ANASAYFA / Ekonomi / Almanya Başbakan Yardımcısı: Ekonomik Krize Hazırız!
almanya ekonomik kriz

Almanya Başbakan Yardımcısı: Ekonomik Krize Hazırız!

Almanya Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, Alman hükumetinin ekonomik durumunu açıkladı. Ekonomik kriz çanları çaldığı takdirde bu sorunla baş edebileceklerini dile getiren Scholz, Alman halkına güven veren söylemlerde bulundu.

Aynı zamanda Almanya Maliye Bakanı olan Scholz, “Almanya ve Avrupa’da olası bir ekonomik krizin baş göstermesi durumunda, milyarlarca avro ile bu durumu absorbe edebilecek durumdayız.” ifadelerini kullandı.

Alman hükumetinin bütçe planlamalarına dair kapsamlı bir sunum gerçekleştiren Alman Maliye Bakanı, Almanya ekonomisinin oldukça iyi bir noktada seyrettiğini ve yakın gelecekte büyük sorunların ortaya çıkmayacağını söyledi.

Alman devletinin 2020 yılı için planladığı 350 milyar avroluk bütçeyi tanıtan Maliye Bakanı, Almanya’nın global pazarlarda yaşanan olaylara karşı olan tepkisini de ortaya koydu.

Alman Bakan yaptığı konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanan gerginliğin global ticaret piyasalarını oldukça olumsuz etkilediğini belirtti. Son olarak bu sorunun boyutlarını dile getiren Maliye Bakanı, global pazarın sükuneti için iki devlet arasındaki sorunun acilen çözülmesi gerektiğini ekledi.

Almanya’nın bütçe sunumu ardından yapılan açıklamaya göre Alman devletinin yaklaşan büyük bir ekonomik krizden haberdar olduğunu söyleyebiliriz. Almanya ekonomik dengeleri kurarak, olası Avrupa ekonomik krizinde ayakta kalabilmeyi amaçlıyor.

  Dünya'nın En Pahalı Baklavası Endonezya'da! Dilimi 5.680 Türk Lirası!

Dünya genelinde yaşanan bazı politik olaylar, olası ekonomik krizlerin habercisi olabilir. Her ne kadar kesin veriler olmasa bile çok yakında global pazarları alt üst eden büyük bir krizle karşı karşıya kalabiliriz.

Almanya ve diğer büyük ekonomili ülkelerin tek arzusu ise bu büyük ekonomik yıkımda ayakta kalabilmek. Aynı şekilde Türkiye’de bu yakın tarihli ekonomik krizden etkilenecektir.

Bu politik zıtlaşma her ne kadar dışarıdan bakıldığında “iki ülke ilişkisi” olarak algılansa da, bu iki ülkenin ciddi ekonomik güce sahip olduğu gerçeği gün yüzüne çıktığında bu gerginliğin faturasının tüm dünya ülkelerine çıkması da kaçınılmaz hale geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ısrarcı tutumu ve Çin’in takdire şayan duruşu, ne yazık ki global pazarları olumsuz etkiliyor. Sürecin nasıl ilerleyeceği ve ne boyutlara ulaşacağı ise tamamen merak konusu.

 

HAKKINDA Erkan Akkuş

Güncel ekonomi ve devlet destekleri üzerine devamlı araştırmalar yapıyorum. Bu yaptığım araştırmaları da okurlarımla paylaşıyorum. İletişim : erkanakkus@bayfinans.net

ÖNERİLENLER

hamsi kilo fiyatı

Hamsi Tezgahtaki Yerini Aldı!

Yasakların kalkması ile balıkçılık sezonu başlamış oldu. Karadenizli balıkçılardan edindiğimiz bilgilere göre müşterilere sezonun ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir