Ameliyathane Hizmetleri Ne İş Yapar?

15.08.2020
A+
A-

Ameliyathane hizmetleri ne iş yapar? Ameliyathane hizmetleri ne kadar maaş alır? 10 seneyi aşkın süredir çeşitli devlet hastanelerinde görev yapan bir tekniker olarak bugün sizlere ameliyathane hizmetleri bölümünden mezun olanların ne iş yaptıklarını ve ne kadar maaş aldıklarını anlatacağım. Günümüzde ihtiyacın giderek arttığı sağlık sektörü için birçok farklı lisans ve ön lisans bölümü eleman yetiştiriyor. 2 yıllık ataması güzel sağlık bölümleri arasında bulunan “Ameliyathane Hizmetleri” maaşı, çalışma şartları ve iş ilanları ile alternatif bölümlerin de önüne çıkıyor. Hemşirelik, sağlık bilimleri ve cerrahi müdahaleler ilginizi çekiyorsa bu bölümü okuyabilirsiniz. Gelin bu meslek dalının daha da ayrıntısına girelim. 

Ameliyathanelerde çalıştırılmak üzere yetiştirilen ameliyathane teknikerleri, uzman personelin ve doktorların emrinde çalışmaktadır. Doktor ve daha yetkili kişilerin verdiği direktiflere göre hareket eden ameliyathane teknikerleri onların söylediklerini yapmakla yükümlüdür. Ameliyathane hizmetlileri yoğun bakım gibi servislerde de ihtiyaç olduğunda istihdam edilmektedir. Bu personelin çalışma yoğunluğu doktor ve hemşireler kadar yoğun değildir. İhtiyaç duyulduğu takdirde aktif olarak görev yaparlar. Nöbetleri sakindir ve yorucu değildir. Anestezi teknikeri gibi esnek çalışma saatleriyle görev yaparlar. Bu mesleğin tek zor tarafı devamlı ameliyathanelere giriyor olmanızdır. Kan tutması yaşayan veya bu gibi olaylardan korkan bireyler bu işi kesinlikle yapamaz. 

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü 

ameliyathane hizmetleri bölümü

Ameliyathane hizmetleri bölümleri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorulara sırasıyla cevap vereceğiz. Bu bölümü okumak istiyorsanız YKS sınavına girmelisiniz. TYT ve AYT olarak ayrılan iki aşamalı bu sınavın sadece ilk adımına girmeniz yeterli olacaktır. Ameliyathane hizmetleri 2 yıllık taban puanları pek de yüksek değildir. Oldukça kolay bir şekilde bölüme girebilirsiniz. Ameliyathane Hizmetleri YÖK Atlas sayfasına girerek hangi üniversitenin hangi puanla kapattığını öğrenebilirsiniz. 

Kolay yoldan atanayım, hemen maaşı alayım derdindeyseniz mesleğin zorluklarını iyice anlayın derim. Herkesin yapabileceği türden bir iş değil. 

Ameliyathane Hizmetleri Kaç Mezun Var? 

ameliyathane hizmetleri mezun sayısı

Üniversite tercihi yapmak isteyen gençler hemen hangi bölümden ne kadar mezun var? sorusunun cevabını arıyor. Ameliyathane hizmetleri mezunları sayıca diğer birçok bölüme göre daha fazladır. Bunun en temel nedeni bölümün iki yıllık ve kolay kazanılabilir olmasıdır. İşsiz kalınacak bölüm mü derseniz evet de diyemem hayır da. KPSS çalışıp atamaları kovalarsanız Sağlık Bakanlığı sizi açıkta bırakmaz. Aynı şekilde özel hastanelerde de iyi kötü iş bulmanız mümkün. Her şey kişinin kendi çaba ve çalışmasından geçiyor. Azimli ve becerikli bir personel olursanız tüm hastaneler sizinle çalışmak isteyecektir. Tek yapmanız gereken şey işinizi düzgünce yapmak. 

Ameliyathane Hizmetleri Dersleri Zor Mu? 

2 yıl süren eğitimde birçok farklı ders almanız gerekecek. Sağlık Hukuku, Stres Yönetimi, Anesteziye Giriş ve Cerrahi Hastalıklar Bilgisi alacağınız derslerin birkaçına örnek olarak verilebilir. Derslerin zorluk derecesi ise emin olun yüksek değil. Düzgünce çalıştığınız sürece bu dersleri kolayca verebilirsiniz. Ameliyathane Hizmetleri staj yaptırılan sağlık bölümleri arasında yer alır. Birinci yılın yazında yaz stajı zorunluluğu bulunmaktadır. Staj yapılacak hastaneler sayıca fazla ve yeterlidir. 

