ANASAYFA / Ekonomi / Altında Rekor Düşüş!
altında düşüş

Altında Rekor Düşüş!

Altın fiyatları bir ayın en düşük seviyesini gördü. Temmuz ayının ikinci yarısından bu yana gerileme politikası izleyen altın, piyasaların nefes almasına izin verdi. Düşen altın fiyatları sonrasında ortaya çıkan güncel çeyrek, yarım ve cumhuriyet altını fiyatları şu şekilde:

  • Gram Altın Fiyatı: 278₺
  • Yarım Altın Fiyatı: 445₺
  • Cumhuriyet Altını Fiyatı: 1.836₺

Ne yazık ki son yılların en yüksek altın fiyatları ile karşı karşıyayız. Bu amansız yükselişin bir anda geri çekilmesi mümkün olmadığı gibi uzmanlar altın fiyatlarının daha da artmasından endişe ettiklerini dile getiriyor. Bu nedenle düğün altını yapanlar ve birikim yapma kararı alanlar bu fırsatları kaçırmamalı. Ufak tefek altın fiyatı düşüşleri yaşanabilir. Onlardan bir tanesini yaşadığımız şu günlerde, kuyumculara gitmekte fayda var.

Herkesin bu konuya dair farklı bir yorumu bulunuyor. BayFinans.net ailesi olarak bizim fikrimiz ise altın fiyatlarının uzunca bir süre bu seviyede seyredeceği. Altın fiyatlarında köklü bir artış yakın zamanda olmayacaktır. Bu artışın aksine bugün yaşadığımız gibi çeşitli kritik düşüler ile karşı karşıya kalabiliriz. Altın fiyatlarının düşmesi elbette hayal değil ancak altın fiyatlarının düşebilmesi için global pazarda çok fazla şeyin değişmesi gerekiyor. Doların yüksek seyretmesi ve kredi faizleriyle ülke iç ekonomisinin düzene sokulamaması, değişmesi gereken acı gerçeklerden bazıları. Türkiye’de altın fiyatlarının düşüşü yakın gelecekte mümkün değil gibi görünüyor.

  Meslek Liseleri Ekonomiye 171 Milyon Lira Katkıda Bulundu!

Şu Devirde Altına Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Burada iki farklı cevap karşınıza çıkacak. Eğer hedefiniz altın almaksa yani düğün gibi bir törene hazırlık yapıyorsanız, muhakkak altın almalısınız. Yalnız aldığınız altını bozdurmadan o gün piyasasında nakit olmaksızın ziynet eşyasına çevirmeniz gerekir. Yani altın dönüşümü yapmanız gerekir.

Kenarda param bulunsun mantığıyla birikim yapmak istiyorsanız, bu durumda altından uzak durmanızı öneririz. Elbette Türk Lirası biriktirmek büyük bir risk almanıza neden olacaktır. Bu riskten uzak durmak için döviz alabilirsiniz. Elbette uzun vadede birikim yapma fikrine sıcak bakıyor olmanız lazım. Aksi takdirde şu günün piyasasında kısa zamanda yaptığınız birikimden dolayı pişman olabilirsiniz.

HAKKINDA Erkan Akkuş

Güncel ekonomi ve devlet destekleri üzerine devamlı araştırmalar yapıyorum. Bu yaptığım araştırmaları da okurlarımla paylaşıyorum. İletişim : erkanakkus@bayfinans.net

ÖNERİLENLER

hamsi kilo fiyatı

Hamsi Tezgahtaki Yerini Aldı!

Yasakların kalkması ile balıkçılık sezonu başlamış oldu. Karadenizli balıkçılardan edindiğimiz bilgilere göre müşterilere sezonun ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir