşları

Gardiyan Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel İKM Maaşları

YORUMLAR
  1. Fatma dedi ki:

    Kuzenim için tercih edebileceği mesleklere bakınırken faydalandık ve çok beğendik.Hem mesleği hem yazıyı.Tebrikler ??

  2. Esra dedi ki:

    Yeterince bilgi edindim Sağ olun

  3. Gizem dedi ki:

    Cümleleri gereksiz uzatılmamış ulaşmak istediğimiz bilgiler net bir şekilde verilmiş teşekkürler