Ameliyathane Hizmetleri DGS İle Hemşireliğe Geçebilir Mi? 

ameliyathane hizmetleri dgs

Ameliyathane hizmetleri bölümü mezunları yorum yaptıklarında bunun mümkün olduğunu söylüyorlar. 2 yıllık ameliyathane hizmetleri bölümünü bitirdikten sonra dilerseniz DGS sınavına girerek hemşirelik, sosyal hizmet veya daha farklı bölümlere (4 yıllıklara) geçebilirsiniz. İki yıllığı dört yıllığa tamamlamak aslında pek de zor değil. Sadece DGS’de adam gibi puan almanız gerekiyor. 

Ameliyathane Hizmetleri Yeni Mezun Nerede Çalışabilir?

Özel hastanelerde, devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışabilirsiniz. Devlete atanmak için KPSS Önlisans sınavına girmeniz gerekmektedir. Özel hastane maaşı ile devlet hastanesi maaşı arasında büyük bir fark var diyebilirim. Biraz dişinizi sıkıp devlete geçmeye çalışmanızı öneririm. 

Ameliyathane Hizmetleri Atama Taban Puanları KPSS

Bu başlıkta anlatacaklarımız diğer sağlık bölümlerinden pek de farklı değil. Ameliyathane Hizmetleri atamaları yılda ihtiyaca göre birkaç kez yapılmaktadır. Atama puanları ise genelde 82’den başlamaktadır. Ameliyathane Hizmetleri okuyup devlete atanmak istediğinizde 83 ve üzerinde puan almalısınız. Bu puanların altına düşerseniz ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. 

Ameliyathane Hizmetleri Ne İş Yapar? 

Ameliyat öncesi, esnası ve sonrasında doktorun size vereceği tüm görevleri yerine getirmeniz gerekir. Doktorun yanında yine hemşirelerin de talimatlarını yerine getirmeniz gerekir. Cihaz yönetimi, temizlik kurallarına uygunluk ve hastanın durum takibi genellikle bu personel tarafından yapılmaktadır. Önlisans mezunu sağlıkçı olmak istiyorsanız stresli çalışma şartlarına uyum sağlamanız gerekir. Ameliyathanelerde her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Sorunlar karşısında hızlı ve akılcı çözümler üretmeniz gerekir. Yoksa büyük sorunlar yaşamanız kaçınılmazdır. 

ameliyathane hizmetleri ne iş yapar

İşiniz devamlı ameliyathanelerde olacak. Bu nedenle kapalı alan fobisi olanların da ameliyathane çalışanı olması mümkün değildir. Görme gibi önemli duyularında kayıp olanlar da bu mesleği icra edemeyebilir. Meslek dışarıdan kolay gibi görünüyor olsa da buna aldanmamanızı öneririz. Bu meslek gerçekten çaba ve emek gerektiriyor. Zorlu çalışma şartları sizin için uygun değilse lütfen tercih etmeyiniz. 

Güncel Ameliyathane Hizmetleri Maaşı

Ameliyathane teknikeri maaşları özelde ve devlette farklılık gösterebilir. Uzman, tekniker ve hizmetli maaşları aşağıda yer alıyor. 

  • Özel hastanede çalışan, yeni mezun ameliyathane hizmetleri aylık maaşı 2.500₺ ile 3.000₺ arasında değişmektedir. 
  • Devlette ameliyathane hizmetleri maaş durumu ise 4.000₺ civarından başlamaktadır. Çocuk yardımı ve döner sermaye ek ödemesi ile birlikte yeni başlayan maaşı 4.500₺ bile olabilir. 
  • Kıdemli ameliyathane teknikeri maaşı ise 5.000₺ civarına kadar yükselmektedir. Uzman maaşları bu tutarın da üzerine çıkarken, hemşire maaşları da 5.000-6.000₺ arasında dolaşmaktadır. 

Bayramlarda ve resmi tatillerde nöbetçi olduğunuzda özel gün nöbet parası adı altında ekstra ödemeler alabilirsiniz. Bu sayede bazı aylar maaşınız yükselebilir. Özelde çalışan kıdemli ameliyathane personeli maaşı da yine 4.000₺ civarındadır. 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.